Mike Harrison (3. 9. 1945 – 25. 3. 2018)

Zpěvák a klávesový hráč Mike Harrison se narodil 3. září 1945 ve městě Carlisle na severozápadě Anglie nedaleko hranic se Skotskem. A jakoby se závan tamní drsné a magické přírody navždy promítl do jeho hlasu, bo darmo hledat přesnější charakteristiku. Ať už ho vložil do služeb rockové kapely nebo sólového projektu, blues či hard rocku, vždy tak činil s nevídanou jistotou a přesvědčivostí. Dokladem budiž nejenom tvorba nejznámější Harrisonovy formace Spooky Tooth, ale i nahrávky pre-projektu VIP’s, respektive Art, stejně jako pětice sólových alb.

A možno pouze litovat, že titulů s jeho účastí nevzniklo víc, na čemž nese největší díl viny Chris Blackwell, mocný zakladatel labelu Island Records a duchovní otec Spooky Tooth. Nejenže kapele podrazil nohy nepěknou šarádou s albem Ceremony, která její slibně nastartovanou kariéru přesměrovala do neklidné budoucnosti plné personálních změn, ale pomocí právnických kliček zavázal značku k nevolnictví na pokračování, které Harrisona dostihlo i na sólové dráze.
S devíti alby na kontě (šest s domovskou kapelou plus tři sólo) tak koncem roku 1975 opouští hudební průmysl po zjištění, že i honoráře z poslední sólové desky byly bez jeho vědomí a souhlasu použity na splácení údajných dluhů Spooky Tooth vůči Blackwellově firmě.

Mike Harrison: “Spooky Tooth měli prodáno přes 11 milionů alb, ale nikdy jsem neviděl ani penny. Muziku jsem miloval, ale musel jsem odejít, protože jsem byl na mizině. Po býčích zápasech je hudební průmysl druhým nejšpinavějším podnikem na světě.”
Na vrcholu sil tak třicetiletý “bílý Ray Charles” přijímá místo barmana v nočním klubu, kde ho nikdo nepozná. Stejně jako později za volantem dodávky rozvážející maso a mléko…

Ztraceného syna až v létě 1997 přesvědčili k návratu staří kumpáni Greg Ridley, Luther Grosvenor a Mike Kellie, s nimiž nahrál reunionové album Cross Purpose (1999).
V dalším desetiletí se Harrison zúčastnil všech koncertních návratů Spooky Tooth, na přelomu století pravidelně vystupoval s německým Hamburg Blues Bandem a po náhodném setkání s oddaným fanouškem Mikem Haslenem, majitelem labelu Halo Records, se pustil do práce na sólovém albu.

Mike Harrison: “Přísahal jsem, že už nikdy nepodepíšu další nahrávací smlouvu, ale Mikeovi věřím. Vím, že nebudu hrát ve velkých sálech pro několikatisícové publikum, ale čím blíž budu lidem, tím líp.”
Album Late Starter vyšlo v roce 2006, kapela Spooky Tooth odehrála poslední koncert 7. června 2009 v německém Augsburgu, po Harrisonově boku tehdy nescházel Gary Wright. Od té doby se legendární frontman vracel na scénu už jenom příležitostně.

Mike Harrison zemřel 25. března 2018 ve věku 72 let. Jeho hlas tu naštěstí zůstane napořád.

DISKOGRAFIE:

1971 – Mike Harrison / with Junkyard Angel (LP, Island)
1972 – Smokestack Lightning (LP, Island)
1975 – Rainbow Rider (LP, Island)
2001 – Touch / meets the Hamburg Blues Band (CD, Ruf Records)
2006 – Late Starter (CD, Halo Records)

4 názory na “Mike Harrison (3. 9. 1945 – 25. 3. 2018)”

Pridaj komentár