Domácí Kapela – Neděle (1992)

Výborné album skupiny lidí, kterými se obklopil její lídr Jan Brabec, bubeník Plastic People of the Universe, v roce 1988, kdy Plastikům jako skupině začal docházet dech. Počátkem roku 1992 Domácí kapela natočila toto album. Není to navztekaný underground, není to ani přímočarý rock à la skupina Půlnoc Mejly Hlavsy. Není to pop. Jsou to originální písně/skladby v podstatě koketující spíš pro zaškatulkování s temnějším progrockem. Což je možná překvapení.

Album nabízí jednu lepší skladbu za druhou. Dost prostoru dostávají zejména housle Jiřího Zavadila a violoncello Martina Dvořáka. Možná vyčnívá atmosférická, ústřední skladba Neděle, s výborným textem. Závěrečná, emocemi nabitá skladba Úzkost, to už je v podstatě čistý symfonický progrock. Velice příjemně znějí i později nahrané tři bonusové skladby z roku 1999. Tyto bonusy jsou snad ještě dokonce o chlup lepší než to, co nabízí samotné řadové album Neděle. Což je – na bonusy – také překvapující. Ale občas se to stane, viz třeba Anthony Phillips, CD Wise after the event a skladba Squirrel, byť je to samozřejmě můj subjektivní pocit.

Maximum bodů nedávám jen proto, že zpěvačce Zuzaně Bruknerové není na albu místy rozumět. Bonusové sklady, kde již skvěle zpívá Karolína Hejduková, to alespoň napravují. A navíc je tohle album albem, které má takové to Něco, co se dá těžko popsat slovy. Spíš definovat. Je to atmosféra? Asi jo. CD se dalo svého času koupit v prodejnách Levných knih, kde jsem ho koupil i já. 

CD Levné Knihy KMa ‎– LK 0344-2, Kuře V Hodinkách ‎– LK 0344-2 /2006/


Vím, tahle recenze je krátká, není třeba o detailním popisu jednotlivých skladeb. Chtěl jsem jen připomenout na příkladu, že i v našich končinách, a u bratří Slováků také, vzniklo a vzniká poměrně dost zajímavé, mainstreamu se nepodbízející hudby, aniž by to byla neposlouchatelná avantgarda pro „vyvolené“.

SKLADBY:
01. Přízraky 4:58
02. Havran 6:46
03. Neděle 4:34
04. Indiáni Milujou Hory 5:11
05. U Zdi 6:25
06. Město 3:02
07. Kudy Kam 3:45
08. Běží 4:44
09. Úzkost 4:37

Bonusy (CD, 2006):
10. Tudy Tam 4:05
11. Kdo Jsi 5:32
12. Stín 6:52

SESTAVA (01.-09.):
Jan Brabec – percussion, drums, vocals, glockenspiel, xylophone
Vit Brukner – bass, synthesizer, claviola
Zuzana Bruknerová – synthesizer, vocals
Martin Dvořák – cello
Joe Karafiát – guitar
Jiří Zavadil – violin

SESTAVA (10.-12.):
Jan Brabec – drums
Oto Sukovský – bass
Karolína Hejduková – vocals
Roman Knapp – keyboards
Martin Kontra – guitar
Jiří Alexa – trumpet

NOTES:
[1-9] Nahráno ve studiu Újezd v lednu a únoru 1992.
[10-12] Nahráno v červnu 1999 v Landscape Studios jako záznam projektu “tavícího kotlíku”.

Digital remastering: Déva, studio Aion Prague, leden 2006.

This compilation: ℗ + © 2006 KMa s.r.o. s laskavým svolením Jana Brabce.

Neděle Book Cover Neděle
Domácí Kapela
Alternative Rock, Prog Rock
Újezd
1992
LP, CD, CASS
9
CD Levné Knihy KMa ‎– LK 0344-2 /2006/

3 názory na “Domácí Kapela – Neděle (1992)”

  1. Vůbec jsem nevěděl o existenci této kapely, bubeníka Brabce zmiňoval Martin Jirous v úvodu koncertu PPU. Jejich dvě další desky vydala Guerilla Records Vladimíra “Lábuse” , a asi si je od něj objednám. Vynikající, tyhle český kapely co vydává jsou asi všechny skvělý. Tohle se mi líbí moc, stejně jako Posádková hudba marného slávy, Skrytý půvab byrokracie a podobné. Díky za upozornění na výbornou kapelu.

    1. Ahoj Zdeny. Tak to ti můžu 100%, jednoznačně doporučit. A kup si to určitě přímo přes Guerillu. Původně jsem si kdysi zkoušel třeba jejich CD Krajina mlčí objednat přes audio3, ale nešlo to. Domácí kapela je jednou z mála novějších českých rockových skupin, které mám rád – v jejich hudbě je melodie, a přitom je to na hony vzdálené tuctovému popíku.

      1. Ahoj Honzo, určitě to objednám od Lábuse, já jsem od něj bral PPU, DG307, Skryty půvab byrokracie a taky Jiříkovo vidění, to hodně doporučuju, jestli už nemáš. Má tam jejich dvě desky, ale od vedoucího kapely se dá objednat komplet jejich čtyř CD. Já mám od něj ještě Žabí hlen, Umělou hmotu a Půlnoc.

Pridaj komentár