Posluchačská zpráva o hudbě roku 2018 – díl 3. – TALOŠI

Předchozí:
Díl 1. – předmluva
Díl 2. – ART/PROG

TALOŠI, ITALKY A ITALOVÉ
Speciální kategorie pro moje milované Italy, neboť tento poloostrov mimořádných hudebních zážitků si výlučnost zaslouží. Je zde všechno, co pochází z Itálie, tedy nejen RPI, ale i jiné styly.

Zjišťuji, že jsem letos žádnému albu z Itálie 5* neudělil, ale leckteré k tomu mělo velmi blízko. Nic to nemění na tom, že je mimořádně rád poslouchám.

– – –

**** skoro BOMBY

ARMONITE -18- And The Stars Above [▪DR8▪] ****


Skvělé RPI se sólovými housličkami a rafinovanými ethno prvky. Hravá, nabitá, eklektická muzička. Jemnějšímu ražení skladeb dodává pružnosti dynamická rytmická složka. Některé pasáže se dostávají od klasicko hudebních miniatur až k rockové avantgardě, což je vskutku žádoucí opepření.

Sympaťáci ARMONITE

BACIO DELLA MEDUSA, Il -18- Seme [▪DR9▪] ****


Potemnělý italský progrock v duchu nejlepší tradice vydavatelství Black Widow, ačkoli dávno přešli k AMS. Romantické pasáže ve skladbách se vzletným zpěvem jsou zakomponovány s harsh nářezovými a dlouhými instrumentálními. Jako vždy u Italů, emoce tryskají, to miluju. Saxofon!

Sympaťačka a sympaťáci Il BACIO DELLA MEDUSA

COSCIENZA DI ZENO, La -18- Una vita migliore [▪DR7▪] ****


I přes dnešní unifikaci všeho se italská hudební produkce stále výrazně odlišuje od světové. A není to jen italštinou. Jistá barokní vzdušnost, až přírodní vyzývavost k tanci a reji, hřejivost a dovádivost, to prostě dnes nikdo jiný takhle nemá. Radostný zážitek, s hloubkou a rozmanitými chutěmi i s jistou rozervaností.

DOTTRINA DEGLI OPPOSTI, La -18- Arrivederci Sogni [▪DR9▪] ****


RPI z nejlepších. Sešli se tu hudebníci z La CONSCIENZA DI ZENO a Il TEMPIO DELLE CLESSIDRE s vydatnou pomocí symfonických nástrojů, které plnohodnotně tvoří součást skladeb, nikoli křoví, jak tomu často bývá. Celkový dojem je jemný a velkolepý současně. Fantaskní melodie, tajemné nápěvy, artificiální instrumentální pasáže, úchvatná mixtura nálad a pocitů. Excelentní album, jako z jiného světa. I světla.

FORZA ELETTROMOTRICE -18- Mutazione [▪DR7▪] ****


Italský art rock v neotřelé formě. Než objemné progrockování se zde spíše předvádí hravá forma rocku s vlivy Canterbury, jazzu a avantgardy, současně ale popu i kantilény. Vynikající a nečekané překvapení. Zpěvákův neobyčejně tvárný hlas tomu kraluje. Čekal jsem disonantní experiment, a je to elixír radosti. Komu nevadí italština, zde může najít pramen živé vody.

GOBLIN, Claudio SIMONETTIS -18- Dawn Of The Dead – Live Soundtrack Experience [▪DR9▪] ****

Clauido se trhnul a natočil novou verzi soundtracku, co se v roce 78 jmenoval Zombi. Překvapivě, neubral tomu nic na působivosti, LPrip je poslouchatelný, CD ani slyšet nepotřebuju. Fajn muzička.

Sympaťačka a sympaťáci GOBLIN

HOMUNCULUS RES -18- Della stessa sostanza dei sogni
[▪DR9▪] ****


Převelice libé spojení RPI a Canterbury. Až na výjimky zpívané italsky, saxofonové jízdy, klavír, neotřelé rytmy, změny temp, vše v organickém celku s příchutí Apenin. Bohaté aranže, současně krásně přehledná, scéna ze které místy vytryskávají instrumentální solitérní celky. Ani stopa po trendech a podbízivosti. BOMBOmňamí.

LAVIANTICA -18- The Experience [▪DR10▪] ****


Italové z Říma. Kdyby to slovo nebylo tak zprofanované, napsal bych – excelentní. Artrockové instrumentálky, co jsou jako ze 70. let. A jsou krásné, čisté, střídmé.

