Pramen čisté vody

Zapomeňte na všechny škatulky. Zapomeňte na to, že existuje nějaká tvrdá rocková muzika. Zapomeňte, že se hraje metal, hard rock, jazz, nebo blues. Vypadněte z městských aglomerací, alespoň na chvíli utečte před okolní všude přítomnou technikou a zkuste se oprostit od každodenních problémů, starostí i strastí.

Vyražte do přírody, naplánujte cestu, určete si start i cíl a sebou si, krom pár potřebných krámů, vezměte kapesní přehrávač, ve kterém budete mít nalitou přesně tuto desku. Počkejte, až budete mimo civilizační dosah a poté si desku v lůně matičky přírody pusťte. Jděte po vytyčené trase a vnímejte jen ji a své okolí. Předem vám zaručuji, že prožijete mimořádný zážitek, protože tahle krása jde mimo obecní mantinely vnímání hudby. Ona to vlastně ani není hudba, alespoň ne nijak obyčejná. Je to astrálno v té nejčistší formě a podobě.


V tom našem širém hudebním světě je jen málo krásnějších nahrávek, než je právě Macalla, vytvořená irskými velvyslanci přírody Clannad. Pro takovou všeobjímající nádheru jsou všechny slova a fráze úplně zbytečné. Tohle je ta nejčistší esence, vytvořená splynutím našich duší, s neposkvrněným okolním světem dávnověku.

Myslím, že není až tak důležité zmiňovat fakt, že Clannad zde poprvé začínají do své tvorby implementovat i prvky popu. Pokud se to děje takto sofistikovaným způsobem, nemůže onen pokus kapele ublížit, ale naopak. Širší přístupnost neznamená vždy bezbřehou komerci a vyváženost obou složek je na Macalla úžasná.

Cit a schopnosti, s jakými zde kapela přistupuje k práci s vícehlasy a k celkovému aranžování jednotlivých témat, je naprosto jedinečný. Stejně důležitým aspektem je pak práce s atmosférou. Nálady a odstínění určitých písní jsou natolik profesionální, nenapodobitelné a silné, že i když je budete vnímat se zatajeným dechem, pořád se nepřestanete divit, jestli je taková nádhera vůbec skutečná a budete si klást otázku, jestli je vůbec možné, že ji vyprodukovali obyčejní smrtelníci.

Z výborně dramaturgicky vyrovnané kolekce bych si dovolil přece vyjmout jednoho zástupce a tím je nejzářivější drahokam této sbírky, píseň In a Lifetime, jehož trvalou krásu do našich srdcí tesá zpěvačka Máire Ní Bhronáin spolu v duetu s U2 pěvcem Bonem. Pro vystihnutí krásy tohoto songu snad čeština postrádá ty správná slova.

V těchto těžkých dnech, v těchto těžkých časech, je pro nás milovníky hudby tím správným hnacím motorem, který pomůže člověku alespoň na chvíli přesunout myšlenky stranou, naše muzika. Ta sice nemá dar v podobě léku, který by lidstvo tak nutně potřebovalo a dokázalo jej spasit, avšak i těch několik málo chvil v její krásné společnosti dokáže jedinci dodat odvahu a psychicky jej malinko pozvednout.

SKLADBY:
01. Caisleán Óir (Ciarán Brennan, Máire Brennan)  2:06
02. The Wild Cry (Pól Brennan)  4:41
03. Closer to Your Heart (C. Brennan)  3:29
04. In a Lifetime (a duet with Bono) (C. Brennan, P. Brennan) 3:08
05. Almost Seems (Too Late to Turn)” (P. Brennan) – 4:51
06. Indoor (P. Brennan)  3:53
07. Buachaill Ón Éirne (Traditional)  3:08
08. Blackstairs (P. Brennan)  4:15
09. Journey’s End (Noel Duggan, Pádraig Duggan)  2:42
10. Northern Skyline (C. Brennan, P. Brennan)  4:58

SESTAVA:
Ciarán Ó Braonáin – bass, guitar, keyboards, vocals
Máire Ní Bhronáin – vocals, harp
Pól Ó Braonáin – flute, guitar, percussion, vocals
Noel Ó Dúgáin – guitar, vocals
Pádraig Ó Dúgáin – guitar, mandolin, vocals
+
Bono – vocals
Mel Collins – saxophone
Danny Cummings – percussion
James Delaney – keyboards, synthesizer
Anto Drennan – guitar, electric guitar
Paul Moran – drums
Steve Nye – keyboards

Macalla Book Cover Macalla
Clannad
Folk Rock, Celtic
Tara
1985
LP
10

Názor na “Pramen čisté vody”

  1. Album jsem zkusil a zůstal u něj do šesté Indoor. Hudba je to docela líbivá, ale absolutně mimo můj záběr a tak Clannad odkládám ad acta. Hudbu na špacír už si beru jen zcela výjimečně a když na to dojde, tak něco říznějšího. Rockovějšího…

    Ovšem napsal jsi to pěkně a že zrovna ty máš tuhle kapelu tolik rád ti věřím.

Pridaj komentár