Profil kanadskej hard rockovej skupiny AMISH

Amish – hard rock, Kanada. Skupina vznikla v roku 1970 a vydala jeden album – Amish (1972). Vraj sa v archíve nachádza ešte jedna nahrávka, ktorá doteraz nevyšla…

Začnem trocha netradične a spomienkami sa vrátim do obdobia, keď som chcel pôvodne napísať profil tejto kanadskej formácie.

CD (Second Harvest 420) – 2007


POKUS O PROFIL

V októbri 2014 som kúpil CD (Second Harvest 420) a po dlhom čase dostal chuť niečo napísať. Začal som zháňať informácie o Amish, preletel mnohé stránky, ale nikde som nenatrafil na fotografiu kapely. Podľa mien jednotlivých členov som skúsil šťastie na Facebooku, ale bez úspechu. Nakoniec sa mi podarilo spojiť s klávesákom Ronom Baumtrogom. Dostal som sa k nemu pomocou inej osoby – našli sme ho na stránke „Linked In“. Jeho odpoveď dávala nádej, že by nemuselo zostať iba pri zdvorilostnej reakcii; potvrdil svoju účasť v kapele a bol prekvapený a potešený mojím záujmom o hudbu Amish. Preto som ho, posmelený jeho správou, požiadal o pár spomienok a fotografiu skupiny. Žiaľ, odpovede som sa nedočkal…

V apríli 2016 som to skúsil druhý raz, tentokrát som na Facebooku objavil vtedy založený Fan club basového gitaristu Mikea Gingricha a jeho zakladateľa, Tima Rempela, som poprosil o pomoc. Jeho ústretový prístup ma nasmeroval k Jonne Molly, Mikeovej manželke, ktorú som láskavo požiadal o kontakt na jej manžela. Bez odozvy…

Vraví sa, do tretice všetko najlepšie – ale iba na papieri. Tim Rempel bol taký láskavý a kontaktoval ma na Sandyho Singersa, speváka kapely Nightwinds, v ktorej Mike pôsobí. Nevyšlo to…

Po týchto pokusoch som rezignoval na vytvorenie životopisu kapely, ale na jej hudbu som nezanevrel. Úplná náhoda tomu chcela, že som sa prostredníctvom Facebooku a fanúšikov Uriah Heep dostal na stránku Outsider rock, na ktorú píše Kevin J. Julie z Kanady. Pretože sa venoval mojej obľúbenej skupine, prihlásil som sa na odber jeho článkov. Viete si predstaviť moje prekvapenie, keď mi 9. apríla 2020 v pošte pristál maličký článoček o kapele Amish aj s dobovým materiálom?

[Amish 1972, L-R: Rich Botts, Ron Baumtrog, Mike Gingrich, Jack Byrne, Doug Stagg]


DOKONČENÝ PROFIL 

Píše sa rok 1970 a v Kanade, provincii Ontario, v malom mestečku Galt, dnes súčasť väčšej aglomerácie s názvom Cambridge, vzniká skupina Amish. Jej základ tvorili hudobníci z rhythm and bluesovej kapely FJ & The Impressionions – Mike Gingrich (basová gitara) a Ron Baumtrog (organ), ktorá hrala iba prevzaté veci. Naši hrdinovia sa rozhodli vydať iným smerom a ďalšími do partie boli spevák Doug Stagg a bubeník Jack Byrne. Ako posledný pribudol americký gitarista Richard Botts, pochádzajúci zo štátu Michigan. Ten utiekol z USA do Kanady, pretože sa odmietol zúčastniť amerického šialenstva vo Vietname.

Kapela začala skladať vlastný materiál, hard rock ovplyvnený blues a psychedelickým rockom. Pritom hrala aj prevzaté veci, hlavne od formácií ako McKenna Mendelson Mainline, The Doors i James Gang. Jej vystúpenia sa uskutočňovali hlavne v okruhu Toronta.

LP Amish ((Sussex Records, SXBS 7016) – 1972

Začiatkom roka 1972 im manažér Bill Gefross dohodol zmluvu s hollywoodskou firmou Sussex Records a Amish dostali príležitosť nahrať debutový album. Žiaľbohu, gitarista Richard Botts sa toho zúčastniť nemohol, pretože v USA mu hrozilo väzenie – ako som vyššie spomínal, odmietol narukovať do americkej armády a bojovať vo Vietname. Nakoniec sa kapela dohodla so štúdiovým gitaristom Joe Gutzom, ktorý v detroitských GM Studios zastúpil nešťastníka Bottsa. Na nahrávanie dohliadala skúsená dvojica producentov Dennis Coffey a Mike Theodore, zvukovým inžinierom bol Milan Bogden.


