PARADISE LOST – Host, 1999

Sedmé album jedněch z průkopníků ostrovního doom metalu, skupiny Paradise Lost, vydané v první půli roku 1999 pod názvem „Host“, je asi nejzvláštnější a také nejméně metalová nahrávka této bandy. Hudebně jde spíš o synthpop, gotický rock a elektroniku, než o doom metal (já tomu říkám „doomoví Depeche Mode“)…
Ačkoli to pro mnohé skalní fandy představovalo šok (až zhnusení), kritici spíše pěli chválu; ne vždy zastávám stejný názor jako „odborná kritika“, ale tentokrát jsem jim za pravdu dal.
Nabízená potemnělá a ponurá „synťáková“ muzika mi hned sedla, a dodnes patří „Host“ k mým nejoblíbenějším počinům v diskografii kapely Paradise Lost.

4 názory na “PARADISE LOST – Host, 1999”

 1. Podle Bangu jsem si tehdy koupil My Dying Bride CD Angel And The Dark River, která se mi pro takovou temnou atmosféru líbilo, v krátké době psali v Bangu o Paradise Lost desce Draconian Times, když jsem ji viděl v obchodě, tak jsem si jí koupil taky, zajímavý obal, ale hudba se mi vůbec nelíbila a velice rychle jsem se jí zbavil. Nyní bych se k tomu nevracel.

  1. My Dying Bride mám taky radši, od Pardise Lost se mi kromě alba „Host“ líbí hodně „Shades Of God“ z roku 1992; i když bych ještě 2–3 povedené desky našel, ve sbírce mám jen 2 výše uvedené a o další ani nestojím (to od MDB mám 7 a klidně bych ještě něco přidal).
   Navíc, frontman Paradise Lost, Nick Holmes, je nesympatický, arogantní machr a naživo moc dobře nezpívá (jde mu celkem growling, ale ty čisté zpěvy nedává, resp. dává mizerně).

 2. Prvotina od Paradise Lost, „Lost Paradise“ z 90. roku, je ještě takový death-doom (ostatně i další doomoví klasici, Anathema a My Dying Bride, z death metalu „povstali“), postupně deathových prvků ubývalo a převažoval doom a gotika…
  Ale funeral doom Paradise Lost nikdy nehráli. Tento subžánr je charakteristický extrémní pomalostí, depresivním growlingem a silně ponurou náladou skladeb (viz třeba finští Burial Choir)…
  https://www.youtube.com/watch?v=anAjgQ4us4U&ab_channel=Seeker

 3. Paradise Lost jsem měl rád a sledoval je od debutu, po album Draconian Times z roku 1995. Dneska už od nich doma nemám nic a když jsem si před několika týdny pustil jejich prvotinu, už mě nebavila. Po těch letech mi najednou připadala až moc syrová a dřevní. Jak se tomu říkalo, funeral doom ?

Pridaj komentár