Utekajúci muž

Britská zabudnutá jednoalbumová progresívna skupina Running Man vznikla v roku 1971 na popud gitaristu Raya Russella, ktorý v 60. rokoch sprevádzal také hviezdy, ako boli Geordie Fame a Graham Bond.

Zároveň zvládol vydať aj sólové albumy Turn Circle (1968), Dragon Hill (1969) a Rites & Rituals (1970), kde hral bývalý bubeník Grahama Bonda Alan Rushton. Obidvaja tiež pôsobili v skupine Mouse, kde hral aj basák Geoff Watts. Ďalšia skupina, kde pôsobili, bola experimentálna bluesová záležitosť s názvom Rock Workshop, kde hrali aj Alex Harvey a Bob Downes a kde ich neskôr stretol bývalý člen skupiny Sweet Pain, spevák a klávesák Alan Greed. Táto štvorica napokon sformovala skupinu Running Man.

Vystúpila napríklad v Marquee alebo v Radio 1 Session pre Sounds Of Seventies Petra Drummonda, kde zahrali štyri skladby, Hope Place, If You Like, Another a Find Yourself, ktoré sa následne objavili aj na albume. Ten vyšiel na značke Neon v roku 1972 a niesol názov skupiny. Pre spomínaného Drummonda neskôr nahrali ešte jednu session, skladby Smile a Electric Lady však skupina oficiálne nikdy nevydala, hoci druhá menovaná sa objavila na jedinom albume skupiny Mouse s názvom Lady Killer (1973).

Navzdory častému koncertovaniu (aj za pomoci džezových muzikantov Harolda Becketta a Garyho Windoa, obidvaja hosťovali aj na albume) sa skupine nepodarilo získať ďalší kontrakt a na konci roka 1972 sa rozpadla.

Ray Russell sa vrhol na nájomné hranie, spolupracoval napríklad s Tinou Turner, Frankiem Millerom, Mikeom Battom, Bobom Downesom alebo so skupinami Stackridge a Heaven 17. Neprestal vydávať aj sólové albumy, menovite Secret Asylum (1973), Ready Or Not (1977), Childs Cape (1984) a The Table Near The Band (1990). Neskôr hral so Simonom Phillipsom, V prvej polovici 90. rokov bol členom skupiny Protocol, kde pôsobili aj Simon Phillips a Anthony Jackson, v roku 1993 vydali album Force Majeure. Jeho hudobné aktivity nepoľavujú prakticky dodnes, posledný prírastok do jeho bohatej diskografie je album The Celestial Squid (2015), ktorý nahral s Henrym Kaiserom.

Ďalší člen Running Man, ktorý sa venoval hudbe, bol Alan Rushton, pôsobil vo viacerých džezových zoskupeniach.

Basgitarista Geoff Watts hral v skupine Steel Mill, ktorá vydala jeden vynikajúci zabudnutý album Green Eyed God (1972).

(upravené, pôvodne zverejnené na progboarde)

Diskografia:

  1. The Running Man (1972)

7 názorov na “Utekajúci muž”

  1. A zďaleka nepoznám všetko dokonca ani ja – ale nie, iba srandujem. Napríklad o tomto som nemal ani tušenia. Ešteže tu je pripomínač, čo je vynikajúca vec. Utekajúci muž mi snáď neujde a dolapím ho…

Pridaj komentár