Jen tak si trochu brnknout

Box Set Universal Music Italia s.r.l. – 0602527316451  /2010/

Ve Skotsku narozený Billy Gray proslul především jako kytarista italsko-neitalských The Trip, s nimiž natočil dvě výborná alba – The Trip (1970) a Caronte (1971). Potom, co se od nich odpojil vydal ještě sólové album Feeling Gray? a vytratil se z hudební scény. Zemřel v roce 1984… 

Pouhých 32 minut dlouhé album Feeling Gray? obsahuje devět, většinou baladických a v podstatě nekonfliktních rockových písní šmrncnutých blues. Je mi docela záhadou, jak může v Itálii natočené album skotského kytaristy znít tak americky. Na druhou stranu, mě zní americky aj Chris Rea a přitom je to Brit…

Hned úvodní skladbě Harleytown nemůžu upřít jistý hitový potenciál a řadím ji mezi nejpovedenější položky alba, ale osobně mám nejraději dojemnou a smyčci podbarvenou baladu Summer Nights. Pěkná je i následující a rovněž pomalá, ovšem daleko zemitějším bluesovým základem podepřená Falling Of The Edge a pak už se těším až na písničku číslo šest – akustickou a jímavě melodickou Writing On The Wall. Z podobného soudku je i předposlední Ann, ale po ní následuje závěrečná a všemu ostatnímu se zcela vymykající Blue – Gray. Těžkotonážní a syrové blues s fantastickou sólovou kytarou. Být takových skladeb víc, tak tu jednu hvězdičku přidám, ale takhle?

Nevím, kolik kusů vyšlo a čert ví, kolik se jich nakonec prodalo. Něco mi však říká, že tady Billovi o nějaká prodejní čísla nešlo. Z těch písniček na mě dýchá klid a pohodová atmosféra, jako kdyby si chtěl nahrát desku pro radost sobě a svým nejbližším. Prostě “jen tak si trochu brnknout”….

Původní album vyšlo u labelu Polydor a je velmi vzácné. Neexistuje žádná reedice a zájemci o elpíčko se pořádně prohnou. Prakticky jedinou šancí, jak se dostat k originálnímu nosiči je nákup 6 CD box setu Progressive Italia gli anni ’70 vol. 3 z roku 2010. Jednoduchá obálka nenabídne víc, než reprodukci přední strany obalu, track list a sestavu, ale hraje to výborně.


SKLADBY:
1.  Harleytown
2.  Leavin’ A Big Town
3.  Summer Nights
4.  Falling Of The Edge
5.  Midnight Swinger
6.  Writing On The Wall
7.  Borderline
8.  Ann
9.  Blue – Gray

SESTAVA:
Billy Gray – lead vocal, lead guitar, acoustic guitar, 12 string guitar, slide guitar
Adalberto Andreozzi – guitar
Roby Favero – bass
Gaby Moschini – drums and various percussion
Gian Luigi Pezzera – piano´s
Shel Shapiro – ocassional rhythm guitar and keyboards

Feeling Gray? Book Cover Feeling Gray?
Billy Gray
rock, blues rock
Polydor
1972
LP
9
CD - Universal Music Italia, 2010

2 názory na “Jen tak si trochu brnknout”

 1. Kapelu The Trip mám v obľube, ale o sólovú tvorbu Billyho Graya som doteraz nezavadil. Nahrávka je na Spotify, čo ma milo prekvapilo, tak som to skúsil. Ako sa píše v recenzii – album pre radosť? Môže byť. Mám z tohto diela veľmi dobrý pocit. Bolo to príjemných „64“ minút sobotného večera a určite nie naposledy.
  Snake, díky za recenziu a zoznámenie s Billym Grayom!

  1. Pokud jsem to správně pochopil, tak jsi ho sjel dvakrát ? V tom případě se ti asi opravdu líbí…

   Je to zajímavá raritka a v onom box setu ocitla se nějakým nedopatřením, ale podobný titul obsahuje každá z těch čtyř krabic, které mám. Třeba kapela Sensations´ Fix se samostatně koupit snad ani nedá. Jinak, z kytaristova životopisu se dá najít ledacos, ale s mojí jazykovou vybaveností je to nevalné a tak jsem tu předmluvu zkrátil raději na minimum. Pokud tě to zajímá, určitě něco najdeš.

   Dík za názor.

Pridaj komentár