Debutový album Nazareth

Nazareth, rovnomennému debutu škótskych hard rockerov, som sa dostal oveľa neskôr, presnejšie – v roku 1983. Na to sa nedá zabudnúť. Nádherné, horúce leto. Výučba Morseovej abecedy na staručkom kotúčovom magnetofóne, časté prestávky kvôli posluchu západnej rockovej produkcii. Jediná škvrna tohto príjemného obdobia – zelený mundúr. 

Ako som na tom s úvodným vstupom dunfermlinských rachotilkov do sveta šoubiznisu? Spomínať McCaffertyho chrapľák je vari zbytočné, gitara Mannyho Charltona získava charakteristický zvuk. Neviem to opísať, ale je to tam. Tie sedemdesiatky boli nádherné, každá kapela mala svoj ksicht.

NAZARETH_cover1_1971Witchdoctor Woman. Pri počúvaní úvodnej skladby špekulujem; tí odborníci od štúdiových mašiniek sa tej bosorky zrejme zľakli. Predsa nebudeme „kopírovať“ Black Sabbath, dajme tomu vlastnú pečať. A tak sa do väčšiny ostatných skladieb dostal početný zástup hosťujúcich muzikantov, ktorí doske obrúsili hrany, aby celkom nezdoomovatela a slabším povahám náhodou neuviazla nejaká triesočka vo vnemových kanálikoch. Ale iba trošičku, nahrávka pôsobí hutne, tvrdo, naozaj s takým nádychom sabbathoviny, zároveň však akýmsi zvláštnym spôsobom prívetivej nazarethoviny. Na svedomí to majú pomalšie kúsky, ale nejde o žiadnu medovinu a textove to má od prechádzky ružovým sadom poriadne ďaleko. Akýsi sprievodný znak skupiny, ktorá to baladicky vedela rozbaliť ako málokto. Ktoré sú to? Harmóniom ozvláštnená a basgitaristom zaspievaná I Had A Dream. Zaradím tu aj košatú Red Light Lady, zbožňujem jej tichú pasáž a vygradovaný záver. V countryovom dievčati Dan použije jemnejší šmirgeľ a samotná atmosféra je zakódovaná v jej názve. Dôstojná koncovka – sláčikmi dokreslená King Is Dead. Toľko k „oplodňovákom“. Čo povedať k Morning Dew, jedinej nepôvodnej skladbe tejto kolekcie? Slová sú zbytočné, tak len stručne; 7-minútový majstrovský hard rockový epos, v ktorom sa všetci vybláznia! A že sa s prevzatými skladbami vedeli pohrať, dokázali neskôr nespočetnekrát, však? Ešte spomeniem druhú v poradí, singlovku Dear John, tá ma dokáže správne rozpumpovať – fajn rockovica.

Je to otrepaná fráza, ale bez toho povestného šťastia je úspech takmer nemožný. Len si spomeňme, koľko skvelých spolkov to po prvom pokuse vzdalo a zavesilo nástroje na klinec. Skupina Nazareth ho mala, ale bolo v tom aj nespochybniteľné umenie, talent a nezlomná vôľa. Inak si nedokážem predstaviť, ako by tu mohla byť prakticky do dnešných dní, aj keď Dan to musel nedávno zabaliť zo zdravotných dôvodov. Hoci si na výraznejší úspech musela počkať do tretieho albumu, mňa ten úvod baví.

A roky v rovnošate? Nelamentujem! V každom úseku života sa nájde niečo pozitívne. Hoci ma to stálo „dva roky prázdnin“, aspoň som okúsil, čo je to „vypadnúť“ z helikoptéry, prípadne lietadla. A hlavne, mal som šťastie na ostrieľaných spolubojovníkov, ktorí mi pomohli spoznať výborné nahrávky. Z tej morzeovky si dnes pamätám už iba ty ty ty tá tá tá ty ty ty, na eponymný album Nazareth však nikdy nezabudnem.

Skladby:
1.  Witchdoctor  Woman  (Nazareth) 4:06
2.  Dear  John  (Nazareth) 3:45
3.  Empty  Arms,  Empty  Heart  (Nazareth) 3:17
4.  I  Had  A  Dream  (Nazareth) 3:22
5.  Red  Light  Lady  (Nazareth) 5:56
6.  Fat  Man  (Nazareth) 3:23
7.  Country  Girl  (Nazareth) 4:03
8.  Morning  Dew  (Dobson/Rose) 7:05
9.  King  Is  Dead  (Nazareth) 5:42

Zostava:
Dan McCafferty – lead vocals
Manuel Charlton – lead guitar, backing vocals
Pete Agnew – bass guitar, backing vocals
Darrell Sweet – drums, backing vocals

Ďalšie informácie o albume na Discogs. 

Nazareth Book Cover Nazareth
Nazareth
hard rock
Pegasus
1971
LP
9
CD - Castle Classics, 1992

Pridaj komentár