Cactus – ‘Ot ‘N’ Sweaty, 1972

Štvrtý album Cactus prináša zmeny v zostave, odišiel gitarista Jim McCarty, čo je škoda a na jeho miesto prišiel Werner Fritzschings. Duane Hitschings obstaral klávesové nástroje a namiesto chrapľoša Rustyho Daya prišiel chrapľoš Pete French (áno, Leaf HoundAtomic Rooster to istí). Hviezdna rytmika ostala a to je super.

Swim je energická nadupaná jazda a jedná sa o koncertnú nahrávku, ako aj v prípade nasledujúcich dvoch skladieb. Surovosť je fajn, ale ten rokenrol si mohli odpustiť. Bad mother boogie je parádne živé boogie hrané riadne od podlahy, čo k tomu dodať. Ešte aj tie nehlučné pasáže majú energiu na rozdávanie. O čom bude Our lil rock-n-roll thing je zrejmé už z názvu a aj táto pieseň, ako posledná na tomto albume, je živá nahrávka. Rokenrol v podaní Cactus má energiu, čo je fajn, no viac by som privítal nejaký blues-hard rock. Bogertova basa je skvelá a Frenchov vokál detto. To boli piesne z vystúpenia na známom festivale Mar Y Sol v Portoriku, 1972.

Zvyšok albumu je už štúdiový. Bad stuff a už je to tu – surový hard blues rock, ktorý je charakteristický pre Cactus. Bringing me down je presným opakom toho, čo sa tu dialo predtým – ide o peknú rockovú baladu (hoci by mohla byť trochu kratšia), ktorá dokazuje, že French ma nielen parádny chrapľák, ale vie spievať aj s citom. Z rockovej Bedroom mazurka ide pozitívny náboj, rytmika fičí, ale aj tak niečo mi tam chýba a minútu by som jej v pohode ubral. Telling you nechýba energia, ale je to v podstate obyčajná rockovica a jej jediný klad je rozbeh pred koncom. Underneath the arches je (polminútová) bodka v podobe krčmovej atmosféry.

Pôvodná zostava mi vyhovovala viac, ale ani toto nie je na zahodenie. French je fajn náhrada (aj keď Rusty je u mňa v Cactus č. 1), ale gitarista nie je takým prínosom, akým Jim McCarty nesporne bol.

1. Swim (Appice/Bogert/Day/McCarty) 4:40
2. Bad Mother Boogie (Appice/Bogert/French/Fritzschings/Hitchings) 4:55
3. Our Lil Rock-n-Roll Thing (Appice/Bogert/French/Fritzschings/Hitchings) 6:25
4. Bad Stuff (French/Johnson) 3:08
5. Bringing Me Down (Appice/Bogert/French/Fritzschings/Hitchings) 5:27
6. Bedroom Mazurka (Hitchings/French) 4:33
7. Telling You (Hitchings/French) 5:10
8. Underneath the Arches (Flanagan/Connelly/McCarty) 0:30

Originally released August 1972, ATCO SD 7011
Tracks 1-3: recorded live at the Mar Y Sol Festival in Puerto Rico on April 3, 1972, recorded by Wally Heider Remote Unit;
Tracks 4, 7 & 8: recorded at Media Sound, New York, N.Y.;
Tracks 5 & 6: recorded at Electric Lady Studios, New York, N.Y.
Recording engineers: Jimmy Douglass, Tom Scott, Ray Thompson, Mike De Lugg & Dave Palmer
All the arrangements are by Cactus
Re-mixed at Electric Lady Studios by Geoffrey Haslam
Produced by Geoffrey Haslam

Tim Bogert – bass, backing vocals
Carmine Appice – drums, percussion, backing vocals
Werner Fritzschings – guitar
Peter French – lead vocals
Duane Hitchings – organ, piano, electric piano

'Ot 'N' Sweaty Book Cover 'Ot 'N' Sweaty
Cactus
blues/hard rock
ATCO Records
1972
8
discogs.com

Pridaj komentár