PFM na export

CD  RCA ‎– ND 71785

Photos Of Ghosts je exportní verzí alba Per Un Amico a vhodným kouskem do sbírky pro ty, kterým italština snad až příliš připomíná éru Drupiho, Ricchi e Poveri, nebo písničkového festivalu v San Remu… 

Píše se listopad 1972 a Premiata Forneria Marconi vydávají své druhé dlouhohrající album. Doma jsou za bohy, frčí na vrcholu popularity a že je v zahraničí prakticky nikdo nezná nijak neřeší. Jenomže i to se mělo brzy změnit a jak už to v podobných případech bývá, pomohla náhoda. Během italského turné hvězdných Emerson, Lake & Palmer si jich všiml Greg Lake, kterému PFM doslova učarovali a protože v nich viděl jistej potenciál, hodlal je uvést i na zahraničních trzích. Kapela se nenechala dvakrát přemlouvat, podepsala smlouvu s Manticore Records a začala připravovat exportní verzi v té době aktuálního alba Per Un Amico. Ta dostala název Photos Of Ghosts a vměstnalo se na ni všech pět skladeb z původního vydání. Jedna v italštině a čtyři se zbrusu novými texty Petera Sinfielda. Kolekci doplnila ještě z debutu pocházející hitovka Celebration (původně È Festa) a dříve nepublikovaná instrumentálka Old Rain. Natáčelo se to v únoru 1973 v Command Studios v Londýně a vyšlo téhož roku v říjnu. Úspěchu se dočkal především v rádiích rotující šlágr Celebration a album samotné dosáhlo na 180. pozici v žebříčku Billboard 200.


Jako první jsem měl originální verzi a tu exportní chvíli zvažoval, ale nakonec zvítězila sběratelská vášeň a nelituji toho ani v nejmenším. Ty skladby jsou jednoduše nádherné (včetně z debutu pocházející Celebration je to vlastně takové best of album, na kterém chybí už jen nedostižitelná Impressioni Di Settembre), zvuk dokonalej a že je to v angličtině? Tak ať. Sice tím utrpěla atmosféra, ale nikoliv hudba jako taková. Vášnivá, romantická a neodolatelně melodická. Záhadou je mi jen v italštině uvedená Il Banchetto. Nic proti skladbě samotné, je dokonalá a patří k mým vůbec nejoblíbenějším, ale co ten text? Že by Sinfield nestíhal napsat novej? Co jsem tak vyčetl, nejedná se o překlady, ale zbrusu nové verše vystihující podstatu těch původních a Peter si s nimi jaksepatří vyhrál. Malou výtku bych tak měl jen k zařazení pastorálně klidné instrumentálky Old Rain, která za zbytkem materiálu poněkud pokulhává. Kdyby ji PFM nahradili již výše uvedenou Impressioni Di Settembre, vůbec bych se nezlobil. Ale co už. Však ona je jí River Of Life docela podobná.

Byl to risk, ale klaplo to. Zahraniční fanoušky album zaujalo a kapele otevřelo cestu na koncertní pódia v Evropě i v zámoří.

Původní placka vyšla ve velkém nákladu a v mnoha verzích prakticky po celém světě, sehnat se tak dá relativně lacino. Navíc se dočkala mnoha reedicí jak na vinylu, tak CD. To moje je nějakej nedatovanej repress verze z roku 1989 a obsahuje černým písmem potištěnej kotouček, plus čtyřstránkovej booklet s tracklistem a sestavou. Víc nic, ale hraje výborně.

SKLADBY:
1. River Of Life /Appena Un Po’/ (Flavio Premoli, Franco Mussida, Mauro Pagani, Peter Sinfield) – 7:00
2. Celebration /È Festa/ (Premoli, Mussida, Sinfield) – 3:53
3. Photos Of Ghosts /Per Un Amico/ (Premoli, Mussida, Pagani, Sinfield) – 5:23
4. Old Rain (Premoli) – 3:41
5. Il Banchetto (Premoli, Mussida, Pagani) – 8:36
6. Mr. 9 ’til 5 /Generale!/ (Premoli, Mussida, Sinfield) – 4:11
7. Promenade The Puzzle /Geranio/ (Premoli, Mussida, Pagani, Sinfield) – 7:29

SESTAVA:
Franco Mussida – vocals, electric and acoustic guitar, 12 string guitar, theorbo, mandocello
Flavio Premoli – spinet, keyboards, Hammond organ, Minimoog, Mellotron, tubular bells, harpsichord, piano, vocals
Mauro Pagani – flute, piccolo, violin, vocals
Giorgio Piazza – bass guitar, vocals
Franz Di Cioccio – drums, percussion, vocals

Photos Of Ghosts Book Cover Photos Of Ghosts
Premiata Forneria Marconi
Prog Rock
Manticore
1973
LP
7
CD: RCA ‎– ND 71785

3 názory na “PFM na export”

  1. Hlavně Snejkova zanícenost pro vše italské ve mě kdysi vyvolala touhu, začít se podobnou muzikou zaobírat. Ze začátku jsem byl hodně opatrný a nejprve šel do anglických alb PFM. Za chvíli jsem to už nevydržel a začal shánět i ty italské. Super muzika v obou jazycích.

    1. Když nejlepší, tak nejlepší 🙂
      Během několika posledních měsíců jsem z jednoho výborného zdroje nakoupil spoustu italskejch rarit (La pentola di Papin, MoDo, Odissea, Gigi Pascal e la pop compagnia meccanica, Sensitiva immagine, Antares, nebo Corte dei miracoli) a moc rád bych o nich něco napsal, ale mozek i tělesná schránka chřadne a je to furt těžší a těžší. Navíc se začíná hlásit jaro, vohřejvat vzduch a táhne mě to ven, ale udělám, co je v mejch silách. Ovšem je fakt, že stěžejní alba velikánů typu P.F.M, Le Orme, nebo Banco del Mutuo Soccorso jen tak něco nepřekoná. To je prostě top.

Pridaj komentár