Dobový materiál z tlače zo začiatku marca 1972 uvádza, že Amish majú dokončený rovnomenný album, ktorý sa nahrával počas prvého februárového týždňa. Celkový čas, ktorý kapela strávila v štúdiu, je 19 hodín a vydanie Amish je plánované na začiatok apríla, v jeho prvom týždni. Či sa tento termín dodržal, netuším. Každopádne, LP vyšla v spomínanom roku 1972 (Sussex Records, SXBS 7016) v USA i Kanade. O distribúciu sa postarala spoločnosť Buddah Records. Obsahovala 8 skladieb, z toho jedna, Dear Mr. Fantasy, bola prevzatá od skupiny Traffic. Amish obsahuje hutnú nálož rocku, postavenú na tvrdej gitare a Hammond organe. Hlavnými skladateľmi boli klávesák Ron Baumtrog a spevák Doug Stagg. (Podrobnejšie o LP niekedy v zamýšľanej recenzii.)

Žiaľ, dielo zapadlo, podobne ako ďalší klenot kanadského hard rocku, LP Awake (1973) skupiny Jackal. Uvažovalo sa ešte o vydaní SP platne, nakoniec z toho nič nebolo. Na A strane mala byť skladba Down The Road, na béčku mimoalbumová Upon My Leavin’, ktorá sa doteraz nikde neobjavila.


V tom istom roku došlo k personálnym zmenám. V čase, keď bola LP v predaji, sa Amish vrátili do Galtu s možnosťou absolvovať americké turné. Z toho dôvodu gitaristu Bottsa definitívne nahradil Bob Norris z miestnej kapely Oasis. V lete došlo k ďalšej výmene, keď bubeníka Byrnea vystriedal Kim Neil, taktiež z Oasis. Niektoré zdroje uvádzajú, že v tejto zostave bola zaznamenaná druhá LP, ale nikdy nebola vydaná a doteraz sa neobjavila ani vo forme nejakých bonusov….

V lete 1973 sa porúčala duša súboru – klávesák Ron Baumtrog. Jeho nástupcom sa stal Gary Mertz. Kapela to skúšala ďalej, dokonca aj vo štvorici, pretože Baumtrogov náhradník dlho nevydržal, ale nepodarilo sa jej získať nahrávací kontrakt. Na konci roku 1975 sa kapitola Amish definitívne uzavrela.

V ďalších rokoch bol hudobne aktívny iba basák Mike Gingrich, ktorý sa koncom 70. rokov objavil v skupine Nightwinds, hral aj s Max Webster (1980), The Headpins (1983), Holly Woods (1984), Toronto (1984) i Champion (1984). Našim rockerom bude istotne najznámejšie a najzaujímavejšie jeho pôsobenie v skupine Klaatu, kde bol koncertným basgitaristom od novembra 1981 do augusta 1982.

Spevák Doug Stagg zomrel v roku 1999.

Album Amish sa doteraz nedočkal opätovného vydania a ani oficiálneho vydania na CD. Všetky doterajšie „pokusy“ majú na svedomí pirátske spolky z Nemecka; Limited Records (CD – 1993), Second Harvest (CD – 2007) i Soundvision (LP – 2013).

DISKOGRAFIA:
1972 – Amish (Sussex Records, SXBS 7016

 

Použité zdroje: vlastné CD, Kevin J. Julie, internet.

6 názorov na “Profil kanadskej hard rockovej skupiny AMISH”

      1. Album mi dohrálo před pár minutami a jsem spokojenej. Tušil jsem, že by mi to mohlo sednout a nemýlil jsem se. Tenhle starej hard/prog rock má neskutečný kouzlo, líbí se mi nejenom oldschoolovej zvuk, ale aj mix (z levého kanálu buben, z pravého sugestivně bublající baskytara). Nu a takovou Wise Man jsem si musel dát hned dvakrát. Pěkná zapomněnka.

Pridaj komentár