Dust – Dust, 1971

Parádní debut… I když nepředčí svého následovníka, lze již na něm zaznamenat jasné známky kvality a prvky příští dokonalosti. Oproti o rok mladšímu albu Hard Attack je eponymní „jednička“ trochu tvrdší a celkově drsnější, ale výrazné melodie a výtečné riffy na ní určitě nechybí. Naopak, také zde se jimi doslova plýtvá, takže se jich posluchači dostane měrou vrchovatou.

Zahvízdání na úvod a už se jede… Svižná Stone Woman prosviští kolem i se slide kytarou, a než se jeden naděje, jsou čtyři minuty pryč.
O půl minutky kratší Chasin’ Ladies udrží bez problému do rytmu rozhoupané tělo nadále v pohybu, aby se jeho kymácení zpomalilo bluesovou Goin’ Easy; jde to opravdu snadno a za čtyři a půl minuty uzavře první stranu desky ještě o minutu delší, a opět rychlejší, syrová záležitost Love Me Hard, u níž se zhruba v polovině zvolní tempo, aby se pak zase zrychlilo.

Celkově pátá, první na druhé straně vinylu, je vynikající, téměř desetiminutová, (pra)heavymetalová skladba From A Dry Camel, plná potemnělé atmosféry, střídání temp, také změn rytmu, a nádherně zatěžkaná jak basovými, tak kytarovými riffy. Pro mě představuje pomyslný vrchol nahrávky, byť si vysoko cením rovněž ostatních písní debutu.
Následující Often Shadows Felt je zřejmě nejjemnější a nejvybroušenější na albu, čímž má asi nejblíže k materiálu na druhé desce kapely. Velmi vydařená věc.
Poslední, instrumentální „oddechovka“ Loose Goose udělá tečku za výborným dílem, které si pět hvězd rozhodně zaslouží.

1. Stone Woman 04:02
2. Chasin’ Ladies 03:34
3. Goin’ Easy 04:28
4. Love Me Hard 05:25
5. From A Dry Camel 09:49
6. Often Shadows Felt 05:10
7. Loose Goose 03:48

Richie Wise – Electric & Acoustic Guitars and Vocals
Marc Bell – Drums
Kenny Aaronson – Bass, Steel Guitars, Dobro, Bottleneck Guitar

Dust Book Cover Dust
Dust
Hard Rock
Kama Sutra
1971
LP
7

Názor na “Dust – Dust, 1971”

Pridaj komentár