Fermata

Fermata (do roku 1991 Fermáta) je slovenská jazzrocková a rocková skupina. Názov prevzali z hudobnej teórie, kde fermáta znamená grafické označenie predĺženia určitého tónu alebo pomlčky; miera toho predĺženia nie je presne určená. 

Skupina vznikla v r. 1973. Založili ju gitarista František Griglák (bývalý člen skupín Prúdy a Collegium Musicum) a klávesista Tomáš Berka. Počas vyše 40-ročnej existencie skupiny sa v nej vystriedali špičkoví hudobníci, ktorí majú spoločné vysokú inštrumentálnu vyspelosť a schopnosť experimentovať.

Prvý album s názvom Fermáta vyšiel v r. 1975 vo vydavateľstve OPUS. Album nahrali Fero Griglák, klávesista Tomáš Berka, bubeník Peter Szapu a basový gitarista Anton Jaro. Týmto debutom sa predstavila skupina, ktorá bez zbytočných kompromisov išla za svojou víziou náročnej hudby.

Rok na to, r. 1976 vydali druhý album, Pieseň z hôľ. Petra Szapu vystriedal Cyril Zelenák a zvuk skupiny získal väčšiu farebnosť. Ako je v názve, inšpirovali sa slovenským folklórom. Nie však kopírovanie, ale motívy a atmosféra.

Tretí album, Huascaran (1977), je koncepčný. Suita zo 4 častí je inšpirovaná tragickým osudom československej horolezeckej výpravy v Peru. Album nahrala pozmenená skupina, na basgitare Laco Lučenič a bicie Karol Oláh.

Po Huascarane prišlo k ďalšej zmene personálneho obsadenia. Do skupiny nastúpil basový gitarista Fedor Frešo (bývalý člen Soulmen, Prúdy, Collegium Musicum, Modrý efekt). V tomto zložení skupina nahrala v rozpätí dvoch rokov tri výborné albumy: Dunajská legenda (1980), Biela planéta (1980) a Generation (1981). Griglákov skladateľský a inštrumentálny rukopis sa na všetkých troch platniach dokonale dopĺňa s Berkovými klávesami. Fedor Frešo s Karolom Oláhom v tých časoch tvorili bezkonkurenčný rytmický tandem.

Po úspešnom turné odišiel Fedor Frešo a nahradil ho Dalibor Jenis. Skupina v r. 1984 vydala album Ad libitum. Okrem výmeny basového gitaristu Fermáta zaznamenala ďalšiu zmenu: príchod ďalšieho klávesistu a speváka Juraja Bartoviča. Ad libitum je prvým albumom Fermáty, kde sa spieva. 

Potom sa skupina na dlhšie odmlčala. Fermáta – teraz už pod názvom Fermata – sa na scéne objavila až v roku 1991. Z predošlých obsadení ostal zakladateľ skupiny Fero Griglák, ktorého doplnili traja hudobníci najmladšej generácie: hráč na klávesové nástroje Martin Hanzel, basový gitarista Márius Bartoň a bubeník Jindřich Plánka. Nový, v poradí ôsmy album, nazvaný Simile (1991), obsahuje len inštrumentálne skladby, okrem iného aj Spomienku na Amsterdam, ktorá sa stala hitom a dodnes patrí ku koncertnému repertoáru Fermaty. V tomto istom obsadení skupina vydala v roku 1994 album Real Time.

V roku 1996 sa Fermata objavila znovu a k Ferovi Griglákovi a Martinovi Hanzelovi z poslednej zostavy sa opäť pridal Fedor Frešo. Na bicie hosťovali rôzni bubeníci, najčastejšie Igor Skovay. Koncerty boli úspešné, dokonca sa začalo aj s prípravou nového albumu, avšak vedľajšie hudobné aktivity jednotlivých členov skupiny spôsobili, že po roku jej úspešnej existencie opäť nastala dvojročná prestávka, vyplnená okrem iného aj comebackom skupiny Prúdy (r. 1999 – album), na ktorom sa zúčastnili Fero Griglák a Fedor Frešo.

A tak sa Fermata definitívne vrátila na koncertné pódiá aj do štúdií až začiatkom leta 1999. V júni bola premiéra nového koncertného programu a v auguste nasledovalo nahrávacie štúdio. Z posledného obsadenia Prúdov si Fero Griglák a Fedor Frešo prizvali vynikajúceho mladého jazzového klávesitu Petra Preložníka a čoraz populárnejšieho bubeníka Martina Valihoru. V tomto zložení nahrali v poradí desiaty album s názvom X (1999). Názov symbolizuje nielen rímsku číslicu desať, ale aj neprebádanú zem, Terra X, resp. Terra Incognita. V roku 2005 Fero vydáva v poradí už 11. album s jednoduchým názvom Next.

V ďalších rokoch zažila Fermata už niekoľký úspešný comeback a vypredané koncerty. Za bicie opäť zasadol staronový člen kapely Igor Skovay. Séria koncertov vyvrcholila v r. 2007 nahrávkou DVD a CD Live v Klube za zrkadlom. DVD je obohatené o bonus – videoklip hitovky Spomienky na Amsterdam. Skladby mapujú historické časy Huascaranom (v skrátenej verzii), zo starších vecí tu nájdeme Vasca da Gama z Bielej planéty a záverečnú Viňa del Mar z albumu Generation (1981), potom len novšie „rockovejšie“ skladby. Milé je zaradenie Ursinyho Apple Tree In Winter a dosť veľké zastúpenie má album Fermata X. Fermata vydala jedenásť albumov a žiaden z nich nebol živý, takže rozhodnutie, aby „dvanástka“ bola koncertnou nahrávkou, je logické. 

FERMATA_profil2
Posledná známa zostava (r. 2011): František Griglák, nar. 13. 8. 1953, Fedor Frešo, nar. 6.1.1947, Peter Preložník, nar. 6. 7. 1970 a Igor Skovay, nar. 9. 2. 1968.

DISKOGRAFIA:
1975 – Fermáta
1976 – Pieseň z hôľ
1977 – Huascaran
1980 – Dunajská legenda
1980 – Biela planéta
1981 – Generation
1984 – Ad libitum
1991 – Simile…
1994 – Real Time
1999 – X
2005 – Next
2007 – Live v Klube za zrkadlom
2019 – Blumental Blues

3 názory na “Fermata”

  1. Dnes, 5. októbra 2019, sa na Spotify objavil nový štúdiový album – Blumental Blues. Aj keď je tam uvedený dátum 30. september, ráno po ňom ešte nebolo ani chýru. CD a LP bude na trhu 11. októbra 2019…

Pridaj komentár