Metal nemusí byť len bu-bu-bu!

Metalovú muziku beriem na vedomie, sotva sa však môžem radiť k nejakým verným fanúšikom.

K metalovému imidžu akosi patrí, že sa vyžíva buď v okultizme alebo aspoň vo fantasy výjavoch. Kožený fetiš a dlhé vlasy dnes čiastočne vystriedalo dobové pĺznutie, zato sa nám, ako vidno v Sparku, každomesačne urodí toľko temných, čiernych, ešte černejších a najčernejších formácií, až z toho jeden znechutene volí rasistických extrémistov. A to je chyba!

Nedá mi nepripomenúť jeden videoklip z počiatku 90. rokov, ktorý to celé pekne postavil na hlavu. O Iron Maiden ste už isto počuli, o nevábnom maskotovi Eddiem dtto. Ak nie, vedzte, že heavy metal bez nich neexistuje. Mne osobne sa dlho nijako zvlášť do povedomia nezapísali, ale zmenilo sa to, keď som uvidel klip ku skladbe Holy Smoke z albumu No Prayer For The Dying (1990). Pravda, pôvodne šlo o singel, dokonca sa objavil v predstihu, keďže No Prayer… vyšiel až cca o mesiac po ňom. A za zmienku stojí aj to, že béčko singlu obstarali dve cover verzie, All In Your Mind od StrayKill Me Ce Soir od Golden Earring. Chalani z kapely mali evidentne dobrý vkus.

Ozaj, k veteránom v zostave (Bruce Dickinson: spev, Dave Murray: gitara, Steve Harris: basa a Nicko McBrain: bicie) sa premiérovo zosingloval gitarista Janick Gers. Producent Martin Birch je legenda, nuž už iba doplním, že réžiu tohto diela si vzal na starosť Steve Harris a natáčalo sa na jeho farme v dedinke Sheering v Anglicku.

Skladba je to v postate jednoduchá, dobre sa pamätá a tak ďalej. Text sa kresťanským šíriteľom stopercentne páčiť nebude, nakoľko sa dosť naváža do rôznych televíznych kazateľov profitujúcich z viery priam hriešne. Obsahuje tiež množstvo rúhavých a vulgárnych statí, existuje preto aj cenzurovaná verzia s vloženými výstrelmi v kritických chvíľach. Celkovo vzaté, v repertoári kapely ide o pomerne jedinečnú položku.

Čo ma však ako mladistvého hltača muziky dostalo, bola miera vtipu, ktorou sa môže popýšiť niekoľkokrát spomínaný videoklip. Kapela v „normálnom“ oblečení hrá futbal, vezie sa na traktore, vyžíva sa v štúdiu, čvachce sa v bazéne a pod. Do toho si robí srandu z fajčiacich kňazov, sado-maso producent vyvoláva priam znechutenie, gitarové sólo je vizuálne odľahčené rekvizitami a nezmyselnými polohami, však uvidíte. Náznaky, že sa podobá na klip k skladbe Perfect Strangers od Deep Purple možno chápať, tiež ukazuje muzikantov v prirodzenom prostredí a ako ľudí. Nehovoriac o tom, že si zahrajú futbal. Chýba akurát ten okatý výsmech.

Ako šraca ma to zaujalo a bavilo, dnes ma zasa baví ta nostalgia, a preto si Holy Smoke od buranov z vidlákova rád púšťam. Tuhľa:

Pridaj komentár