Suvenýr z ostrova pokladů

CD Shadoks Music – 114  /2010/

Po jediném albu skotských Captain Marryat (1974) jsem bažil řadu let, ale nebylo mi přáno a tak jsem to časem pustil s hlavy. Loni, brzy z jara se však nečekaně objevilo na jednom aukčním portále a moje srdce se rozhořelo jasným plamenem. Provedl jsem krátkou revizi obsahu pokladničky, popadl dřevec, nasadil lesklou zbroj a o ten zpropadenej kotouček svedl lítý souboj. Dopadlo to naštěstí dobře, bitvu jsem vyhrál a tak si ho můžu konečně užívat co hrdlo (a uši) ráčí…

Muzika je to sice prvotřídní, ale jinak je na tý desce všechno špatně. Zvukově je to underground jak prase a to znamená, že poslech přes reproduktory ještě ujde, ale sluchátka nepřipadaj prakticky v úvahu. Zaplaťpánbu, že je to aspoň stereo. Mix se taky zrovna nepovedl a baskytara je většinou hlasitější, než bicí. Varhany zní, jak z konce šedesátejch let, ale přesto (nebo právě proto) to má neuvěřitelný kouzlo. Těžko se to vysvětluje, ale někdy se to tak sejde a v podstatě amatérská nahrávka mě odrovná spíš, než naleštěná produkce. Ovšem jde o jednu z mála výjimek, brilantní a do detailu vycizelovanej zvuk mám mnohem raději.


Ono to má pochopitelně svoji příčinu. Kapela chtěla nahrát jen singl, kterej by mohla nabídnout hudebním vydavatelstvím a tak si zaplatila frekvence ve studiu Thor v Glasgow. Ten režim tam byl tehdy poněkud volnej, takže se naskytla příležitost k natočení celého alba, protože času na to bylo víc, než dost. Problémem se ukázal být pouze nedostatek vlastního materiálu a pár skladeb tak vzniklo teprve při zkoušení v hotelovém apartmá. Celé to tedy proběhlo velice spontánně, navíc komplet ve vlastní režii a podle toho to taky tak dopadlo. Desky bylo nakonec vylisováno zhruba 200 kopií, které se prodávaly výlučně na koncertních akcích.

Lehce přes půl hodiny dlouhá fošna obsahuje šest skladeb a polovinu z nich napsal hráč na klávesové nástroje Allan Bryce. Kytarista Ian McEleny je podepsanej pod písní Changes, zpěvák Tommy Hendry přispěl “kraťasem” A Friend a závěrečnej jam Dance of Thor je kolektivním dílem. Nejen doprovodné materiály, ale rovněž téměř všechny dostupné recenze se shodují na tom, že jde o povedenej mix Deep Purple, Uriah Heep a Beggars Opera. Myslím, že jde o trefné přirovnání a tak nemám, co bych k tomu dodal. Krajany z “Žebrácké opery” slyším především ve skladbách It Happened to Me a Dance of Thor a na “uriáše” si nejspíš každej posluchač vzpomene v průběhu písně A Friend.

Po těch letech si nemůžu vybavit, čím přesně mě tahle deska tak uhranula, ale dnes se mi líbí především chytlavé a snadno zapamatovatelné melodie s báječně sezpívanými vokály. V tomhle směru povedenej je už úvodní trauermarš Blindness, ovšem hned následující It Happened to Me mě přivádí do varu. Díky své velkoryse pojaté stopáži (přes osm minut) je v ní dostatek prostoru nejen pro změny nálady a tempa, ale i pro dlouhou instrumentální pasáž. Příležitost pro kytaristu Iana McElenyho a hráče na klávesové nástroje Allana Bryce, předvést něco ze svých dovedností…

Třetí A Friend je znovu především o těch pěkně sladěných vícehlasech, ovšem obsahuje i pozoruhodné klávesové sólo a než se člověk naděje, je tady další vrchol v podobě neodolatelné  Songwriter’s Lament. Její akustická, staroanglickej folk připomínající předehra je kouzelná, ovšem následující instrumentální smršť nemá chybu. Tohle miluju. Progresivní rock v té nejesenciálnější podobě.

