Voivod – Nothingface (1989)

Po dvou víceméně metalových deskách vychází Killing Technology. Dílo, kterým začíná příběh vesmírného upíra Voivoda. Zároveň je to album, pro které přestává platit označení skupiny jako metalové. Jasný posun je znát na následující LP Dimension Hatross a s Nothingface přichází, podle mě, tehdejší vrchol tvorby skupiny.


Po krátkém elektronickém Intru začíná skladba The Unknown Knows, na hony vzdálená veškeré představě heavy metalu. Tvrdá, s vynikajícími bicími, četnými záseky, nezvyklou a originální kytarovou hrou Denise Piggy d’Amoura. Zpěv Denise Belangera je bez chropotu, naprosto civilní a výborný.

Po skvělém rozběhu přichází překvapení v podobě coveru Astronomy Domine od Pink Floyd, úvodní skladbě na albu The Piper At The Gates Of Dawn. Provedení Voivod je tvrdší a méně psychedelické. Někde jsem četl, že je lepší než originál, pro mě ne, verze Pink Floyd je dokonalá. Následující Missing Sequences se z poloakustického začátku prokouše v jednu z nejzajímavějších skladeb na desce. Mně se ještě hodně líbí Into My Hypercube, která taky vyšla na singlu.

Z hudby na Nothingface jsou slyšet oblíbence kapely, ale pouze v jednotlivostech a feeelingu, který zakouším při poslechu King Crimson a Van Der Graaf Generator. Hra Michela Langevina je po technické stránce dokonalá, na žádné další desce tak fantasticky nebubnoval. Piggyho kytara je kapitola sama o sobě, tak jako on nehraje nikdo. Je velká škoda, že v roce 2004 odešel do kytarového nebe. Pro mě tahle deska nemá slabé místo a dát nižší hodnocení, než pět hvězd, se nedá.

SKLADBY:
1. Intro / The Unknown Knows (5:55)
2. Nothingface (4:14)
3. Astronomy Domine (Pink Floyd cover) (5:30)
4. Missing Sequences (5:50)
5. X-Ray Mirror (4:28)
6. Inner Combustion (3:48)
7. Pre-Ignition (5:12)
8. Into My Hypercube (5:04)
9. Sub-Effect (4:30)

SESTAVA:
Denis Bélanger “Snake” – vocals
Denis d’Amour “Piggy” – guitar
Jean-Yves Thériault “Blacky” – bass
Michel Langevin “Away” – drums

Nothingface Book Cover Nothingface
Voivod
Thrash, Heavy Metal, Prog Rock
MCA Records
1989
LP, CD
9

6 názorov na “Voivod – Nothingface (1989)”

 1. … asi najlepší album celkove u VOIVOD , súhlas …
  Skôr som chcel dodať, že aj aktuálny gitarista kapely Daniel “Chewy” Mongrain ” je svetová trieda. Videl som VOIVOD v rokoch 2011 a 2017 v košickom klube Collosseum na – v oboch prípadoch – vynikajúcich koncertoch a “Chewy” je jednoznačne borec …
  Aj obidva štúdiovky, ktoré s nim VOIVOD natočili – “Target Earth” aj “The Wake” sú skvelé albumy a dnešnej dobe ich počúvam v záplave hudby relatívne častejšie, ako tie staršie, ktoré “robili históriu” rôznych odnoží progresívneho metalu celkove …

 2. Osvěžil jsem trochu svoje vzpomínky na VOIVOD aktuálním poslechem první poloviny diskografie. Protože jsem celkem bedlivě sledoval jejich alba v době, kdy vycházela, velmi dobře si pamatuji, jak jsme je tehdy považovali za takový divný metal. Přijmout je nebylo úplně nejlehčí a dost lidí se jim vyhýbalo. Zato jiné tahle kapela přitahovala.
  Za nejzajímavější se mi jeví v období 88-93, a také mám hodně rád i debut, ten je svojí obsesivní úchylností až kouzelný.
  Nothingface je špička a velmi pěkně tam vynikají jedinečné vlastnosti VOIVOD. Skvělé připomenutí jedné z nejoriginálnějších kapel této planety. Díky Zdeny!

  1. Nechtěl jsem být zahanben, tak jsem po několika desetiletích znovu zkusil první alba Voivod. První tři alba se mi nelíbí stejně jako v době vydání – blbej zvuk a pro mě na Voivod slabý materiál. Rozhodně se však vrátím k Dimension Hatross.

Pridaj komentár