Audioslave – Audioslave (2002)

Skupinu Soundgarden jsem nikdy nijak zvlášť neposlouchal, z velké grungeové čtyřky mám nejraději Pearl Jam. Stejně tak mě minula tvorba uskupení Rage Against The Machine. Ovšem spojení zpěváka Chrise Cornella a instrumentální části druhé vzpomínané skupiny, tedy kytaristy Toma Morella a rytmické úderky ve složení Tim Commerford a Brad Wilk pod názvem Audioslave mě nenechalo chladným. A když se navíc ve spojitosti s prvním singlem Cochise začalo objevovat přirovnání ke slavné skladbě Whole Lotta Love, tak bylo jasné, že desku musím zařadit do sbírky.

Těch čtrnáct skladeb, které obsahuje eponymní debutové album, je přehlídkou moderního hard rocku ozdobeného výrazným hlasem Chrise Cornella, jednoho z nejvýraznějších rockových zpěváků své generace. Cornellův hlas zde chvílemi bouří, chvílemi pláče, zní naštvaně, aby vzápětí dokázal až mazlivě pohladit. Tom Morello kolem staví nápadité riffy, vyhrávky a sóla, avšak ty zde nejsou samoúčelné, ale vytvářejí mohutnou zvukovou stěnu, jež před sebou žene a drtí vše, co se jí postaví do cesty jako v případě již zmiňované úvodní skladby Cochise. Pohromadě to drží sehraná rytmika s cromagnonským bubeníkem Wilkem. Ne zbůhdarma si ho strašáci Black Sabbath pozvali na nahrávání své poslední dlouhohrající desky.

Celá nahrávka je velice soudržná a těžko vybírat ty nejsilnější kousky. Líbí se mi burácivá Gasoline i následující What You Are, v níž je patrný onen hlasový kontrast, tedy na jedné straně něžnost, na druhé straně totální „nasranost“ na celý svět. Hitovka Like A Stone se sice tváří jako posluchačsky vstřícná rádiovka s chytlavým refrénem, ale stačí si přečíst překlad textu, který je plný odkazů na samotu a smrt, aby si vnímavý posluchač uvědomil, že démoni, se kterými Cornell neúspěšně zápolil, byli dlouhodobějšího charakteru. Osobně mám raději ty klidnější skladby, v nichž může vyniknout naléhavost ve zpěvákově hlase, například píseň Shadow On The Sun se zajímavou kytarovou vyhrávkou, nebo následující I Am The Highway evokující v americké kultuře již tolikrát zobrazené téma cesty. Ducha starých Black Sabbath ve mně vyvolává skladba Bring ‘Em Back Alive s hromovým burácením v refrénu a lehce upištěným sólem.

I zbytek alba stojí za poslech, ale chce to trochu času. Zpočátku se mi některé skladby zdály podobné, leč po pár posleších si všechno sedlo. Lehkou výtku mám pouze k délce alba, přece jenom je pro soustředěný poslech lepší tři čtvrtě hodina. Jenomže co vyhodit? Cornell a spol. ode mne dostanou 4.5 hvězdičky.

Recenze vznikla v srpnu 2017. Na rockovici ji dávám jako připomínku nedožitých 60. narozenin Chrise Cornella.

Skladby:
1. Cochise (3:42)
2. Show Me How To Live (4:37)
3. Gasoline (4:40)
4. What You Are (4:09)
5. Like A Stone (4:54)
6. Set It Off (4:23)
7. Shadow On The Sun (5:43)
8. I Am The Highway (5:35)
9. Exploder (3:26)
10. Hypnotize (3:27)
11. Bring ‘Em Back Alive (5:29)
12. Light My Way (5:03)
13. Getaway Car (4:59)
14. The Last Remaining Light (5:17)

Obsazení:
Chris Cornell – vocals, guitars
Tom Morello – guitars
Tim Commerford – bass
Brad Wilk – drums

Audioslave Book Cover Audioslave
Audioslave
Alternative Rock, Hard Rock
Epic
2002
CD
14

4 názory na “Audioslave – Audioslave (2002)”

  1. Skupina Soundgarden patřila a patří k mým oblíbeným skupina už od od desky Louder Than Love. Hodně se mi líbil názor členů skupiny, že některé písně Beatles jsou tvrdší, než většina heavy metalu. Chris Cornell byl výborný zpěvák a tahle výborná deska skupiny Audioslave byla jeho labutí písní. Tuhle desku jsem si koupil okamžitě po oznámení v časopise Rock&Pop.

  2. Keď mi svojho času synovec doniesol toto album, tak som si povedal že čo to zas bude, lebo predtým mi nosil poväčšine nejaký rap križený metalom. No povedal: Toto by mohlo byť niečo pre teba, keďže máš LZ za top.
    No a musím povedať, že ma tá hudba dostala na sto pro. Pre mňa najlepšia hardrockova vec čo sa za posledných 40 rokov udiala.
    Púšťam si to často doteraz a potešila ma tvoja recenzia. Som rád, že nie som sám komu toto sedí. Za mňa 5*
    PS: škoda toho Kornela, nejak sa so životom nemohol zmieriť ako slávna dvadsaťsedmička. Škoda ich, škoda. Ako spieva Pavol Hammel: Neuniesol toľko tiakže, spievať, letieť, milovať. Nájdu ho a povedia že, zabila ho inovať…

Pridaj komentár