Nahrávky 2020 – V. díl

Jsou období sucha, jsou období hojnosti. Připadá mi, že v hudbě prší vždy. Na nedostatek vláhy si může stěžovat jen zaslepenec. V každém období si umím najít to svoje. Jsem vlastně šťastný člověk. Tak tady máte další malou sprchu novinek.

MOON HALO – Chroma (2020) DR8 60:21


Jak já nemám rád blbou popinu. Plytkou tendenční prvoplánovou popinu. Leze mi na nervy, nesnáším ji. Na druhou stranu mám rád emocionálně podmanivou muziku. Někdy se taková věc přihodí dokonce i popíku. Pokud se hudební dílo vydaří a rezonuje s mými náladami, tak je jedno, jak se tomu stylu říká. V MOON HALO (UK) se sešli muzikanti z MOSTLY AUTUMN a RIVERSEA, tedy lze očekávat melodickou, rozvážnou a přítulnou hudbu. Skoro takový pop rock, což by mohlo jednoho zmást. Ale nedejte se. V té přítulné muzice jsou pěkně poschovávané malé háčky, co se na vás nachytají, ani si nevšimnete. Kdepak slizký rádiový pop. Spíš takový až taneční elektro pop/prog rock, co se vyhýbá komerční přeslazenosti, místo cukru sype koření, místy wasabi. Raději trošku zamyšleně soulově drásá, než by se podbízel. Skoro proti mé vůli rozkvetli a dávají mi plno vkusné a milé poslechové radosti. Tož se tomu rád (p)oddávám. Za 4*, fakt, nevěřím..
Bandcamp
****

Q-BIZM – Corduroy Shorts (2020) DR7 35:17


Sympatická kapela z italského Toskánska. Hrají trošku staromilský najazzlý rock, trošku odlehčený indie blues rock, s patřičně působivou atmosférou 70. let. Muzika pohodově plyne, dalo by se říci, krasomalebně. Saxíky, pěkný zpěv, skladby s funky hravostí, Hammondy, přehledně strukturované harmonie. Vedle soft jazz rockových kousků ve stylu STEELY DAN, jsou tu až bítlsácké písničky. Akorát tomu chybí trochu větší hloubka a také nějaké momenty, co by mne dostávaly do kolen. Je to prostě “jen” pěkná a čistá muzika někam do klubu. Poněkud poškozená sádelnatým zvukem, co se k ní nehodí. Možná i proto se moje hodnocení přiklání ke trojce, ačkoli cítím silnější potenciál. Ale, jak to neleze samo do ucha, tak se prostě nedá nic dělat. Třeba příště. I tak – stojí za poslech.
Bandcamp
***

HEX A.D. – Astro Tongue In The Electric Garden (2020) DR9 49:41


Přitvrdíme. Norsko, to já rád. S pocitem, že si poslechnu stoner, jsem byl pohlcen asfaltoidní hustou zhuleninou, která kromě bluesového dehtu obsahuje plno kouře a popela z tisíce jointů. Tu psycho hard rock, jinde scifi rock, hlavně je to máznuto a zmaglajzováno, jako kdyby Lemmy vstal z hrobu. Tolik první půle desky, kdy se posluchač musí oprostit od přepjatých estetických pravidel, neboť to do něj perou a buší bez nějaké útlocitnosti. Valivé stěny podladěných kytar a mocné vrstvy hammondových kláves se sunou jako lavina z bahna, šutrů a hučícího magmatu. Na druhé půlce ustoupí kovošrot ve prospěch čistšího a promakaného hard rocku, který mi přináší více potěšení. Najednou je to tak trochu jiná kapela i muzika. Hawks & Doves je monstr skladba, už jen kvůli ní si to poslechněte.
První půlku mám za 3* a druhou za 4*. Zaokrouhluji někdy nahoru, jindy dolů, podle nálady. Ponechám na každém, jak se s tím vypořádá. Jo, toho stoneru tam moc není, vlastně skoro vůbec, ale to přece neva..
****

LORD VIGO ‎– Danse de Noir (2020) DR8 44:17


Jak jsem se k předchozím HEX A.D. musel pozvolna proposlouchávat, sedli tito Germáni na první dobrou. Láska okamžitá, samozřejmě plátenická. Trochu retro metal a s parádně moderním přístupem. Tedy, nalezneme tu všechno. MANOWAR, KHEMMIS, IRON MAIDEN, BATHORY, IMMORTAL, SAVAGE GRACE, od ultramelodických sól po dark metalově pochodující rytmy s doomově klenutým vokálem. Marcolin Messiah potkal HELL. Občas krásně vtipně a vynalézavě překvapí vyhrávkou odjinud. Třeskutě pestrá (v rámci stylu) muzika, která na tvoji výjimečnost nijak okatě (nebo uchatě) neupozorňuje, může tak býti přehlédnuta (nebo přeslechnuta). Byla by to škoda, to jako fák..
Bandcamp
**** 

Názor na “Nahrávky 2020 – V. díl”

Pridaj komentár