Primal Fear – Seven Seals, 2005

Nemecký metal. Mnohými zatracovaný a zosmiešňovaný, inými vychvaľovaný do nebies. Patrím k tým druhým, aj keď – mnoho interpretov mám rád, sú však i takí, ktorí mi ku šťastiu nechýbajú. Tak to bude u väčšiny z nás, čo túto scénu sledujeme. Primal Fear je skupina, kde som doma. Dostal som sa k nej na začiatku nového milénia a jej produkcia mi prirástla k srdcu.

Čo teda prináša Seven Seals?
Zaváži, či sú tu typické metalové príchute, rovnaké postupy, podobné melódie, totožné riffy, zdvojené vokály a kopa iných korenín, aké sa dajú konzumovať na predošlých nosičoch Primal Fear a v rámci kovových mantinelov? Nerozhoduje, pretože to neriešim. Týmto spôsobom hudbu nevnímam. Táto nahrávka ma dostala po prvom kontakte a stále si to užívam.

Je plusom, nebodaj nedostatkom, že spevák Ralf Scheepers má podobný prejav, ako frontman nemenovanej veličiny z britských ostrovov, ktorého chcel jeden čas nahradiť a možno aj z tohto dôvodu si „zakúpil“ rovnakú parochňu? Určite kladom. Svoje kvality dokázal aj v iných projektoch.

Záleží na tom, že Question of Honour sa úplne podobá originálu, až na jeden detail – Matt Sinner a Tom Naumann si ju „požičali“ od rovnomennej skupiny basového gitaristu, aby uvoľnili miesto Ralfovi, a dali jej tak vyniknúť v jeho podaní? Nezáleží, lebo je to výborná skladba.

Moje najobľúbenejšie? Žiadate nemožné. Pre mňa je to vyrovnaná kolekcia, veľmi silný celok, poskladaný zo siedmich rýchlejších kúskov a troch oplodňovákov. Dve však predsa vyzdvihnem – balady Seven Seals a Diabolus, kde nemecký Halford vytiahol z rukáva všetky svoje tromfy. Ale nielen tu, na celej platni podáva fantastický výkon a o zvyšku kapely platí to isté.

Nech je pohľad na germánsku metalovú scénu akokoľvek znevažujúci, hoci je Primal Fear považovaný za milióntu kópiu Judas Priest a ďalších klasikov žánru, nič to nemení na mojom postoji k tejto skupine a hudbe, ktorú produkuje. Mám ju rád a album Seven Seals zbožňujem. Jeden z mojich najobľúbenejších albumov, ktoré v 21. storočí vznikli v tomto priečinku.
Poctivá power metalová nálož!

Skladby:
01. Demons and Angels  5:32
        (Sinner, Leibing, Naumann, Scheepers)
02. Rollercoaster  4:28
        (Sinner, Leibing, Naumann, Scheepers)  
03. Seven Seals  3:54
        (Sinner, Lundgren, Milianowicz)
04. Evil Spell  4:31
        (Sinner, Leibing, Naumann, Scheepers)
05. The Immortal Ones  4:19
        (Sinner, Leibing, Naumann, Scheepers)
06. Diabolus  7:54
        (Sinner, Lundgren, Milianowicz)
07. All for One  7:53
        (Sinner, Leibing, Naumann, Scheepers)
08. Carniwar  3:17
        (Sinner, Leibing, Naumann, Scheepers)
09. Question of Honour  7:26
        (Sinner cover; Sinner, Naumann)
10. In Memory  5:07
        (Sinner, Leibing, Naumann, Scheepers)

Zostava:
Ralf Scheepers – lead vocal
Stefan Leibing – guitars, keyboards
Tom Naumann – guitars
Mat Sinner – bass guitar, backing vocal
Randy Black – drums
+
Matz Ulmer –  keyboards, string arrangements

Ďalšie informácie o albume na Discogs. 

Seven Seals Book Cover Seven Seals
Primal Fear
power metal
Nuclear Blast
2005
CD
10

3 názory na “Primal Fear – Seven Seals, 2005”

Pridaj komentár