Sympaťáci LAVIANTICA


MOONGARDEN -18-
Align Myself To The Universe [▪DR9▪] ****


Mám tyto Italy dlouho rád, jejich diskografii jsem si postupně nakupoval, jak vycházela. Progrock s moderními prvky, co sahal do první ligy, ale těsně mu vždy kousek chyběl. Jejich letošní album na první poslech dost nuda. Nechápal jsem proč, všechno tam bylo. Kompoziční mistrovství, pestrost skladeb, skoro žádné vycpávky. Pak jsem je dal ještě dvakrát a dílo se projevilo v plné kráse, užívám si je. Dobře tam naroubovali ty metalové prvky, osvěžující, přitom ne banální. Hitovka Run dobře leze do uší i mysli.

RANESTRANE -18- A Space Odyssey, Final Part – Starchild
[▪DR9▪] ****


Závěrečná část rozsáhlé kosmické epopeje na motivy 2001: A Space Odyssey. Vznešený symfo prog rock, krásný zpěv, klenuté aranže. Ale nepřeplácané, jak se v tomhle žánru často a rádo děje. Zde je vše tkáno velmi jemnou a průhlednou pavučinou, poslech povznáší. Nelze přeslechnout občasné flojdovské inspirace. Nádhera, nechat se touto muzikou opájet.

SAINT JUST -18- Prog Explosion And Other Stories [▪DR8▪] ****


Příběh kapely, která vydala v létech 72 a 73 artrocková alba okořeněná expresivním zpěvem Jenne Sorrenti a avantgardně folkově psychedelickými motivy, pokračoval roku 2011 albem Prog Explosion pod názvem SAINT JUST AGAIN. Bylo vydáno pár CD-R kopií pro novináře a ručně číslovaná LP edice. V roce 2018 už pod názvem SAINT JUST vychází konečně regulérní edice na CD pod hlavičkou Ma.Ra.Cash Records. Název je rozšířen na Prog Explosion And Other Stories, což představuje 4 na začátek přidané skladby (nahrány ve druhé polovině 2017) v celkové délce 23 minut. Na osobitý styl hudebního projevu celého alba je třeba si chvíli zvykat, ale pak je zážitek parádní až masakrózní. Hůře přístupná hudba může evokovat spoustu excentrických originálů na pokraji hudebního spektra, počínaje CATAPILLA, přes COMUS, konče např. AREA..

SAMURAI OF PROG, The -18- Archiviarum [▪DR9▪] ****


Neoprog ve velmi vrcholné formě. Od maxima ho blokuje pouze nevyrovnaná úroveň skladeb, neboť se jedná o různě posbírané archiválie. Ale i tak, muzika vytříbená, pronikavá. A ta italština, mmmmm…

– – –

*** taky dobrý, ALE…

AVON -18- Dave’s Dungeon [▪DR8▪] ***
Rockeři z Říma, co víc než deklarovanou stonerovitost evokují spíše postpunkové nálady. Atavistické rytmy, krátké skladby, krátké album. Heavy psychedelie s přímočarou a drsnou kytarovou hrou nic nepředstírá a funguje velmi účinně. Nářez!

BLACK ELEPHANT -18- Cosmic Blues [▪DR7▪] ***
Taloši a jejich Černej sloník. Jde o hrubozrnný stonero bigbít s občasným drsným zpěvem, ale skladby působí jako valivé instrumentálky. Hutnost muziky je tak akorát, aby byla spaceově zahulená. Lepší průměr.

CINEMA SHOW, The -18- L’errante [▪DR13▪] ***
Umírněný italský melodický rock s proměnlivými prvky artu. Regionální originalita daná jazykem a svébytnou harmonickou koncepcí činí tuto hudbu lákavě exotickou. Jistý příklon k divadelnímu pop soundu neruší, neboť je kombinován s dobrými kompozičními nápady a překládán s lehkostí.

ELDRITCH -18- Cracksleep [▪DR7▪] ***
Hodně ostrý thrash metal s trochou progu. Pořád mají nápady, pořád se jim daří držet úroveň. Nerezignují na progresivitu, ani si nepomáhají trendy gothic berličkami. Slušné album, zcela ve dříve vytyčených mantinelech.

KARMAMOI -18- The Day Is Done [▪DR7▪] ***
Symfo artoví Italové a jejich čtvrté album. Několik vzletně dramatických pasáží, mnoho nabubřelé nudy. Sice to není taková ukvílená unylost jako IAMTHEMORNING, ale pořád je to nafouknuté klišé a póza. Třetí odvar z flojdů se nastavil sladkým sirupem. Kdyby se to přecedilo, zbylo by pár kousků solidního materiálu, ale takhle je to utopené v rosolu. Tři * jsou až dost.

