Yes – The Yes Album, 1971

Yes, naposledy s T. Kayeom a prvýkrát so S. Howeom, boli v procese hľadania vlastného soundu a opäť sa k nemu priblížili. Napriek tomu, že klávesy sú menej rozmanité ako neskôr v podaní Ricka Wakemana, zaujímajú dôležitú súčasť celku. Piesne sú ešte stále viac naklonené na stranu rocku ako progresu, takže môžeme počuť a posúdiť skupinu v inom svetle, ako na nasledujúcom diele Fragile.

Najlepšia skladba na albume je úvodná Yours Is No Disgrace. Ponúka mnohé zmeny tempa, Steve Howe exceluje s veľkým účinkom i prehľadom. Stereo zvuk bol využitý naplno a Chris Squire dokazuje, prečo ho každý hudobný časopis zvolil za basgitaristu roku. V krátkom, ale jednoducho fantastickom kúsku The Clap Howe naživo potvrdzuje svoj nesporný talent na akustickej gitare.

Nasleduje dlhá skladba Starship Trooper, ktorú obdivujú mnohí fanúšikovia. Je tu veľa nápadov, či už zmeny tempa alebo meniace sa melódie. Od strednej časti je pieseň vcelku priestranná, s dozvukom gitary. Avšak zloženie jednotlivých motívov je akési laxné, akoby chýbali skúsenosti. A Yes s tým mali určitý problém aj neskôr, na Close To The Edge.

Druhá strana LP začína s I’ve Seen All Good People, spočiatku s folkovým nádychom. Veľmi pekne urobená a stále podmanivá. V ďalšej časti sedemminútovej trate to rockuje, hoci pomerne konzervatívne, ale podupkávanie nohami je zaistené. Žiaľ, koniec je trochu neočakávaný, čo sa mi nepáči. A Venture mi pripomína pesničky pre deti, znie ako B strana singla od slabej rockovej skupiny. Zbytočné!

Záver obstará dlhá kompozícia Perpetual Change. Čiastočne pôsobí veľmi osviežujúco, plávajúc na jemnej melódii, ktorú zatlčie organ. Tak to ide tam a späť, v strednej časti sa aj sóluje. Avšak všetko to prispieva k pochopeniu, prečo sa rôzne melodické motívy nedajú spojiť hladšie. Znie to trochu kostrbato, ale zároveň očarujúco.

The Yes Album ukazuje cestu k tomu, čo nasledovalo v nasledujúcich rokoch. Je zaujímavé získať o tom prehľad a spoznať aj počiatky – už cítiť neskorší úspech. Yes predviedli, že všetci sú výborní hudobníci.

(Recenzia pôvodne publikovaná na nemeckej stránke Babyblaue. So súhlasom autora preložená do slovenského jazyka.)

SKLADBY:
01. Yours Is No Disgrace (Yes) 9:41
02. The Clap (Howe) 3:17
03. Starship Trooper 9:26
3a. Life Seeker (Anderson)
3b. Disillusion (Squire)
3c. Würm (Howe)
04. I’ve Seen All Good People 6:53
4a. Your Move (Anderson)
4b. All Good People (Squire)
05. A Venture (Anderson) 3:20
06. Perpetual Change (Anderson, Squire) 8:52

ZOSTAVA:
John Anderson: vocals, percussion
Steve Howe: electric & acoustic guitar, guitar [Vachalia], vocals
Chris Squire: bass, vocals
Tony Kaye: piano, organ, synthesizer [Moog]
Bill Bruford: drums, percussion
+
Colin Goldring: recorders on „Your Move“

The Yes Album Book Cover The Yes Album
Yes
progressive rock
Atlantic Records
1971
LP
6

Pridaj komentár