Citizen Cain – Serpents In Camouflage (1992)

Potom, čo došlo k zmene-redukcii pôvodných Genesis s Peterom Gabrielom na etapu v čele s Philom Collinsom, je to práve Serpents In Camouflage, debutový album britskej skupiny Citizen Cain, ktorý v 90. rokoch ako jeden z prvých evokuje atmosféru Genesis 70. rokov.

Spev Cyrusa je spevom Gabrielovho dvojníka – hlasový rozsah, frázovanie, zmysel pre dramatično, často výpravné texty. Iste, po inštrumentálnej stránke zvyšok kapely nedosahuje kvality svojich veľkých vzorov /vlastne v histórii kapely Citizen Cain sú podstatní len spevák Cyrus a klávesák Stewart Bell/, ale atmosféra nahrávky je aj tak veľkou nostalgiou za najslávnejším obdobím Genesis, pritom hudobné nápady a spôsob skladania kompozícií je nepochybne iný – originálny a svojský.

Úvodná Stab In The Back má po viacerých počutiach takmer hitovú ambíciu. Väčšina skladieb /štyri zo šiestich/ má vyše 10 minút a sú nabité kopou nápadov a motívov. Klasický album graduje asi najlepšou, titulnou kompozíciou Serpents In Camouflage.

Pôvodná verzia albumu na magnetofónovej kazete z roku 1992.

Na mojej verzii CD z roku 1998 sú dva bonusy; Nightlights – As The Wheel Turns a úvodná skladba Stab In The Back. Album Serpents In Camouflage je nepochybne zaujímavý, priam povinný pre genesisovských staromilcov.

SKLADBY:
1. Stab In The Back 6:49
2. Liquid Kings 11:25
3. Harmless Criminal 10:29
4. The Gathering 11:05
5. Dance Of The Unicorn 6:27
6. Serpents In Camouflage 13:23

Composed By – David Elam, Frank Kennedy, Stewart Bell
Lyrics By, Cover – Cyrus

NOTES:
Recorded at Split Level Recording Studios, Edinburgh, in September 1992.
The Bonus Tracks are the very first Citizen Cain demos, recorded at Ice Station Zebra in 1991.

ZOSTAVA:
George Scott “Cyrus” – vocals
Frank Kennedy – guitars
Stewart Bell – keyboards
David Elam – bass
Chris Colvin – drums

Serpents In Camouflage Book Cover Serpents In Camouflage
Citizen Cain
Prog Rock
Citizen Cain Self-released (UK)
1992
MC
6
CD - Cyclops ‎– CYCL 064 /UK, 1998/

5 názorov na “Citizen Cain – Serpents In Camouflage (1992)”

  1. Jakožto fanda rané tvorby Genesis tuto desku chválím a moc příjemně se poslouchá. To je jediné album, co jsem od CK slyšel. Ostatní neznám a zajímalo by mě, kam se jejich tvorba posunula. Určitě si něco pustím.

  2. Po hudební a zvukové stránce v poho, ovšem z vokálních linek jsem malinko přepadlej. Mám pocit, jako kdyby byl Cyrus chvílema úplně mimo a tak mi to přijde děsně křečovité. Deska mi prohučela ušima bez toho, že bych zachytil nějakej výraznej, melodickej moment a její původ bych tipoval někam do první poloviny osmdesátých let. Všelijakejch epigonů Genesis jsem slyšel docela dost a debut Citizen Cain řadím k těm slabším.

Pridaj komentár