GOAD -18- Landor [▪DR8▪] ***
Italský heavy prog, co je na scéně víc jak 20 let. Jejich desáté album. Rozdrásaný vokál v angličtině dost drhne, ani muzika není z neinvenčnějších. Průměr se špetkou originality.

– – –

PAMĚTIHODNÉ SLABOTY

ELLESMERE -18- Ellesmere II – From Sea and Beyond [▪DR10▪]
Druhořadý neoprog z Itálie. Unavený a únavný. Roztahané plochy, bezvýrazná muzika, triviální melodie, chudé nápady. Fakt slabota. Unylé klávesy, unylé kytary, unylý zpěv, kaše bez chuti.

NOT A GOOD SIGN -18- Icebound [▪DR7▪]
Italská kapela, která pobrala kde co. Členové prošli YUGEN a čerpají zřetelně z ÄNGLAGÅRD a ANEKDOTEN. Na ploše alba je rovnoměrně nanesen post rock, ambient, neo prog, rozmíchán a dochucen. Občas se vynořují skvělá témata, jindy je až otravný. Rozmanitost až zmatenost, nezakořeněnost. Zní to jako djentové instrumentálky (skoro) utopené v elektronickém oparu alternativně ambientních příchutí. Slyšeno po tisící prvé. Charisma plastového pytlíku. Placka.

15 názorov na “Posluchačská zpráva o hudbě roku 2018 – díl 3. – TALOŠI”

 1. Dnes som okoštoval produkciu skupín LA CONSCIENZA DI ZENO, RANESTRANE, LAVIÀNTICA. Už skôr som okúsil dielo súboru LA DOTTRINA DEGLI OPPOSTI, tak som si to opäť zopakoval. Veľmi príjemne strávený čas s talianskou muzikou, ktorá má svoje čaro. Najviac ma oslovil album Arrivederci Sogni od LA DOTTRINA DEGLI OPPOSTI – parádička. Škoda, že kapela LAVIÀNTICA nemá vo svojich radoch vokalistu…

  Zo „slabšieho“ zoznamu som dnes ešte siahol po kapele GOAD a jej produkcia ma milo prekvapila. A vyzdvihol by som spev Maurilia Rossiho. Angličtinu neriešim, ale veľmi ma zaujala „farba“ jeho vokálu.
  Ďalšiu várku RPI z roku 2018 si nechám na iné dni.
  Antony, díky!

 2. Tak tady se – na rozdíl od předcházející kapitoly – aspoň trochu chytám. Seme od Il Bacio della Medusa jsem dokonce i slyšel, ovšem jenom jednou a víc se k tomu nevrátil. Rád bych si poslechnul alba kapel La Coscienza Di Zeno, La Dottrina Degli Opposti, Laviantica a Moongarden. Snad bude o Velikonocích čas. Třeba zítra, v Pendolinu…

  Antony, jak to vypadá s těmi novými Celeste ? Už je to venku ? Jak tak koukám na btf, i letos už se urodilo docela dost – na první pohled – zajímavých novinek. Banco del Mutuo Soccorso, Fabio Zuffanti, nebo nějaká – zřejmě kompilace – věnovaná Francescovi di Giacomo. A tuším že vyšlo i nové album temných Daal. To abych se těšil na report v dubnu příštího roku 🙂

  1. Poslechni, co půjde, Jsem zvědav, co ti to jako milovníkovi sedmdesátek (což jsem také) řekne.
   Letošek naposlouchávám pozvolna. Muzika je radost a vzniká spousta pěkných věcí. DAAL jsou stylově mimo mě, zkoušel jsem je mockrát, nikdy mě to ani náznakem neoslovilo, co se dá dělat.
   CELESTE jsem si v den vydání objednal v Japonsku, jako mini LP repliku. CD dorazilo, nahodil jsem si je na HDD a hned poslal přes Discogs někam do Kanady. Hudebně jde o pohodovou muziku, jakou hráli na jedničce. Celkem dost si je pouštím, obzvláště po ránu, pohodička, klídek.. 🙂

   1. Antony : Během velikonočního cestování jsem prubnul jak La coscienza di zeno, tak Moongarden, Lavianticu a La dottrina degli opposti. A připojil jsem k tomu ještě album Il risveglio del principe od Celeste. A právě poslední dvě jmenované záležitosti mě oslovily nejvíc. Krásné poslouchání a pohlazení na duši. Ty bych si uměl představit i v domácí sbírce. Ovšem pokud bych zatoužil po něčem nadupanějším a energičtějším, musel bych sáhnout po jiném kalibru. Přece jen jsou to takové uspávanky.

