Un Biglietto per L’Inferno – Concerto Tributo (Live in Lecco, 29.01.2005)

La Vetraia ‎– Bg007 DVD  /2005/

Záznam koncertu, věnovaného vzpomínce na legendární Biglietto per lInferno. Vystoupení proběhlo 29. ledna 2005 v Lecco a zúčastnila se ho celá plejáda zajímavejch hostů…

Někteří vystoupili přímo na prknech “Teatro della Società”, jiní natočili aspoň video s rozhovorem a zdravicí. Zazněly nejenom předělávky Biglietto per lInferno, ale i dalších legend italského progresivního rocku – Banco del Mutuo Soccorso, nebo Le Orme. Pochopitelně však došlo i na původní tvorbu zúčastněnejch interpretů a takovým zlatým hřebem byl křest limitovaného box setu Biglietto per lInferno, obsahujícího čtyři CD, profilové DVD a výpravnou knižní publikaci. 

Nevděčnou úlohu předskokanů na sebe vzali Ubi Maior a já jejich krátké, energické vystoupení hodnotím jako nejlepší set celého programu. S předělávkami skladeb Il tempo della semina Confessione (plus vlastní peckou Vendetta) se vůbec nemazali a trefili hřebík přímo na hlavičku. Frontman Mario Moi tam sice pobíhá jak v záchvatu epilepsie, ale nakonec, proč ne. 

Původní zpěvákem Biglietto per lInferno byl Claudio Canali, ovšem ten už to dávno zabalil a vstoupil do kláštera. Následující rozhovor v italštině a bez titulků může být zajímavej pro příznivce v Itálii, nicméně nám ostatním nejspíš moc neřekne. O nic zajímavější není ani báseň La canzone del padre, kterou recituje Gian Franco Scotti a tak už se těším na další porci muziky, kterou servírují Greenwall. Ti si připravili předělávky skladeb Il nevareUna strana regina a Solo ma vivo, které doprovodili dvojicí písniček z vlastní dílny. I jejich, v první polovině komornější vystoupení se mi líbí a velmi pozitivně vnímám civilní a přesto charismatický projev zpěvačky Michele Botti.

Kytarista a skladatel Paolo Tofani je známej především svým působením ve skupině Area, ale svoji nesmazatelnou stopu zanechal i v kapelách I Califfi, nebo Crystals. Osobně se koncertu zúčastnit nemohl a tak natočil aspoň home video s – možná – interesantním vyprávěním. Ovšem v italštině a bez titulků si jeho obsah můžu tak akorát domýšlet… 

Rovněž Patrizio Fariselli proslul jako člen fusion legendy Area a jeho sólové vystoupení s adaptací šlágru Luglio agosto settembre nero stojí za to. Jenom Patrizio a klavír, ale je co poslouchat, i na co se dívat.

Dalšími v pořadí jsou Fonderia, ke kterým se v průběhu vystoupení připojí i Rodolfo Maltese, v srdcích fanoušků zapsanej jako dlouholetej kytarista Banco del Mutuo Soccorso. Fonderia přepracovala skladby Ansia a Confessione, ovšem potěšily mě aj covery od BMS. Jmenovitě Rip a Non mi rompete, navíc v totálně překopaném aranžmá. Po Ubi Maior druhej nejlepší set celého koncertu.

Jak by mohly skladby od Biglietto per lInferno vypadat ve folkové úpravě předvede skupina Destabanda. Osm muzikantů s akordeonem, dudami, všelijakými píšťalkami a drnkadly beru spíš jako zpestření a zábavu, ale poslouchat se to dá. Vyvrcholením programu je představení skupiny Gas, se kterou si břinknul i ex Le Orme klávesista Tony Pagliuca. Z produkce Biglietto zazněly kompozice Tra lassurdo e la ragioneIl nevare a Mente solamente, nu a mě, jako fanouška Le Orme, potěšilo aj zařazení skladeb Era inverno a – především – Uno sguardo verso il cielo

Na úplnej závěr je tady vystoupení další legendy italské hudební scény, Claudia Rocchiho. První, akustická písnička mě moc nezaujala, ale Ho cominciato a circondare il nemico je výborná. Aby ne, když tady Rocchiho doprovázejí Fariselli na piano, Maltese na kytaru a Pagliuca na Hammond…

Celý mini festival proběhl ve zcela vyprodaném divadle, ovšem jeho úroveň byla poloprofesionální a podle toho to tak taky dopadlo. Světelnej park není žádný zázrak, kamer tam taky moc nebylo, ale obraz i zvuk jsou v pohodě a dívat se na to určitě dá. Jako nejlepší set hodnotím vystoupení hard/prog rockerů Ubi Maior, za které řadím kapely Fonderia a Greenwall. Gas i Claudio Rocchi ještě celkem ujdou, ale bez toho ostatního už bych se dost dobře obešel. Video navíc obsahuje až příliš mnoho mluveného slova (nejen výše uvedené rozhovory s Claudio Canalim a Paolo Tofanim, ale i v průběhu a mezi vystoupeními), které jeho sledování výrazně ruší. Italštinu ovládající fanoušek bude spokojenej, ale my ostatní máme holt smůlu.

Pro sběratele a příznivce italského art rocku jde o poměrně zajímavej studijní materiál, ale ti ostatní se bez něj nejspíš obejdou. Já jsem na DVD narazil na německém eBay a jsem rád, že ho mám.

SKLADBY:
01. Ubi Maior
—   Il tempo della semina
—   Confessione
—   Vendetta
02. Fra‘ Claudio racconta
03. Gian Franco Scotti recita “La canzone del padre”
04. Greenwall
—   Il nevare
—   Una strana regina
—   Solo ma vivo
—   Abbiamo ragione
—   Là dove
05. Paolo Tofani
—   Krsna Prema das
06. Patrizio Fariselli
—   Luglio agosto settembre nero
07. Fonderia / Rodolfo Maltese
—   Dubbio II
—   Rip
—   Confessione
—   Ansia
—   Non mi rompete
08. Destabanda
—   Il nevare
—   Larte sublime del giusto regnare
09. Gas Tony Pagliuca
—   Tra lassurdo e la ragione
—   Il nevare
—   Mente solamente
—   Era inverno
—   Uno sguardo verso il cielo
10. Claudio Rocchi
—   La realtà non esiste
—   Ho cominciato a circondare il nemico 

Concerto Tributo Book Cover Concerto Tributo
Un Biglietto per L'Inferno
Prog Rock
La Vetraia
2005
DVD
La Vetraia ‎– Bg007 DVD /2005/

Pridaj komentár