Vychádza vinylová reedícia albumu Pieseň z hôľ skupiny FERMÁTA

Pieseň z hôľ je druhý štúdiový album legendárnej slovenskej jazz-rockovej skupiny FERMÁTA. Vinylová reedícia vychádza oficiálne v týchto dňoch a určite poteší každého milovníka hodnotnej hudby, pretože ani po viac ako 40 rokoch nestratila nič zo svojej sily a umeleckej presvedčivosti.

Skupina nahrala titul vo svojej elitnej zostave v roku 1976, keď ju tvorili skvelí hudobníci: František Griglák (gitara, klavír, syntetizátor, spev), Tomáš Berka (klavír, syntetizátor, perkusie), Anton Jaro (basová gitara), Cyril Zeleňák (bicie nástroje, perkusie), Milan Tedla (husle, drumbľa). Album prvýkrát vyšiel na vinylovej LP-platni v roku 1977.


Druhá polovica 70. rokov minulého storočia priniesla výrazný trend spájania progresívneho jazzu a rocku (skupiny ako Mahavishnu Orchestra, Weather Report a pod.) a FERMÁTA na tento svetový trend skvele nadviazala. V lokálnych podmienkach dosiahla s čisto inštrumentálnou hudbou obrovský úspech, a to najmä vďaka skladateľskej invencii a inštrumentálnemu majstrovstvu svojich hlavných protagonistov – Františka Grigláka a Tomáša Berku. Dokladom toho je aj album Pieseň z hôľ, ktorý nepochybne patrí do zlatého fondu slovenskej modernej populárnej hudby.

Tento hudobný skvost sa nahrával za zvláštnych okolností. Oslovili sme Fera Grigláka a ten nám prezradil zaujímavú historku:
“Spomínam si, že v tom čase som mal vážny úraz. Zlomenú ľavú ruku v zápästí. A hrozilo, že nahrávanie sa neuskutoční. Nakoniec som to zvládol aj so sádrou po určitých mechanických úpravách. Neviem o tom, že by niekto dokázal nahrávať hudbu v takomto stave. Nikdy na to nezabudnem.”

Album nesie aj podtitul v anglickom jazyku – Song From Ridges. A bolo to pravdepodobne z obchodných dôvodov, keďže vtedajší riaditeľ slovenského OPUSu, Ivan Stanislav, mal nepochybne obchodného ducha a  veľmi dobre vedel, že takáto hudba by mala veľký predajný potenciál aj v zahraničí. Len ako vieme, v tom čase bol problém posunúť hudbu za hranice vtedajšieho Československa.

LP – FERMÁTA – Pieseň z hôľ – zoznam piesní:

1. A1 – PIESEŇ Z HÔĽ

2. A2 – SVADBA NA MEDVEDEJ LÚKE

3. A3 – POSLEDNÝ JARMOK V RADVANI

4. B1 – PRIADKY

5. B2 – DOLU VÁHOM

6. B3 – VO ZVOLENE ZVONY ZVONIA

3 názory na “Vychádza vinylová reedícia albumu Pieseň z hôľ skupiny FERMÁTA”

    1. Tiež ho mám v tomto prevedení. Inak, ako tak sledujem tie reedície, tak som rád, že sme sa po pol storočí a tridsať rokov po revolúcii konečne dostali k tomu, aby sme dôstojne prezentovali to málo, čo za niečo stálo z (česko)slovenskej rockovej muziky. Je fakt, že fyzické nosiče sú pomaly, ale isto mŕtve, ale tak, vraví sa – lepšie neskôr ako nikdy.

Pridaj komentár