Metaphor

Fascinácia a inšpirovanie sa fenoménom Genesis v 90. rokoch XX. storočia boli javom v progresívnom rocku relatívne intenzívnym. Americká kapela METAPHOR ukázala, že nielen britské a kontinentálne skupiny z Európy vedia nadviazať na ducha a vedomie Gabrielovskej éry hudobného giganta 70. rokov.

METAPHOR vznikol v roku 1993 v San Jose (California) a začínal, ako Tribute band svojho veľkého pravzoru. Vzniku kapely predchádzal inzerát gitaristu Malcolma Smitha v hudobnom magazíne BAM (San Francisco) s textom: “Hackett seeks Banks, Rutherford, Gabriel, Collins. Object: Suppers Ready.”  Na nie všetkým zrozumiteľný text (s vtipnou metaforou) zareagovali postupne hráč na klávesové nástroje Marc Spooner, bubeník Bob Koehler a bratia Vince MontimRobert Montim na pozíciu basgitaristu a speváka.

Playlist, ktorý hrávali vtedajší METAPHOR na svojich koncertoch (často aj troj-hodinových) obsahoval najvýznamnejšie kúsky z dielne Genesis z rokov 1970–1974. Po niekoľkých úspešných predstaveniach sa kapela rozhodla upustiť len od prezentácie materiálu Genesis a začala skladať originálnu a nekompromisnú, vlastnú progresívnu hudbu.

1999 – Starfooted

V roku 1996 odišli z kapely bratia Vince i Robert Montimovci a v roku 1997 sa pridali do METAPHOR Jim Post ako nový basgitarista a John Marby, ako spevák a textár.

V roku 1999 v kalifornskom Suspect studio v Sunnyvale (California) METAPHOR nahrali svoj debutantský album Starfooted, ktorého distribúciu od apríla roku 2000 zabezpečovalo v tej dobe veľmi aktívne švajčiarske vydavateľstvo Galileo Records. Ohlasy hudobnej kritiky aj prog-rockovej základne fanúšikov boli a sú dodnes veľmi pozitívne.

V júli 2000 sa basista Jim Post rozhodol opustiť METAPHOR. Kapela našťastie nachádza adekvátnu náhradu (je ňou Jim Anderson), ktorý od tej doby hráva všetky basy a basové pedále.

2004 – Entertaining Thanatos

Od konca roku 2001 postupne skupina nahráva materiál nového albumu, zároveň ich však opúšťa bubeník Bob Koehler, jeden z pôvodných členov. V priebehu roku 2002 METAPHOR vyskúšali viacero bubeníkov. Väčšinu materiálu pre druhý štúdiový album Entertaining Thanatos nahral Jeff Baker. Album vychádza na jar roku 2004.

Po relatívne rozpačitom prijatí druhého albumu verejnosťou odchádza aj Jeff Baker a na jeho miesto zasadá talentovaný a etablovaný Greg Miller (pôvodne z neo prog-rockovej kapely Mind Furniture z Bay Area).

2007 – The Sparrow

V rokoch 20062007 nahrávajú METAPHOR svoj tretí album, ambiciózny projekt The Sparrow, ktorý je koncipovaný na predlohe najpredávanejšieho románu (v podstate filozofické sci-fi) spisovateľky Mary Doria Russell. Aj tento album je verejnosťou prijatý pomerne kontroverzne, reakcie na neho sú rovnako tak nadšené, ako aj tie vyjadrujúce isté nepochopenie.

2014 – Malcolm Smith – We Were Here

V posledných rokoch členovia METAPHOR pracovali a pracujú na rôznych vedľajších projektoch (predovšetkým by som vyzdvihol skutočne skvelý sólový album gitaristu Malcolma Smitha We Were Here z roku 2014).

2019 – The Pearl

V priebehu leta a jesene 2018 skupina dokončila štvrtý album, ktorý vyšiel v prvom týždni roku 2019 pod názvom The Pearl

DISKOGRAFIA:
1999  Starfooted
2004 – Entertaining Thanatos
2007 – The Sparrow
2019  The Pearl 

4 názory na “Metaphor”

  1. METAPHOR mám komplet, muzika je vynikající, moderní a osobitá, což se často nedaří spojit. Blbý je, že mají strašně přebuzený zvuk, a ten mne při poslechu odrazuje. Perla z roku osmnáctého (ačkoli na bandcamp tvrdí “vydáno 4.1.2019”, byla k mání už na konci 2018) je přesně o tom. Zaposlechnu se do pečlivě vystavěné hudební nálady, a z toho snu mě vytrhnou přebuzené, limitující a chrchlavě znějící bicí. Ble..

  2. Přelouskal jsem profil a pustil si do sluchátek aspoň album Starfooted. Dlouhý je to jak ďas, ale jsem spokojenej, líbilo se mi to. Pro melodika (jako jsem já) jak dělané. Ti Genesis jsou z toho sice občas trochu cítit, ovšem v míře nepřesahující rozumnou mez. Mayak, díky za seznámení.

    1. “Starfooted” je istým spôsobom kultový album pre progrockerov. Mám ho najradšej spolu s “The Pearl”. Ale každý album je tak trochu beh na dlhú trať, toto nie je typický ľúbivý neo-prog …

Pridaj komentár