Frank Zappa: Sleep Dirt (1979)

Frank Zappa v šedesátých a sedmdesátých letech experimentoval ve fúzích rocku s jazzem. První deskou tohoto typu byla LP Hot Rats; album, jehož jádrem byla spolupráce Franka Zappy s multiinstrumentalistou Ianem Underwoodem a několika přizvanými hosty.

Takových nahrávek vzniklo v té době více, a s jinými hudebníky, hlavně s pianistou Gerge Dukem a hráčkou na marimbu Ruth Underwood. Část toho vyšla o tři roky později na albu Waka/Jawaka-Hot Rats, některé nahrávky zůstaly na páscích. Frank Zappa měl smlouvu na určitý počet desek se společností Discreet a chtěl od firmy odejít. Tehdy se dohodl na vydání desek na odchodnou a vyšla tři alba – Studio Tan, Orchestral Favourites a Sleep Dirt. Album Sleep Dirt je přesně ve stylu předchozích desek Hot Rats a Waka/Jawaka-Hot Rats a mohlo by se nazývat “Hot Rats 3”.

Deska Sleep Dirt vyšla v roce 1979 a obsahovala sedm instrumentálních skladeb. Ve skladbách Filthy Habits a The Ocean Is The Ultimate Solution hraje Frank Zappa s bubeníkem Terry Bozziem a baskytaristou Dave Parlatou, ve Flambay, Spider Of Destiny, Regyptian Strut a Time Is Money jsou hlavními spolupracovníky George Duke a Ruth Underwood. V Regyptian Strut hraje skvěle na dechové nástroje Bruce Fowler. Titulní akustickou instrumentálku nahrál Frank Zappa s kytaristou James “Bird Legs” Youmanem. Celá deska je v duchu předchůdkyň a mně se líbila ze všech tří tehdy vydaných LP nejvíce a byla nejpřijatelnější i pro tehdejší posluchače.

Největší šok pro mě i pro další nastal prvním CD vydáním, kde Frank Zappa přidal do skladeb Flambay, Spider Of Destiny a Time Is Money vokál Thany Harris, zpěvačky, která zpívala na albu kytaristy Steva Vaie Flexable pod jménemUrsula Rayen. Vokálem získalo album trochu jiný rozměr, který ale není na škodu. V roce 2012 vydala Gail Zappa album na CD v původním provedení.

Mně se líbí obě varianty a nemůžu říct, která více. Kdybych měl hodnotit, tak stejně jako Hot Rats za plný počet pěti hvězdiček.

SKLADBY:
1. Filthy Habits (7:33)
2. Flambay (5:02)
3. Spider Of Destiny (2:54)
4. Regyptian Strut (4:15)
5. Time Is Money (2:52)
6. Sleep Dirt (3:20)
7. The Ocean Is The Ultimate Solution (13:20)

SESTAVA:
Frank Zappa – electric & acoustic (6) guitars, keyboards (1), synth (7), percussion (4)

Vinyl & 2012 Universal CD editions
George Duke / keyboards (2-5)
Bruce Fowler / brass (4)
Dave Parlato / bass (1)
James “Bird Legs” Youman / bass (4), acoustic guitar (6)
Patrick O’Hearn / bass (7), double bass (2,3)
Terry Bozzio / drums (1,7)
Chester Thompson / drums (2-5)
Ruth Underwood / percussion (2-5)

1980s & 1990s CD ‘remixed’ editions
Thana Harris / vocals (2,3,5)
Chad Wackerman / drum overdubs (2,3,5)

Sleep Dirt Book Cover Sleep Dirt
Frank Zappa
Jazz Rock, Prog Rock
Discreet
1979
LP
7
CD Rykodisc VACK-1235 /2002, Japan/

9 názorov na “Frank Zappa: Sleep Dirt (1979)”

 1. Já si se Zappou vystavím s dvojicí alb One Size Fits All a Overnite Sensation, žádné další album už mě nezaujalo jako celek. Před nedávnem šel na ČT Art dokument o nahrávání alb Apostrophe/Overnite Sensation, který hezký popsal Zappovi genialitu, která mě ale nezasáhla. Ta dvě alba, která vlastním, jsou ale skvělá.

 2. Zappov Sleep Dirt vydaný bez jeho dovolenia ako naplnenie zmluvy s vydavateľstvom sa nedá vstrebať jedným počutím. Je to naozaj neskutočne naplnená veľká cisterna hudobných nápadov a stále z nej niečo vyteká po každom ďalšom počutí. A počul som to veľakrát. Mám obdobia so Zappom a bez Zappu, ale keď ma znovu dostane neveriacky žasnem nad géniom a inokedy nechápem ako takú blbosť mohol dať von. Ale čo je vlastne blbosť v Zappovej hudbe, keď sa to páči iným a ja to neznášam. Mám na LP viac ako polovicu jeho tvorby a vždy tam nájdem skvelé veci, A Sleep Dirt patrí medzi ne.

  1. Díky za reakci a souhlasím. Krásný příklad je Studio Tan, když vyšlo tak mě vůbec nebavilo, nyní na něj nedám dopustit. Taky mívám období , kdy Zappu neposlouchám, ale když začnu tak jen tak nepřestanu. Já mám asi 70 titulů na CD, 30 na LP, mám na vinylech i takové věci co vydával Zdeněk Maršík (Budha) Hammersmith Odeon, Lumpy Money a MOFO na vinylu v krabicích.

   1. Ja som si zo Zappu vybral len čerešničky a komplet mám len odbobie od Waka/Jawaka po Zoot Allures (mimo Bongo Fury), takže tieto neskoršie veci nemám vžité, súhlasím však, že nálada na Zappu je premenlivá. Vďaka za recku.

     1. Poznám. Do zbierky som si však po spomenutom období zaradil už len dva albumy, Sheik Yerbouti a Does Humor Belong In Music?. Ostatné veci už ku šťastiu nepotrebujem. Každopádne mám v systéme Rockovice nahodených niekoľko recenzií na Zappu, v nasledujúcom polroku preto bude ešte o čom diskutovať. 🙂

      Inak, sranda, facebook mi píše, že recenziu na Safe As Milk od Captaina Beefhearta som na Rockovicu dával presne pred tromi rokmi.

      1. Všiml jsem si Uncle Meat a Live In New York, v Pop Music Expresu tehdy psali o Uncle Meat, jako nejlepším Zappově albu. Je to vlastně hudba k neexistujícímu filmu. Při prohlížení recenzí na Zappovo dílo jsem si osvěžil tvojí recenzi na One Size Fits All, ta je dokonalá.

Pridaj komentár