Corporal Gander’s Fire Dog Brigade

Corporal Gander’s Fire Dog Brigade bol názov jednorazového projektu, na ktorého počiatku bola skupina The Bentox, založená roku 1964 v nemeckom Erlangene, spolkovej krajine Bavorsko. V domácich podmienkach boli považovaní za najlepšiu formáciu a prischol im titul miestnych hrdinov. Tvorili ju Thomas Leidenberger, narodený 09.09.1948 (gitara, spev), Andreas Büeler, nar. 19.08.1948 (basa, spev), Lucian Büeler, nar. 19.08.1948 (klávesy, spev) a Lucky Schmidt, nar. 18.08.1945 (bubny, perkusie, piano, vibrafón). 

V roku 1969 sa The Bentox pustili do riskantného podniku a vybrali sa na polročné východoázijské turné, ktoré sa odohrávalo vo Vietname. V tzv. prednej línii hrali dve predstavenia denne pre amerických vojakov. Skončilo to neslávne. Muzikanti, podvedení a oklamaní, boli nútení rozpredať kompletnú aparatúru i vybavenie, aby si mohli zakúpiť spiatočné letenky do Nemecka.

Po návrate domov boli prakticky na mizine a ich budúcnosť bola neistá, vlastne sa začal každodenný boj o prežitie. Preto im prišla veľmi vhod dohoda s firmou Miller International Schallplatten GmbH na projekte, ktorý dostal názov Corporal Gander’s Fire Dog Brigade. Album On The Rocks uzrel svetlo sveta v roku 1970 na malej značke Europa. Chalani zaň dostali jednorazovú odmenu 5.000 západonemeckých mariek. LP sa predávala lacno, iba za 5 mariek. V dohode bola aj anonymita hudobníkov, takže na platni neboli uvedené žiadne mená.

Obsah možno označiť za psychedelic/hard rock. Tvorilo ho 10 skladieb, z toho boli 3 cover verzie; menovite Paranoid (Black Sabbath), I Hear You Knocking (od muzikantov z New Orleans – Dave Bartholomew a Earl King) a Stealer (Free). Pri ostatných je autorstvo pripísané dvojici pod menami Talby a Scott, pričom Talby zložil 4, Scott jednu a dve kompozície sú spoločné. O produkciu sa postaral Jochen Petersen. Ten má na svojom konte zaujímavú hudobnú históriu – podieľal sa na nahrávkach súborov ako Tomorrow’s Gift, Ikarus, Wind, Randy Pie, Thirsty Moon, Novalis, Cornucopia a mnohých ďalších.

//Ešte v tom istom roku sa hudobníci spojili so spevákom Franzom Seebergerom a vytvorili skupinu Chromosom. Na erlangenskej scéne sa vtedy pohybovala aj nová formácia Flying Carpet, ktorú viedol spevák a skladateľ Steve Leistner, nar. 13.01.1951. Pri jednom z vystúpení si naša štvorica s týmto mladíkom padla do oka a ponúkla mu spoluprácu. Ten neodmietol. To však je už iný príbeh, ktorý nesie meno Wind…//

V roku 1971 sa album dočkal talianskeho výtlačku na rovnakej značke (Europa). Rok 1997 priniesol CD vydanie, o ktoré sa postarala firma Trick Music v spolupráci s Green Tree Records. Prvú menovanú založil vyššie uvedený parťák z čias Wind, Steve Leistner.

Zdroj: oficiálne stránky – Trick Music, Steve Leistner, Long Hair Music.

DISKOGRAFIA:
1970 – On The Rocks (Europa)

2 názory na “Corporal Gander’s Fire Dog Brigade”

  1. Stejně jako některý jiný smluvní projekty doby, ani tahle práce na zakázku nedopadla vůbec zle. Zařazení tehdy čerstvýho a úspěšnýho Paranoidu mělo přitáhnout pozornost, popravdě je to ale jediná skladba z desky, kterou bych klidně oželel… Kdysi jsem věnoval hromadu času snaze o ztotožnění autorského dua Talby/Scott, bez výsledku… Vyplynul mi z toho zpochybnitelný závěr, že se jednalo o pseudonymy dvou členů Corporal Gander’s Fire Dog Brigade – Schmidta s Leidenbergerem, kteří potom autorsky dominovali na skvělém debutu zmíněných Wind (Seasons, 1971), zatímco na druhé desce (Morning, 1972) se už projevil zhoubný Leistnerův vliv… Každopádně dík za připomenutí jejich “nultého” alba.

    1. Zaujímavý názor. Tiež som uvažoval nad tým, že by mohlo ísť pri tých skladbách o autorstvo členov kapely, ale až tak do hĺbky som sa nedostal. Díky! A s Wind súhlasím – debut je naozaj skvelý.

Pridaj komentár