Crystals

Talianska hard rocková formácia Crystals bola založená v roku 1973 a môžeme ju označiť termínom superskupina, pretože ju dali dokopy skúsení hudobníci: Giorgio Piazza (Premiata Forneria Marconi), Marcello Todaro (Banco Del Mutuo Soccorso), Nanni Civitenga (Raccomandata Ricevuta Di Ritorno, Samadhi), Giorgio Santandrea (Alphataurus) a Paolo Tofani (Area, Electric Frankenstein). K mikrofónu sa postavil neznámy spevák Carlo Degani, mnohými považovaný za klon Roberta Planta.

V priebehu marca a apríla 1974 hudobníci pracujú na albume, ktorý má obsahovať 8 skladieb. Autorom všetkého materiálu je Paolo Tofani, sám však na výslednom produkte nefiguruje. Obsadenie jednotlivých postov: Carlo Degani (spev), Marcello Todaro (gitara), Nanni Civitenga (gitara), Giorgio Piazza (basová gitara) a Giorgio Santandrea (bicie).

Firma Cramps, ktorá má platňu vydať, však z nepochopiteľných príčin nahrávku zamkne do trezoru a nikdy nezrealizuje. Tým je kapitola Crystals uzavretá.
K fanúšikom hudby sa rovnomenný album Crystals dostane až v roku 1992, kedy ho na CD vydá talianska firma Mellow a neskôr, v roku 2003, aj Akarma.

Veľmi zaujímavý dokument. Napriek určitému nedostatku originality dokazuje vynikajúce hudobné majstrovstvo všetkých zúčastnených. Cítiť z neho vplyv Led Zeppelin, v ich prípade s dvoma gitaristami, čo ich zvuku predsa len dodáva punc pôvodnosti. Album obsahuje inštrumentálne časti, ale má podstatne bližšie k hard rocku britského strihu, ako k talianskej progresívnej scéne. Texty sú spievané anglicky. Škoda! Skupina Crystals mohla byť veľmi vplyvnou súčasťou rockového života nielen v rodnom Taliansku…

DISKOGRAFIE:
1992 – Crystals (Mellow)

Použité zdroje: www.italianprog.com; www.progarchives.com 

4 názory na “Crystals”

  1. Jediné album skupiny opravdu existuje jen v oněch dvou, výše uvedených verzích a tak je docela vzácné. O to víc mě těší, že se mi ho povedlo koupit a dneska už by mělo být na cestě k nám. Však je to fajnovej, hard rockovej bugr…

Pridaj komentár