 3. Zdeny: Ahoj, pěkný den přeji. AltRock vydavatelství přináší zajímavou muziku, jsou celkem žánrově rozmanití a daří se jim držet laťku.
  Do tvé stylové kategorie by nejspíš mohla spadat jedna z nejzvláštnějších italských kapel – RUNAWAY TOTEM. Některá jejich raná alba jsou poctivý posluchačsky náročný MAGMA Zeuhl, což se hned tak často nenajde. Pozor, platí pro desky do roku 2004, pak se začali zabývat rozblemcaným meditativním ambientem, to nemůžu poslouchat.

  1. Antony: zdravím, Runway Totem znám, dobrá muzika. Ještě z toho AltrOcku mi kamarád vnutil Homunculus Res, ta druhá deska se celkem dá, ale ta první se mi moc nelíbila. Psali o nich, že mají něco z Franka Zappy, mého oblíbence, a proto jsem si to tenkrát koupil. Nevím jestli to jsou Italové , ale taky jsem měl, než jsem to někomu věnoval skupinu Catolino. Já od nich nemám nic, ale slyšel jsem a zajímavá byla tvorba Stormy Six, i když tady to bylo hodně proletářské (komunistické). A málem bych zapomněl na Picchio Dal Pozzo to je pecka, mám od ni první dvě desky na vinylu i na japonských mini LP. I když je to skoro čtyřicet let starý tak je to pecka.

    1. CALOMITO mi před pár lety vehementně doporučoval jeden můj kamarád, celkem známý na hudebních a hifi fórech pod jménem Zappadaddy nebo Dzyan. Dal jsem na něj a skupina se stala mojí velmi oblíbenou, obzvláště první album (na ty cinkátka v první skladbě se vždycky nezřízeně těším). Druhé se mi jeví jako komornější, klidnější. Tahle kapela dokáže být přesně na hraně rozdrásaného hudebního zážitku, tak jak to miluju.. Takže, skvělý tip, a díky za připomenutí.

     1. Antony: zdravím, tak Michala znám taky, dokonce jsem byl u něj na poslechu jeho monster beden Tannoy Westminster Royal a taky už vím odkud přišel na Calomito. S tím mým kamarádem z Ostravy se taky dobře zná , stejně jako Mayak. Pouštěl jsem si včera ty Universal Totem Orchestra a to doporučuji stejně jako Picchio Dal Pozzo. Hezký Velikonoce.

      1. U Michala na Westminsterech (jedny z mála beden, co jsou srovnatelné s mými Titany) jsem byl před půl rokem, a pak v jeho nové pizzerii ve Vraclavi se sochou F.Zappy na nádvoří. Jako vždy, skvělý zážitek, výborný člověk, pozitivní, činorodý. Známe se ještě z doby, kdy v Seattlu dělal pizzu pro Amíky. Michal jede hodně v alternativě, vím, jak má rád spoustu skupin, kterým jsem na jméno nikdy nepřišel. Ale tím, jak je multižánrový, dovede vždy přispět nějakým novým tipem. No, a Miro “Mayaka” známe asi všichni.. 🙂
       Na PICCHIO DAL POZZO jsem kdysi napsal na svoje stránky profil, mám ho někde uložený, musím jej vyhrabat. Ano, jedna z nejinteresantnějších italských skupin. Trošku se jim blíží jiní Italové – PIERROT LUNAIRE a především PHOLAS DACTYLUS.
       Hezké svátky !

        1. Zdeny: Rád jsem posloužil.. 🙂
         FACTOR BURZACO neznám, už dlouho jsem neslyšel pořádný RIO z Argentiny, zkusím, díky! Kompletní AltRock produkce je na Bandcamp, musím to prolistovat. Hezký večer přeji.

 4. Antony: zdravím, při čtení tohoto příspěvku jsem si vzpomněl, že těch italských RPI kapel znám více včetně té sr…y, jak píšeš Not A Good Sign. Mohl bych jmenovat Ske, které jsem věnoval jednomu kamarádovi, Yugen, které bych taky mohl postrádat, Universal Totem Orchestra, tohle není až taková hrůza, ale téměř neposlouchám, co mě celkem zajímá a líbí se mi jsou Brezhnev Fan Club. Tohle jsou všechno kapely z katalogu AltRock Records, jsou tam dobré desky jako například Dave Willey, který hraje taky v Thinking Plague a Hamster Theatre, tyhle dvě kapely mám hodně rád. Kapely z katalogu AltRock distribuuje jeden kamarád z Ostravy. Takže tak, krásný den Z

Pridaj komentár