Předposlední Changes je důkazem, že i do necelých tří minut se dá vměstnat pěkná písnička s chytlavým refrénem a samotnej závěr je vyhrazenej ryze instrumentální improvizaci Dance of Thor. Mě, z celého alba pasuje nejmíň, ovšem podle slov samotného Allana Bryce s ní Captain Marryat všude, kde hráli sklidili nebývalý úspěch. Inu, na koncertních pódiích to byla asi větší show…

CD od Shadoks Music je klasicky v plastu a s transparentním trayem, pod kterým jsou k nahlédnutí miniatury obálek alb z katalogu vydavatele. Čtyřstránkovej booklet s reprodukcí původní obálky obsahuje kredity, krátké seznámení s historií Captain Marryat a něco dobových plakátků a výstřižků z tisku.


Plnej počet nedám jen kvůli zvuku, ale i tak jsem za tenhle nosič moc rád, protože jsem si s ním splnil zas jeden sen. Ovšem nebyl bych správným sběratelem, kdybych před sebou neměl hned několik dalších…

SKLADBY:
1.  Blindness – 05:10 (A. Bryce)
2.  It Happened to Me – 08:11  (A. Bryce)
3.  A Friend – 04:32  (T. Hendry)
4.  Songwriter’s Lament – 06:20 (A. Bryce)
5.  Changes – 02:45  (I. McEleny)
6.  Dance of Thor – 06:53  (Captain Marryat)

SESTAVA:
Allan Bryce – Organ, Vocals
Ian McEleny – Lead guitar, Acoustic guitar
Hugh Finnegan – Bass, Vocals
Jimmy Rorrison – Vocals, Drums
Tommy Hendry – Vocals, Acoustic guitar

Captain Marryat Book Cover Captain Marryat
Captain Marryat
progressive/hard rock
Thor Records
1974
LP
6
CD Shadoks Music – 114 /2010/

5 názorov na “Suvenýr z ostrova pokladů”

    1. Je to tak, k zájmu o kapele mě kdysi přivedly i tvoje příspěvky (byť jsi v tom nebyl úplně sám) a po jediném nástřelu z YTB bylo jasné, že bych tohle album moc rád. Ovšem než se mi ho podařilo koupit, uteklo spousta let. Někdy se to tak holt sejde.

  1. Jako školák jsem četl knihu od Fredericka Marryata Piráti, potom jsem viděl na progboardu zmínku o této desce, poslechl jsem si ji na YT a začal hledat CD, na konec mám CD a dvě LP, jedno normál a druhé barevný vinyl. Rozhodně je to originální nahrávka ze které jsou slyšet vlivy Tebou jmenovaných kapel. Já zvuk neřeším, DR a podobné věci mě neberou. Když jsem si koupil magnetofon, tak jsem to poslouchal z repráčku v magnetofonu a užíval si to stejně jako přes HIFI. Hezký čtení.

    1. Jako kluk jsem četl opravdu hodně, ale nevybavuju si, že by se mi kdy do pazourů dostala knížka od Fredericka Marryata. A to jsem byl u nás v knihovně pečenej vařenej a dobrodružné romány miloval…

      S tím zvukem mi určitě rozumíš, v tomhle případě opravdu neřeším právě DR. Je to prostě špatně sejmuté a tak v tom furt něco chrastí, kór v těch exponovaných pasážích. A v posledních, tuším dvou skladbách je slyšet poměrně výraznej brum. Ale jak píšu v textu, přes sloupovky se s tím dokážu ještě tak nějak srovnat a muzika je to prostě parádní. To jsem pak ochotnej i ledasco prominout.

      Jsem moc rád, že jsme v případě Captain Marryat na jedné lodi. Díky za komentář.

Pridaj komentár