Letní večer

CD  Brain – 841 354-2

Album Sommerabend z roku 1976 je třetím zářezem v diskografii německých Novalis a při porovnání s o rok starší plackou Novalis se toho zas tolik nezměnilo. Sestavu skupiny sice opustil kytarista a hráč na klávesové nástroje Carlo Karges, ale po hudební stránce zůstalo vše při starém…

Tři skladby na ploše necelých 39 minut, titulní Sommerabend tak zabrala celou druhou stranu původní LP a je rozdělena do pěti strof. Novalis hudebně navazují tam, kde skončili na svém předcházejícím bezejmenném albu. Jsou tady opět s romantickým a vysoce melodickým art rockem, se špetkou vokálů v německém jazyce. Může vám to připomenout Camel, Pink Floyd, nebo Eloy, není to nic originálního, ani dosud neslyšeného, ale parádně se to poslouchá. Omamné klávesy, kytarové ornamenty, hypnoticky jednoduché bicí a jedinečně sugestivní a líná atmosféra, při které se báječně relaxuje. Hudba pro (nejen) letní večery jako stvořená, doporučuji vyzkoušet!

Pěknej je i cover, připomínající plakáty Alfonse Muchy, ovšem zmýlená neplatí. V tomto případě jde o dílo amerického malíře a ilustrátora Maxfielda Parrishe. Nutno však podotknout, že nálada obrazu pěkně koresponduje s obsahem samotného alba.

Cédéčko od Brain je v klasickém plastu a kromě stříbrného kotouče obsahuje ještě čtyřstránkovej booklet s texty písní, kredity a černobílými portréty členů kapely. Mám sice nějakej nedatovanej repress, ale měl by se shodovat s vydáním z roku 1992 a jeho zvuk je absolutně bez chyby.

Fanoušky nejlépe hodnocenými deskami studiové diskografie Novalis jsou Sommerabend a Novalis. Obě mám ve sbírce a nedokážu určit, která z nich je lepší. Pro mě jsou to mistrovská díla, která nemohu ohodnotit jinak, než pěti hvězdičkami.

SKLADBY:
Seite 1
1. Aufbruch (L. Rahn) – 9:37
2. Wunderschätze (D. Job/ Originaltext von Novalis um 1798, bearbeitet von Detlef Job) – 10:37

Seite 2
3. Sommerabend (Job, Rahn, Reichel) – 18:17
a. Wetterleuchten – 3:50
b. Am Strand – 4:20
c. Der Traum – 3:50
d. Ein neuer Tag – 4:25
e. Ins Licht – 1:52

SESTAVA:
Detlef Job – Gitarren, Gesang
Heino Schünzel – Bass, Gesang
Lutz Rahn – Tasteninstrumente
Hartwig Biereichel – Schlagzeug

Rale Oberpichler: Chorgesang

Sommerabend Book Cover Sommerabend
Novalis
Prog Rock
Brain
1976
LP
3
CD Brain – 841 354-2

6 názorov na “Letní večer”

 1. Ale jo, není to špatné. Příjemný balzám na mé sluchovody, které dostaly pořádně zabrat při včerejším koncertním zážitku s AC/DC.
  Musím si poslechnout i tebou vychvalovanou prvotinu. Na obohacení sbírky to zatím nevidím, ale jako rozšíření hudebních obzorů je to dobré.
  Snejku, dík za recenzi.

 2. Nádherný titulný obrázok recenzie, dokonca od rovnakého autora, ktorého obraz je na albume – to sa Ti naozaj podarilo. A tá cenzúra na internete je na zaplakanie – žasnem, kam sme to celosvetovo dopracovali…
  Snake, díky za kapelu Novalis!!!

  1. Obrázek od Maxfielda Parrishe jsem hledal cíleně, protože namaloval opravdu pěkné věci, ale jsou na nich často nahé postavy a to by mohlo dělat problém se zveřejněním. Dokonce aj obal desky Sommerabend některé stránky blokují a to už mi připadá fakt ujetý. Práce, kterou jsem nakonec vybral se mi líbí a myslím, že se k tomu titulku hodí.

   S písmenky jsem tentokrát trochu šetřil, ale příští recenze krautrockového alba bude v obvyklém rozsahu. Podíváme se na Dálnej východ…

   Děkuju za komentář.

Pridaj komentár