Gallagher, Grobschnitt, Santana, Steppenwolf a Van Der Graaf Generator

V rámci revitalizácie zbierky došlo na niekoľko kúskov, ktoré by som rád aspoň v stručnosti predstavil.

Rory Gallagher – Jinx (1982)

V 80. rokoch poctivej rockovej muzike ruže nekvitli. Pravda, NWOBHM zažívalo zlaté časy, ale inak to, až na pár texaských bluesmanov, všetko spláchla dobová synty vlna. Rory Gallagher si šiel tvrdohlavo to svoje. Napriek tomu sa stalo niečo nevídané. Na albume Jinx rozšíril zostavu o dvojicu saxofonistov – Raya Beavisa a Dicka Parryho. Debutoval aj bubeník Brendan O’Neill a tiež aj klávesák Bob Andrews. Album je príjemne prirodzený, ale aj tak, ide o jeden z najslabších Roryho počinov. To znamená, že dobovú produkciu strká s prehľadom do vrecka. Lenže, zvykol som si na podstatne väčšiu nálož.

Hodnotenie: 3/5

Rory Gallagher – Fresh Evidence (1991)

A ešte jeden Rory. Posledný štúdiový album z počiatku 90. rokov mi dlho odolával, ale v poslednej dobe som si ho obľúbil. Množstvo hostí spestruje výraz kapely, nie je to úplne to, čo by som od prirodzeného „tria“ očakával, ale ako vravím, postupne som sa do tohto diela dostal a ako posledný dielik v diskografii výnimočného muzikanta je vynikajúcou bodkou za nádhernou kariérou. Skladbu Middle Name som dlho hrával so Žalmanmi, takže tak.

Hodnotenie: 4/5

Santana – Live At The Fillmore 1968 (1997)

„Lajfka“ z počiatku kariéry fenomenálneho gitaristu je presne taká, aká sa mi páči. Brutálna bluesrocková kapela s presahom k latino náladám. Dávno pred debutovým albumom bol Santana mladý, dravý a parádny! Jeden z mojich najobľúbenejších živákov. Konečne som vyšmaril bradaté napáleniny a mám originál.

Hodnotenie: 5/5

Steppenwolf – Monster (1969)

Kanadská skupina „jedného hitu“ nahrala množstvo parádnych hardrockových albumov a to platí aj o štvrtom štúdiovom počine Monster. Titulná trojdielna suita je parádna. Zvyšok albumu nezaostáva, a preto toto dielo jednoducho treba počuť.

Hodnotenie: 4/5

Steppenwolf – At Your Birthday Party (1969)/ 7 (1970)

Tretí štúdiový album At Your Birthday Party je dnes (ale aj v dobe vzniku) považovaný za menej vydarený. V tvrdých polohách funguje, v baladických menej, no a country Round And Down je také… čudné. To sedmička je parádne (hard)rockové dielo, ktoré netreba nijako brániť. Ball Crusher je bomba!

Hodnotenie: 3/5 a 4/5

Van Der Graaf Generator – World Record (1976)

Posledný rest z produkcie kapely zo 70. rokov v mojej zbierke je zalátaný. World Record je klasická „vandergraafovina“, ale napriek tomu nedosahuje takú emocionálnu nálož ako minulé diela. Mám pocit, akoby boli skladby zbytočne dlhé, čo sa mi pri počúvaní iných albumov nikdy nestalo. Ale to je len detail, ide o dobrý album, ktorý jednoducho musím mať v originálnom prevedení.

Hodnotenie: 3/5

Grobschnitt – Jumbo mit deutschen Texten (1976)

Na záver som si nechal kuriozitku. Nemecká skupina Grobschnitt fičala prevažne v angličtine, ale tretí album Jumbo (1975) si doma vydala pre radosť aj v nemeckom prevedení. Veľmi ma tá nemčina v tejto muzike baví, nuž som popátral a cédečko s albumom, ktorý vyšiel pôvodne v roku 1976, je doma. Inak, je to zvláštna náladová „symfonická“ muzika, stojí za skúmanie.

Hodnotenie: 5/5

8 názorov na “Gallagher, Grobschnitt, Santana, Steppenwolf a Van Der Graaf Generator”

 1. Pekné kúsky…
  Navnadil si ma, včerajší večer som opäť raz venoval kanadským Steppenwolf a stálo to za to. Škoda, že väčšina ich má zafixovaných ako kapelu jedného hitu, čo je veľký omyl.
  Díky!

 2. Mít komplet Van Der Graaf Generator a Santanu je pro mě bonton, v kterékoliv fázi sběratelství (pásky, kazety, vinyly, CD, mini LP) jsem si je pořizoval mezi prvními. Stepenwolf mám výběr a to ostatní podle jména. Rory Gallagher je určitě skvělej, ale nemůžu mít všechno.

  1. Santana ma väčšinovo míňa, k tým jeho lationo a fusion veciam som nikdy nepriľnul, zato jeho počiatky majú pre mňa tú správnu tvrdú podobu. Van Der Graaf Generator pre mňa dlho končil pri Godbluff, ale časom som svoj záber predsa len rozšíril.

   1. Taste se mi tehdy hodně líbily, ale v okolí nebylo moc majitelů jejich LP. Objevil jsem na discogs několik japonských papersleeve v poměrně normální ceně, asi si je koupím. U Taste se pohybuje cena přes 50 EU a ještě k tomu ze zámoří, tedy s poplatky a clem. Uvidíme. Díky za inspiraci, Santanu už mám skoro komplet na mini LP, chybí mi desky jako Oneness, Illuminations, ale ty mám na normálních CD.

 3. Já považuju Jinx za skvělé album, mnohem lepší než pozdější Defender a Fresh Evidence. Samozřejmě mít všechna Roryho alba je pro mě povinností.
  Zrovna v této době u mě přišla řada na kompletní diskografii Steppenwolf, s hodnocením se ztotožňuji. Nakonec jsem dal výběr Steppenwolf Gold, esenci toho nejlepšího bez slabších kusů, které na některých jejich albech jsou.

  1. Rovnako vlastním celú Roryho diskografiu. Po Stage Struck je to pre mňa úžasný zážitok. Potom už len dobrý. Kvitujem dve veci. Rory nikdy nezapredal sám seba, všetci tí Stouni, Yeasáci, ELPáci, Genesisáci atď. sa môžu hanbiť. No a druhá vec je, že Rory asi sám cítil, že nemá zmysel nasilu plodiť albumy, a preto ich od 80. rokov vydal už len tri. Ku všetkým som si hľadal cestu dlhšie, ale podarilo sa mi a neľutujem.

   Steppenwolf je spolu s Golden Earring asi najopomínanejšia veličina rockovej scény, ale ja ju (ich) milujem.

Pridaj komentár