Pred pár dňami som zakúpil českú verziu knihy Deep Purple & Rainbow: všechna alba, všechny skladby (1968-1979), ktorú napísal Steve Pilkington. Pri jej listovaní a počiatočnom oťukávaní som zabrúsil do roku 1979, kedy sa kapelou Rainbow prehnala metelica a nezostal v nej prakticky kameň na kameni…
Aký je ten hudobný svet, ale nielen on, totálne zvrátený. Zlatokop Roger Glover, ktorý pred pár rokmi, obrazne povedané, bez výčitiek svedomia kopol rovno do vajec Nicka Simpera z Deep Purple, sa bez mihnutia oka otrepe z kopačky, ktorú mu medzi nohy zasadil Ritchie Blackmore a zrazu je opäť všetko v absolútnom poriadku... „Je mi na blití, velebnosti!“
Prepáčte, nechám bokom osobnú animozitu a prestanem aj s reklamou na blížiace sa veľkonočné sviatky…
Určite bol najväčší problém nájsť nového frontmana. Voľba nakoniec padla na Grahama Bonneta, ktorý bol svojím zovňajškom všetkým možným, len nie stelesnením rockovej hviezdy. Ale to zlato v jeho hrdle? To mu nemôžu uprieť snáď ani tí najzarytejší odporcovia jeho angažovania. Bonnet sa s ponúknutým materiálom popasoval so cťou. Jednoznačne ho svojím výkonom posunul o level vyššie. Je zaujímavé, že väčšina „tvrďasov“ z môjho okolia do nebies vychvaľovala tie akože odrhovačky – singlové hity All Night Long a Since You Been Gone. A keď som im pripomenul éru Rainbow s Ronniem Jamesom Diom, pozerali na mňa ako puky na lopatu. Takých máme na Slovensku „odborníkov“ – doslova všade.
Niekedy v polovici 90. rokoch minulého storočia som začal rozširovať svoju zbierku CéDéčiek a po určitom čase dospel k záveru, že už mi nevyhovuje počiatočný stav, kedy som sa zameral len na všelijaké výberovky. Nastal teda deň D a do jednej z mnohých prešovských predajní som sa vybral s jasným cieľom – Rainbow. Náhoda tomu chcela, že to bol album Down To Earth – iný momentálne na predajni nemali. Hoci som tvorbu skupiny poznal, priznám sa, že som vtedy nič iné neriešil, ale radoval sa z prvého dúhového prírastku v domácej fonotéke. Veľmi ma teší, že tento nosič nedávno prispel k tomu, že jeden kolega prehodnotil svoj vzťah k dielu a vlastne aj k neskoršej tvorbe Rainbow…
Bez ohľadu na dejiny Dúhy – mám vo veľkej úcte, čo pre skupinu urobil nebohý Ronnie a vždy to budem považovať za NAJLEPŠIE, čo táto formácia dala svetovému hard rocku. Zároveň však musím dodať, že Graham Bonnet sa podieľal na jednom výnimočnom diele – priesečníku toho, čo bolo a čo nasledovalo. Myslím, že si nezaslúži tvrdé odsudky a ani kopance. Hoci sa jeho obsah, vďaka vyššie spomínaným singlom, priklonil ku komerčnejším vodám, epos Eyes Of The World, polobaladu Makin‘ Love, rockovicu Danger Zone i záverečnú vypaľovačku Lost In Hollywood radím k tomu najlepšiemu, čo Ritchie a jeho Dúha vymaľovali na hard rockovú oblohu.
P: S.: Zaujímavé, že taká slávna značka si nedokáže ustrážiť svoju diskografiu. Je pre mňa záhadou, prečo Down To Earth chýba na Spotify…?!
SKLADBY:
1. All Night Long (3:52)
2. Eyes Of The World (6:42)
3. No Time To Lose (3:45)
4. Makin’ Love (4:40)
5. Since You Been Gone (3:20)
6. Love’s No Friend (4:54)
7. Danger Zone (4:31)
8. Lost In Hollywood (4:50)
All songs written by Ritchie Blackmore and Roger Glover except Since You Been Gone by Russ Ballard and Lost In Holywood by Blackmore, Glover and Cozy Powell.
Released July 28, 1979.
Recorded at Château Pelly de Cornfeld, France 1979.
Produced by Roger Glover.
ZOSTAVA:
Graham Bonnet – vocals
Ritchie Blackmore – guitar
Don Airey – keyboards
Roger Glover – bass
Cozy Powell – drums
Hard Rock
Polydor
1979
LP
8
CD - Universal Music Group /2011/
Hahaha, trošku na pobavenie…
Moja kritika SPOTIFY zrejme prinútila kompetentných zamyslieť sa nad heslom RAINBOW – Down To Earth je tam už k vypočutiu…
Rainbow — pro mě jak bych řekl název ve kterém se vystřídal kde kdo … tedy myslím pojem v hudebním světě … já osobně nemám kromě desky Bent Out of Shape kterou mám naposlouchanou do puntíku nic co bych poslechl celé … já vím mám mezery ale zde bych to přiřkl k soustavné výměně personálu a změny hudby kdy se to šilo na míru tomu a tomu … ale jinak nic proti z každé desky bych si určitě vybral a tak já to udělám tak obecně a pro Rainbow dávám 4,5*
Krásná vzpomínková recenze. Miluju typově podobný vypravěčský žargon. Piťo díky ti za čtyřkové Rainbow. Bavilo mě to.
Bonneta jsem poznal díky albu Stand in Line Chrise Impellitteriho. To, že zpíval aj s Alcatrazz, nebo Rainbow jsem tenkrát netušil, ale jeho hlas mi učaroval natolik, že jsem si brzy nato nahrál kompilaci The Rock Singer’s Anthology. Ovšem to už nebylo to pravé a ořechové a tak jsem se jí rychle zbavil…
Od Rainbow znám (mám ve sbírce) jenom základy, tzn. první dvě alba a už si s tím vystačím. Víc, než velká jména mě dnes přitahujou různé kuriozitky, vykopávky a rarity. Down To Earth jsem si tedy pustil aspoň z youtube a dostal zhruba to, co jsem čekal. Melodickej hardrock s (tu a tam) hitparádovými ambicemi. Asi to nebude jejich nejlepší vizitka a doma to mít nemusím, ale zklamanej jsem nebyl.
Pito, dík za zábavnou recku.
Horyna a Snake, díky za komentár!
Samozrejme, už dávno nemám v hlave to, že všetko musí byť doma na fyzickom nosiči. Rád zaspomínam na staré časy a sem-tam dačo napíšem.