Paul Gilbert

Paul Gilbert je jeden z najlepších svetových rockových gitaristov. Tento fenomenálny muzikant sa preslávil ešte v roku 1985 v kapele Racer X. V nej si získal povesť jedného z najrýchlejších a najtechnickejších gitaristov na svete. 

Paul po troch rokoch Racer X opustil a s basgitaristom Billym Sheehanom, spevákom Ericom Martinom a dnes už nebohým bubeníkom Patom Torpeym založili superband Mr. Big, ktorý do svetových hitparád doslova katapultovala ich balada To Be With You, ktorá sa v roku 1992 umiestnila na prvých priečkach hitparád v 15 krajinách sveta a v hitparáde „Billboard Hot 100“, čo je najprestížnejší rebríček hranosti piesní, dosiahla prvé miesto.

Kapela, zložená zo samých elitných muzikantov, vydala v rokoch 1989-2017 deväť štúdiových albumov v rovnakej zostave, až na dve výnimky, albumy Get Over It a Actual Size, na ktorých Gilberta nahradil rovnako geniálny gitarista Richie Kotzen.

Po celosvetovom úspechu Mr. Big a vyčerpávajúcom turné si Paul Gilbert zobral „neplatenú“ dovolenku a venoval sa sólovej tvorbe, ktorá priniesla skvelé nahrávky. V roku 2009 sa zúčastnil reunionu Racer X, fungujúcim v zostave Scott Travis (Judas Priest), Juan Alderete (Mars Volta) a Jeffery Martin (MSG).

Čo sa týka sólových albumov, ten zatiaľ posledný, nazvaný Behold Electric Guitar, mu vyšiel v máji 2019. Obsahuje 12 skladieb, ktoré nahral s basgitaristom Rolandom Guerinom, klávesákmi Asherom Fuleroom a Billom Rayom, tiež s dvomi bubeníkmi – Reinhardtom Melzom a Brianom Foxworthom. Producentom je legendárny John Cuniberti, známy zo spolupráce s takými esami,  ako Joe Satriani, Sammy Hagar, Red Hot Chilli Peppers, Van Halen, Aerosmith…

Paul Gilbert koncertuje po celom svete a na svojich cestách navštívil aj Slovensko a Českú republiku. Tento rockový gitarový virtuóz z “Top 5 Shredders of All Time” – tak jeho doterajšiu umeleckú tvorbu ocenil prestížny magazín Guitar One – má za sebou úspešnú, vyše tridsať rokov trvajúcu kariéru…

DISKOGRAFIA (iba recenzie na Rockovica.com):
2002 – Paul Gilbert & Jimi Kidd – Raw Blues Power

Pridaj komentár