Jdu tam, nevím kam…

Hudba české alternativní legendy UJD je nezařaditelná. Jedná se o punk, jazz a nebo klasiku?
Všechny tyto styly se v hudbě teplické legendy české, potažmo československé alternativy snoubí a mísí různým způsobem. Hudba je plná náhlých zvratů, změn rytmu, tempa a melodie. Někdy je složitá a disharmonická a občas zní i trochu naivně (což ale není na škodu).
Texty Miroslava Waneka jsou velice zajímavé, většinou hodně abstraktní, a tak má posluchač možnost si do významu textu dosadit téměř cokoli.

Z předkládané desky, která je v diskografii UJD třetí v pořadí (a druhou, jež vyšla u renomovaného brněnského vydavatelství IndiesScope) přímo číší energie pro UJD tak typická. Pro svůj zvuk a inspiraci je kapela někdy dokonce přirovnávána k americkým The Residents. Frontman Miroslav Wanek a tehdejší členové UJD se v roce 1995 podíleli na představení Freak Show v divadle Archa, kde měli na starosti hudební nastudování.

Z deseti skladeb na desce mají jen tři pod tři minuty. Nejdelší z nich je úvodní Koroze. Naopak mezi ty kratší, ale neméně zadřilé věci náleží pecka Vlažná a šedivá, která podle slov samotného Waneka vznikla jako pendant ke skladbě Bílá a studená od Psích vojáků. Takže věnování Vlažné a šedivé Filipu Topolovi je nasnadě.
K dalším vrcholům desky rozhodně patří Jassica – příběh velryby se zpěvem beze slov, dále závěrečná Jdi tam… a samozřejmě titulní Hollywood.

Co se týče celkové kvality desky, tak hudebně jde o perfektní počin. Dechové party obstaral, oproti pozdější a současné době saxofon, ale hodně je přítomné i piano a syntezátor. Opět odkazuji na úvodní Korozi, ale nutno dodat, že v mnoha skladbách se na můj vkus v hutné hudbě trochu moc utápí zpěv, ale deska i tak jako celek stojí za to.

SKLADBY:
01. Koroze
02. Polykat
03. Jassica
04. Zvonek
05. Hollywood
06. Vlažná a šedivá
07. Poslepu
08. Cajdák
09. Belveder
10. Jdi tam, nevím kam, přines to, nevím co

SESTAVA:
Miroslav Wanek – kytara, klávesy, zpěv
Jindra Dolanský – tenorsaxofon, sbor
Pavel Keřka – baskytara, sbor
Romek Hanzlík – kytara, sbor
Pavel Pavlíček – bicí, sbor
Martin Velíšek – štětce

Hollywood Book Cover Hollywood
Už jsme doma
Alternativa
Indies Records
1993
CD
10
CD

4 názory na “Jdu tam, nevím kam…”

  1. Ahoj Vojto, UJD jsem sledoval trošku víc v době, kdy tam hrál známý z časů mých gymnaziálních studií, kytarista Radek Podveský. Jaké bylo moje překvapení, když jsem ho uviděl na fotografii před recenzí. Bohužel to ale znamená, že se na ní nachází sestava, která album Hollywood nenahrála. Ale to je asi jedno. Dík za recenzi, potěšila.

Pridaj komentár