The Trip – Caronte, 1971

CD Sony BMG Music Entertainment, RCA Italiana – 88697343582  /2008/

Skupinu The Trip tvořila mezinárodní sestava s vokály v angličtině, ale působila především v Itálii a tak tady máme další squadru skvěle reprezentující apeninský poloostrov. 

Její druhé studiové album – Caronte /Charón/ – vyšlo v roce 1971 a charakterizoval bych ho jako klávesový classical rock, lehce zamlžený psychedelickým oparem. Joe Vescovi byl virtuózním klávesistou (takovej italskej Emerson) a naplno to předvádí hned v úvodním, až nestoudně chytlavém classical rockovém dupáku Caronte I. To je mazec jak kráva a můj nejoblíbenější song The Trip vůbec. Následující skladba – Two brothers – má přes osm minut a dala by se rozdělit na tři části. V její ouvertuře si většinu pozornosti uzurpuje strašidelně skuhrající Hammond, ale po třech minutách se přidá aj zpěv a najednou je to docela příjemně vypadající, svižná písnička s pěkným kytarovým sólem Williama Graye. Ovšem v závěru skladby začne do repetivní figury umanutě vřískat policejní siréna a to už je slušná schýza…

…takže pěknou a až nečekaně křehkou baladu Little Janie vnímám div ne jako vysvobození. S tím svým mellotronem a vokály á la Beatles jako kdyby vypadla odněkud z poloviny šedesátých let. Nepochybně nejambicióznějším kouskem na desce je patetická “Óda na Jimiho” – L’ultima ora e Ode a Jimi Hendrix. Krátká, classical rocková vsuvka zhruba v polovině skladby je parádní a emotivní kytarové sólo v její závěrečné třetině jakbysmet. Na úplném konci alba je ještě krátká instrumentálka Caronte II a tady bude vrnět spokojeností každý, kdož libuje si v pořádně zkresleném zvuku Hammond organu.

Reedice od Sony je sice v obyčejném plastu, ale hraje opravdu výborně. Obal je pěkný a booklet ve formátu klasické dvoustránky obsahuje celou řadou raritních – byť notně zmenšených – fotografií.

SKLADBY:
1. Caronte I  (6:45)
2. Two brothers (8:15)
3. Little Janie (4:00)
4. L’ultima ora e Ode a Jimi Hendrix (10:18)
5. Caronte II (3:32)

SESTAVA:
William Gray – lead guitar, acoustic guitar, vocals
Arvid “Wegg” Andersen – lead vocals, bass
Pino Sinnone – percussion
Joe Vescovi – lead vocals, mellotron, organ [hammond, church], piano

Caronte Book Cover Caronte
The Trip
progressive rock
RCA Italiana
1971
LP
5
CD - Sony BMG, RCA Italiana, 2008

5 názorov na “The Trip – Caronte, 1971”

 1. Pri tomto albume budem vždy tvrdiť, že má u mňa čestné miesto. Dostal ma a bola to vôbec prvá nahrávka z talianskej rockovej scény, ktorá mi pribudla do zbierky. Snake, dík za recenziu a Piťovi za zaujímavosť – tá informácia ma prekvapila.

 2. Je to pár rokov dozadu, keď som sa rozhodol spestriť si hudobný hardrockový život a začal loviť v talianskych progresívnych vodách. Táto nahrávka si ma vtedy podmanila a dodnes sa na tom nič nezmenilo.
  Nedávno som čítal knihu o gitaristovi Ritchiem Blackmoreovi, kde bolo aj pár slov o tom, a teraz parafrázujem, že ten bláznivý taliansky klávesák Joe Vescovi premárnil svoju šancu stať sa členom Rainbow.
  Snake, díky za recenziu!

  1. Vida 🙂 Pro nás je lepší, že zůtal v The Trip. U Rainbow by tolik prostoru určitě neměl.

   Před pár dny jsem si znovu vychutnal jejich live set z festivalu Prog Exhibition 2010. Je výbornej a jak Vescovi, tak Chirico podávají skvělý výkon https://www.youtube.com/watch?v=QWkXkhi1Rzk&t=816s

   U Ježíška už to mám posichrované, pod stromeček dostanu DVD. O důvod víc těšit se na Vánoce. Už jen (necelý) měsíc…

Pridaj komentár