Muž každým cólom

Britská hardrocková parta Zior dokázala uniknúť jednoalbumovému osudu mnohých podobných dobových zoskupení, pretože zvládla vydať „až“ dve platne. 

Vznikla v Essexe spojením dvojice Kevin „Keith“ Bonsor (spev, klávesy, flauta) a Peter Brewer (tiež Jake Brewster, bicie). Bonsor hrával v 60. rokoch v Essex Five a Cardboard Orchestra, Brewer zasa v Night Riders. Chalani si dali inzerát do Melody Makeru a vyťažili z toho dvoch hráčov, prvým bol John Truba (gitara), kapelu posilnil v júni 1970. Druhým bol Barry Skeels (basa), ktorý hral v skupinách Bum a Iron Maiden (jej jediný album zložený zo starých nahrávok, Maiden Voyage, vyšiel až v roku 1998).

Prvý koncert odohrali v londýnskom klube Revolution Club. V roku 1971 nahrali aj debutový album Zior, ktorý vyšiel na značke Nepentha. Kapela to v ére Deep Purple a Black Sabbath mala ťažké, navyše, manažment zlyhával, čo viedlo k rušeniu koncertov a pod. Nečudo, že Brewer nahral ďalší album so zoskupením Monument (vyšiel v roku 1971 na značke Beacon). Napriek všetkému kapela Zior vydala ešte jeden album, a síce Every Inch A Man, ktorý nahrala v roku 1972 a vyšiel o rok neskôr iba v Nemecku.

Po skupine ostalo aj niekoľko singlov, I Really Do/Cat’s Eyes (1971), Za Za Za Zilda/She’s A Bad Bad Woman (1971) a Strange Kind Of Magic/Have You Heard The Wind Speak (1973).

Brewer sa po rozpade kapely vrhol na obchod s hudobnými nástrojmi, Skeels sa vrátil do rodného Newcastleu a začal predávať šperky, Bonsor sa venoval hudobnej produkcii. V roku 2010 sa vrátil k prepracovávaniu starých nápadov, k čomu prizval aj starého parťáka Trubu.

(upravené, pôvodne zverejnené na progboarde)

Diskografia:
Zior (1971)
Every Inch A Man (1973)

2 názory na “Muž každým cólom”

  1. Na zmíněném projektu Monument – resp. albu The First Monument – se nepodílel jen Brewer, ale bylo dílem kompletní sestavy Zior, ze smluvních důvodů (tak jako v řadě jiných případů té doby) skryté pod pseudonymy: Steve Lowe = Keith Bonsor, Wes Truvor = John Truba, Marve Fletchley = Barry Skeels, Jake Brewster = Peter Brewer.

Pridaj komentár