Zamknite a zahoďte kľúč!

Pokiaľ kapela existuje viac ako je priemerné obdobie udržania vlády subjektmi súčasnej slovenskej opozície, nevyhne sa slabším chvíľkam. Pre kapelu Wishbone Ash sa ich potápačský výkon o dosiahnutie dna Mariánskej priekopy vtelil prvýkrát do albumu Locked In z roku 1976.

Nie, že by sa nedal počúvať. Po minulom vydarenom diele There‘s The Rub však akoby kapele došiel dych. Pritom vôbec nezačína zle. Rest In Peace je klasická „ashovina“, nejaké to štúdiové experimentovanie jej neublížilo a melodické gitarové sóla si nemožno spliesť. Tým sa však nadlho končí príjemná časť spoločných chvíľ s Locked In.

Príčiny sú dve.

Z nejakého neznámeho dôvodu sa muzikanti rozhodli, že Lauriemu Wisefieldovi dovolia odspievať niekoľko skladieb. Jeho „dylanovský“ škrek pôsobí vyslovene nepríjemne a neospravedlňuje ho ani to, že ničí prevažne absolútne tuctové pesničky typu No Water In The Weel alebo It Started In Heaven. Tá druhá by mohla byť aspoň znesiteľná, nebyť spevu.

Druhým neduhom je akási únava, ktorá plynie z reproduktorov. Preč sú podmanivé melódie, preč sú veľkolepé emócie. Skladby nevzrušene plynú, akoby ich vystavili nejakému omamnému plynu a namiesto energetických nápojov im jedálniček otrávili opiátmi. Skrátka, ešte aj svižné kúsky typu Moonshine nemajú v sebe tú správnu iskru, ktorá by vo mne rozohnila nadšenie. Bezradnosť materiálu zaklincuje skrz-naskrz nudná balada She Was My Best Friend. Vrchol márnosti sa pre zmenu vtelil do funky pohromy Half Past Lovin‘.

Ani sa mi o tom nechce písať. Aspoň, že na záver je tu normálna „wishboneovská“ balada Say Goodbye, ktorej refrén si vždy rád zanôtim.

Album by som prirovnal k splneným volebným sľubom ľubovoľnej politickej strany. Asi taký je z neho osoh. Nečudo, že tento album počúvam najmenej zo všetkých, čo mám doma. Možno, keby pod ním bola podpísaná iná kapela, tak som miernejší, ale toto fakt nie je dobrý album Wishbone Ash.

Skladby:

  1. Rest In Peace 6:41
  2. No Water In The Well 3:47
  3. Moonshine 3:32
  4. She Was My Best Friend 3:52
  5. I Started In Heaven 3:16
  6. Half Past Lovin‘ 5:30
  7. Trust In You 5:03
  8. Say Goodbye 5:00

Zostava:
Martin Turner: basa, spev
Andy Powell: gitara, vokály
Laurie Wisefield: gitara, spev
Steve Upton: bicie
a
Pete Wood: klávesy
Cissy Houston: vokály (4, 5)
Sylvia Shemwell: vokály (4, 5)
Eunice Peterson: vokály (4, 5)

Locked In Book Cover Locked In
Wishbone Ash
rock, hard rock
MCA Records
1976
LP, CD
8

3 názory na “Zamknite a zahoďte kľúč!”

  1. Po albu Theres The Rub, které mě neoslovilo, jsem přestal Wishbone Ash sledovat. Tohle album jsem nikdy neslyšel, jediné co o něm vím, je to že jej dlouho nabízeli ve výprodeji na Zwitausendeins. Ve sbírce mám originál první čtyři alba, jedničku a trojku mimo CD ještě na vinylu. Po tom co jsem si přečetl tohle pojednání tak se určitě nebudu po této desce pídit, ale Theres The Rub si určitě poslechnu.

Pridaj komentár