Emerson, Lake & Palmer – Emerson, Lake & Palmer, 1970

Ráno, 12. marca 2016, som sa dozvedel, že môj idol z mladosti už nie je medzi živými – skonal deň predtým. Keith Emerson ma ovplyvnil takým spôsobom, že som ho napodobňoval aj obliekaním. Blázon? Áno, určite! S jeho hudbou mám spojené nádherné spomienky. Napriek tejto smutnej správe som vtedy zobral debut skupiny Emerson, Lake & Palmer do rúk a začal písať. 

Jednotlivé kompozície už boli veľakrát podrobne vysvetlené, ale rád by som pridal svoje vlastné dojmy. Začiatkom 70. rokov som na platni Emerson, Lake & Palmer objavil hlavne nadpozemskú Take A Pebble. Široká paleta nálad v tejto skladbe mi doslova učarovala. Zároveň má na svedomí, že som neskôr kúpil všetky LP skupiny až po Love Beach. Vtedy som so svojimi hrdinami skončil.

Knife-Edge som si obľúbil vďaka agresívnemu organu a peknej basovej linke na začiatku a samozrejme, aj na jej konci. Cirkevný nádych organovej hry v The Three Fates dokonca presvedčil môjho otca, že nie všetci dlhovlasí hudobníci iba drogujú a zvádzajú dievčatá. Veľkolepá hra na klavír do dnešných dní nestratila nič zo svojho kúzla a jasne ilustruje štýl Keitha Emersona, nikto vtedy nehral ako on. Rovnako tak Carl Palmer, ktorý predviedol, že nie je iba vynikajúcim bubeníkom, ale aj skvelým hráčom na perkusie. Tank nepatrí k míľnikom, ale Emerson sa na svojom syntetizátore doslova odreagoval, akoby som tu cítil takú detskú radosť z hračky.

Na záver trochu vykostím Lucky Man. Hoci pieseň nezapadá do celkovej koncepcie albumu, nemal som s ňou problém, vždy sa mi páčila. Ani „syntísólo“ na jej konci ma nikdy neprinútilo zastaviť gramofón a predčasne ukončiť prehrávanie.

Debut nepatrí k vrcholom tvorby ELP, tie najlepšie diela prišli až po ňom. Napriek tomu by nemal chýbať v žiadnej zbierke fanúšika progresívneho rocku.

(Recenzia pôvodne publikovaná na nemeckej stránke Babyblaue. So súhlasom autora preložená do slovenského jazyka.)

SKLADBY:
1. The Barbarian (Béla Bartók, Emerson, Lake & Palmer) 4:27
2.  Take A Pebble  (Greg Lake) 12:32
3.  Knife-Edge
       (J. S. Bach, Leoš Janáček, Emerson, Lake, Dik Fraser) 5:04
       The Three Fates  (Keith Emerson) 7:46
4a. Clotho /Royal Festival Organ/
4b. Lachesis /Piano Solo/
4c.  Atropos /Piano Trio/
5.  Tank  (Emerson,Palmer) 6:49
6.  Lucky Man  (Greg Lake) 4:36

ZOSTAVA:
Keith Emerson: Hammond organ, piano, clavinet, pipe organ, Moog modular synthesizer
Greg Lake: vocals, bass, acoustic and electric guitar
Carl Palmer: drums, percussion

Ďalšie informácie o albume: Discogs.

Emerson, Lake & Palmer Book Cover Emerson, Lake & Palmer
Emerson, Lake & Palmer
progressive rock, classical rock
Island Records
1970
LP
6

Pridaj komentár