Pekný deň!

Skupina Nektar, ktorej základy boli položené anglickými hudobníkmi v Nemecku, má v súčasnosti svoj hlavný stan rozložený v USA a oslavuje jubileum – 50 rokov. Pri tejto príležitosti je ohlásený nový štúdiový album The Other Side, ktorý má byť k dispozícii v januári 2020… 


K produkcii Nektar som sa dostal iba pred niekoľkými rokmi a musím povedať, že mi sadla. Odborníci ju zaraďujú do všelijakých priečinkov – space, psychedelic, progressive, kraut, hard a neviem ešte aký rock. Samozrejme, každý má na to svoj pohľad. Niektorí tvrdia, že na ich albumoch je len veľmi málo progresu, hudba je vlastne obyčajná, tuctová. Naozaj? No, nech už je pravda kdekoľvek, tieto zasvätené poučky ponechám na „expertoch“ a budem sa venovať …Sound Like This, tretej štúdiovke v poradí, ktorá vyšla v roku 1973.

Prečo práve toto dielo? Pretože ho radím k mojej najobľúbenejšej nahrávke kapely. Jednak je tu hneď v úvode baladická pecka Good Day, ktorú mám veľmi rád a často s ňou začínam svoje posluchové dni počas pracovného voľna. Skrátka, je to pieseň, keď si poviem – je to tam – a nič iné nepotrebujem riešiť!!! Niečo podobné Nektar servíruje aj v New Day Dawning, len je o niečo kratšia a povedal by som – razantnejšia. Približne v polovici je zakomponovaný úsek, ktorý pripomenie chrobákov a ich Norwegian Wood z albumu Rubber Soul (1965). Ľahko sa to číta, ale – ako tvrdí jeden tunajší kolega – „Gúgl je tvoj priateľ.“ Ak by ho nebolo, tak… Na svoju obhajobu však musím povedať, že nie som znalý diskografie The Beatles, ale tá melódia mi bola veľmi povedomá. Nebyť zhodného textu, zrejme by som na skladbu neprišiel. Možno časom alebo z nejakého článku na internete… What Ya Gonna Do? je rezká rockovica a prináša príjemné oživenie. Počas štvorky nám skupina pripraví takmer 13-minútovú výučbu matematiky. Nebojte, lekcia rozhodne nie je nudná, ako tá ozajstná, v škole.

Do You Believe In Magic sa vracia k úvodnej rýchlosti LP a veľmi jej to pristane. Aj s tou progresivitou a zhutnením v závere, hoci je to ošemetný výraz, pretože každý si pod tým predstavuje niečo iné. A to isté sa dá povedať o šiestom kúsku Cast Your Fate, i keď v druhej časti kapela pridá na obrátkach. Na záver tu máme dve čísla, v ktorých sa hudobníci odviažu a je z toho vyše 27 minút štúdiového jamu, kedy popustia uzdu fantázii. Samozrejme, dôjde aj na všelijaké kudrlinky a sólo jednotlivých nástrojov, takže sa pripravte na riadne žmýkanie gitary, škrtenie klávesov, dunenie basy i mučenie bicích. Som veľmi rád za tú štúdiovú človečinu – toto mi v dnešných časoch neskutočne chýba. A aby toho „džemu“ nebolo naraz príliš veľa, sú A Day In The Life Of A PreacherOdyssee predelené peknou baladou Wings, pri ktorej mám pocit, že mi narástli krídla a nepotrebujem k tomu oblbovák s názvom Red Bull. Sme na konci – 9 skladieb a vyše 70 minút výživného nektáru…

Rockoví fanúšikovia k dielu zaujímajú vari najrozporuplnejší postoj z celej diskografie kapely. Materiál totiž vznikol už v samotných začiatkoch Nektar. Skupina ho hrala aj na koncertoch, ale piesne sa nedostali na predošlé dva albumy – Journey To The Centre Of The Eye a A Tab In The Ocean. Tu je kameň úrazu – vraj ide o odpad. Pre mňa trošku silná káva, ale som presvedčený, že mnohí muzikanti by za také „smeti“ upísali dušu diablovi.


Netuším, aký nektár popíjali bohovia na Olympe, ale Nektar z Hamburgu mi sakramentsky chutí. Prajem Vám pekný deň! Trebárs pri …Sound Like This.

SKLADBY:
1. Good Day (6:43)
2. New Day Dawning (5:01)
3. What Ya Gonna Do? (5:24)
4. 1-2-3-4 (12:43)
5. Do You Believe In Magic (7:15)
6. Cast Your Fate (5:44)
7. A Day In The Life Of A Preacher (12:55)
— a) Preacher
— b) Squeeze
— c) Mr. H
8. Wings (3:45)
9. Odyssee (14:26):
— a) Ron’s On
— b) Never Never Never
— c) Da-Da-Dum

ZOSTAVA:
Roye Albrighton – lead vocals, guitars
Allan “Taff” Freeman – keyboards, vocals
Derek “Mo” Moore – bass, vocals
Ron Howden – drums, percussion, vocals
Mick Brockett – lighting

...Sounds Like This Book Cover ...Sounds Like This
Nektar
Prog Rock, Hard Rock
Bellaphon / Bacillus Records
1973
LP
9

9 názorov na “Pekný deň!”

 1. Už dlouho si slibuji, že se ještě alespoň na jedny Nektar někdy zaměřím. Mým absolutním favoritem v záplavě podobné muziky je dvojka A Tab in the Ocean. To je album přesně podle mého gusta. Děkuji za pěknou recenzi.

 2. Děkuju za pěkný čtení a souhlasím, … Sounds Like This není žádnej odpad, ale jízda jak ďas, parádní dvojalbum, jakých v žádný době nevzniklo moc, natožpak dneska… Nektar jsou hrubě nedoceněná kapela, podobně jako další britští krautrockeři Janus.
  Čekal jsem, že Albrightonovým úmrtím se historie kapely uzavře, ale beru, že Howden s Moorem (mimochodem báječná rytmika) mají právo to zkusit, jak už se ostatně stalo na Magic Is a Child (1977).
  Na novou desku jsem zvědavej a nejsem sám – 235 crowdfundingerů vybralo přes 33tisíc dolarů, aby mohla vzniknout…

  1. Borek, díky za reakciu!
   Súhlasím, ono by sa tých “zatratených” krautrockových kapiel našlo viac. Ak mi čas dovolí, tak sa im budem v blízkej dobe venovať a ak bude chuť na písanie, tak sa pokúsim aj dačo stvoriť.
   Tiež sa teším na nový album.

 3. Osobne mám tento album od skupiny najradšej. Patrím k tým, kto kapelu hrubo nedoceňujú, napriek tomu ju mám rád a počúvam ju často. V tesnom závese sa na druhom mieste rebríčka osobných preferencií umiestňuje A Tab In The Ocean, pričom najčastejšie mi hrá Remember The Future, čo je veľmi príjemná melodická a nenáročná muzika vhodná na akúkoľvek príležitosť.

Pridaj komentár