PRVNÍ DĚJSTVÍ ŽEBRÁCKÉ OPERY

Skupinu Beggars Opera založil v roce 1969 skotský kytarista Ricky Gardiner (známý v pozdějších letech coby kytarista Davida Bowieho), společně se zpěvákem Martinem Griffithsem a baskytaristou Marshallem Erskinem. Kapelu v podobě známé z jejich první desky dotvářel ještě bubeník Raymond Wilson a hráč na hammondky Alan Park.

Na svém prvním albu se pětice muzikantů z Glasgow hojně inspirovala tvorbou skladatelů klasické hudby. Například ve skladbě Light Cavalry v níž nacházíme citace z díla Franze von Suppého. Vrcholem celé desky je ale bezesporu přes deset minut dlouhá Raymond’s Road, která takovýchto citací obsahuje nespočet. Celá skladba je vlastně seskládaná pouze z částí děl klasické hudby. Obsahuje tak Fugu d moll od J.S. Bacha (mnou při prvním poslechu mylně považovanou za Mozartovu Malou noční hudbu 🙂 ).  Dále Mozartův “turecký pochod”, Karelskou suitu Jeana Sibelia. Skladbu uzavírá předhra z Rossiniho opery Vilém Tell a část suity Per Gynt od Edvarda Griega. Tento nádherný příklad classical rocku je jednou neuvěřitelnou kytarovou a hammondkovou jízdou, která mě doslova odrovnala už při prvním poslechu spojeném se shlédnutím videa z pořadu Beat-Club dostupného na YouTube.

Act One má spíše symfonický nádech, narozdíl od desek následujících na nichž se prosazuje spíše písňová tvorba.  Ale i zde nalezneme pověstné výjimky potvrzjící pravidlo. Těmi jsou tři úvodní skladby Poet & Peasant a Pascaglia, kterou zdobí krásný hudební dialog mezi varhanami a kytarou. Následuje vypjatá a gradující Memory.

Na mojí CD verzi alba (reedice od Repertoire Records z roku 2004) se nacházejí ještě dva bonusy, původně singly, vydané v roce 1971, kdy se kapela chystala k vydání druhé desky Waters of Change.

SKLADBY:
1. Poet And Peasant
2. Passacaglia
3. Memory
4. Raymond’s Road
5. Light Cavalry
6. Sarabande (bonus, single 1971)
7. Think (bonus, single 1971)

SESTAVA:
Alan Park – varhany Hammond
Marshall Erskine – baskytara
Raymond Wilson – bicí
Ricky Gardiner – kytary
Martin Griffiths – zpěv

Act One Book Cover Act One
Beggars Opera
Classical Rock, Progressive Rock
Vertigo
1971
LP
5+2
mp3, CD

2 názory na “PRVNÍ DĚJSTVÍ ŽEBRÁCKÉ OPERY”

  1. Priznávam, že mám slabosť pre debutové albumy, ale každé “pravidlo” má nejaké výnimky. V prípade skupiny Beggars Opera mám o niečo radšej nasledujúce počiny – Waters Of Change (1971) a Pathfinder (1972), ale tým nechcem znížiť kvalitu debutu, práve naopak – album je doma…
    Díky za článok!

  2. První tři desky Beggars Opera mám rád tak nějak stejně, ale tohle je divočina nejhrubšího zrna. Classical rock v jejich podání miluju a Raymond’s Road je pecka všech classical rockovejch pecek. Bicí, jak když se sypou brambory po schodech do sklepa, kytara ostřejší než žiletkovej drát a pekelníkův organ. Bez čárky nad A.

    Nedávno jsem poslouchal “čtverku” Get Your Dog Off Me a už to není ono. Jenom jsem zíral, jakou cestou se to kapela vydala…

Pridaj komentár