Nevšední soundtrack k všednímu dni

CD AMS, Vinyl Magic  – AMS141CD  /2008/

Baskytarista, skladatel, spisovatel a producent Fabio Zuffanti je hudebním workoholikem s celou řadou nejrůznějších aktivit. Jeho nejznámějšími skupinami jsou Finisterre, Hostsonaten a La Maschera Di Cera, ovšem figuruje i v mnoha projektech – řekněme – menšího významu a jedním z nich je i jednoalbumový Rohmer.

Deska vyšla v roce 2008 a její, kromě jedné “písničky” zcela instrumentální obsah je působivým mixem art rocku, ambientu, elektroniky, post rocku, minimalismu a jazzu. Těžko se to popisuje, ale s trochou nadhledu by se to dalo celé zastřešit termínem “Art Music”, s důrazem na pěkné melodie a melancholickou atmosféru.


Nejrockovější je hned úvodní a krásně vygradovaná Angolo 1 a to jen díky přiměřeně ostrému kytarovému sólu v poslední třetině skladby. Ecran magique je svým pojetím hodně minimalistická, celé tři minutky se točí kolem krátké, jednoduché a přesto půvabné melodie. To samé téma rozvíjí teprve následující, víc jak dvanáct minut dlouhá Lhz. Smutkem a melancholií prostoupená první polovina skladby je podepřená precizní rytmikou, trochou elektroniky, mellotronem a zvonkohrou. Velice zajímavý moment přichází v její druhé části, kterou improvizovaná sóla na piano a saxofon posouvají až někam ke zvláštní a experimentální formě jazzu.

Po jediné “písničce” na albu, smutnokrásné V. (Moda reale) přichází můj vůbec nejoblíbenější kousek, snad ještě smutnější a působivější  Wittgenstein mon amour 2.12. Jak prachové peří načechrané jazzové bicí, piano a trubka tvoří melodii k v pozadí probíhajícímu telefonickému rozhovoru mezi ženou a mužem ve francouzštině. Je to smutné a přitom tak krásné zároveň, skutečně nevšední soundtrack k všednímu dni…

Cifra3 je sotva dvě minutky dlouhou miloučkou drobnůstkou, s preludujícím pianem, zvonkohrou a dusítkem přiškrcenou trubkou. Album vrcholí s další pěknou a zasmušilou instrumentálkou Angolo due a za jeho definitivní tečku považuji “rozostřenou” a do noční tmy se pomalu ztrácející Metodiche di salvezza. Na desce se sice nachází ještě více jak dvacetiminutová improvizace Elimini-enne, ale ta se mi moc nezamlouvá a při poslechu CD ji většinou raději přeskočím.

Rozkládací mini vinyl replika je luxusní, zvuk brilantní a velmi detailní. Plnej počet nedám jen kvůli oné závěrečné improvizaci, ale i tak album vysoce doporučuji všem citlivkám, romantikům, melancholikům a zakuklenejm melodikům. Skvělá práce.

SKLADBY:
1. Angolo 1 (05:39)
2. Ecran magique (03:00)
3. Lhz (12:15)
4. V. (Moda reale) (02:44)
5. Wittgenstein mon amour 2.12 (4.37)
6. Cifra3 (01:56)
7. Angolo due (05:38)
8. Metodiche di salvezza (03:28)
9. Elimini-enne (22:09)

SESTAVA:
Fabio Zuffanti: basso, synt Yamaha (9.), loops
Mau Di Tollo: batteria, percussioni, chitarra acustica
Agostino Macor: piano elettrico, sintetizzatori, mellotron, organo, glockenspiel, pianoforte (6.)
Boris Valle: pianoforte, busilacchio organ (3.), piano elettrico (6.)
+
Edmondo Romano : clarone, sax soprano
Sergio Antonazzo : chitarra elettrica
Marco Moro : flauto traverso, flauto basso
Michele Bernabei : tromba
Osvaldo Loi : viola
Andrea Celeste : voce
Angela Pellino, Claudio Castellini : voce, recitativo

Rohmer Book Cover Rohmer
Rohmer
Art Music, Prog Rock
AMS / Vinyl Magic 
2008
CD
9
CD AMS, Vinyl Magic - AMS141CD /2008/

Pridaj komentár