Poznajúc Zappovu fascináciu nemravnosťou nebudem radšej nič naznačovať a uvediem, že tento hypertextový útvar sa bude týkať albumu One Size Fits All (doslova „jedna veľkosť pasuje všade“) z roku 1975.
Nakoľko bol Frank Zappa neschopný akéhokoľvek konvenčného prejavu, bude aj tento text iný, než zvyčajne. V prvom rade bude miestami urážlivý, tak s tým počítajte a berte to ako daň za spolunažívanie s Frankom. Ba čo viac, nakoľko percepcia diela je tvorená nielen autorom, ale najmä jeho konzumentom, dostanete možnosť zvoliť si, čo chcete čítať, vedieť, vidieť… Vyskúšame si to na príklade:
Ak zbadáte osobu preferovaného pohlavia (politická korektnosť a Zappa? No fuj!) v pyžame, tak:
- Ste ospalí – choďte na kapitolu Počítanie ovečiek
- Máte neodolateľné nutkanie ju vyzliecť – choďte na kapitolu So Zappom na gauči
- Je vám to jedno, chcete čítať o One Size Fits All – choďte na kapitolu Invenčné mamičky, pekných synov máte
.
Keďže si túto recenziu organizujete samy ( s mojou pomocou, ale som „Zappovsky“ skromný a nebudem o tom hovoriť), môžete si vybrať, či chcete:
- Objektívnu recenziu – choďte na kapitolu Vzdušné zámky
- Oslavnú recenziu – choďte na kapitolu Ficove istoty
- Negatívnu recenziu – choďte na kapitolu Blázon bez kazajky
.
Zložité rytmické útvary, uštipačná atmosféra, Zappa ostáva verný svojim stereotypom, texty sú miestami len akýmisi nahadzovanými slovnými spojeniami s významom, ktorý nepoznal azda ani autor, ale to mu nebránilo vybudovať okolo nich priam kult. Nečudoval by som sa, keby to pôsobilo únavne, prípadne silene. Ako ďalej?
- Stačilo. Poďme na finále – choďte na kapitolu A je to!
- Ešte by ma zaujímali fakty – choďte na kapitolu Titulky
- To je hrozné, chcem radšej ódy na album – choďte na kapitolu Ficove istoty
- A čo takto rozbor skladieb – choďte na kapitolu Petrov kútik
Invenčné mamičky, pekných synov máte
.
Album One Size Fits All predstavuje Franka Zappu s kapelou, ktorú po čase opäť pomenoval svojim obľúbeným slovným spojením Mothers Of Invention. Obal je vesmírne obývačkový a muzika „zappovská“. Ale počkať! Viete vy vôbec, čo je Zappa zač?
- Áno – choďte na kapitolu K veci
- Nie – choďte na kapitolu Já, já, jen já
.
Objektívna recenzia neexistuje! Domnelá objektivita slúži zväčša menejcenným jedincom na to, aby si nemuseli vytvoriť vlastný názor, takže:
- Skúsite inú možnosť – choďte na kapitolu K veci
- Tak nič. Fňuk. KONIEC
.
Inca Roads – snaha o čo najkomplikovanejšie vpletané rytmické štruktúry prinútili Zappu dokonca lepiť rôzne nahrávky dokopy, aby neboli ani náhodou rytmicky zladené. Je to klasická nadžezlá záležitosť s uštipačne znejúcimi humornými pasážami, aké inde často nepočuť.
Can‘t Afford No Shoes – kratšia rockovejšia skladba, irónia by ju mohla používať ako reklamnú znelku, keby niekedy kandidovala na amerického prezidenta. Keďže miestami možno hovoriť až o hardrockovom rife, je jasné, že Zappa bol hnusný spiatočník!
Sofa No. 1 – inštrumentálne posedenie vo vykúrenej obývačke si predstavujem práve takto. Za oknom praská mráz a má smolu!
Po-Jama People – fóbia z pyžám mi poslúžila ako odrazový mostík k uvedeniu tejto recenzie, na čo ste pravdepodobne práve prišli všetci, aj tí, čo to netušili. A obsahuje absolútne šialené a podmanivé gitarové sólo, treba počuť!
Florentine Pogen – opäť jedna hardrocková náladovka rezaná trochou toho džezu, čo dodať.
Evelyn, A Modified Dog – prím hrá recitovaný text, melodicky podfarbený klavírom.
San Ber’dino – spevný rockový kúsok, je to v podstate priamočiara záležitosť, hoci nemožno povedať, že by sa tu nenachádzalo množstvo rozbíjajúcich eskapád.
Andy – klasická haluz á la Zappa s vokálmi, ktoré znejú ako z večernej párty v ústave pre choromyseľných. Bluesoví fanúšikovia si miestami spokojne pokývajú hlavami.
Sofa No. 2 – Slaďák! Vážne. Dokonca dvojjazyčný, nemecky hovoriaci ľudia si prídu na svoje.
Čo teraz?
- Stačilo. Poďme na finále – choďte na kapitolu A je to!
- Ešte by ma zaujímali fakty – choďte na kapitolu Titulky
- Chcem vedieť ešte viac – choďte na internet
.
Dobrú noc. KONIEC
.
Zložité rytmické útvary, uštipačná atmosféra, Zappa ani na chvíľku nepostojí na mieste a neustále poslucháča niečím prekvapuje, udržuje v strehu. Samostatnou kapitolou sú texty, plné novotvarov, podivných zvratov, kombinácií, ktoré by nenapadli ani elévov kurzov kreatívneho písania. Nič lepšie v muzike neexistuje! Ako ďalej?
- Stačilo. Poďme na finále – choďte na kapitolu A je to!
- Ešte by ma zaujímali fakty – choďte na kapitolu Titulky
- To je hrozné, chcem radšej menej zaslepený pohľad na vec – choďte na kapitolu Blázon bez kazajky
- A čo takto rozbor skladieb – choďte na kapitolu Petrov kútik
.
Frank Vincent Zappa sa narodil koncom roku 1940 a na konci roku 1993 sa z tohto sveta porúčal. V detstve bol často chorý na tele, nuž si nikto nevšimol, že je aj na hlavu. Našťastie. Umožnilo mu to naštartovať avantgardnú progresívnu rockovú muziku spôsobom zrovnateľným s populárnou revolúciou Beatles. Ostrý cynický a neznesiteľný chlapík striedal hudobníkov častejšie ako slipy a neexistovalo nič, čo by mu bolo sväté. Sexuálne frustrácie v jeho prejave našli druhý domov, len čo niekde nastúpila mravná cenzúra, Zappa stál na strane obžalovaných a ostro ju trhal na franforce. Popri tom vydával hromadu muziky, nahrával azda každý svoj koncert, koketoval s popom, džezom, psychedéliou, rockom, avantgardou, vážnou hudbou… Skrátka, so všetkým, čo nemalo dlhé nohy a neušlo mu. Vždy to však boli len nástroje na prezentáciu jeho ega a stavebné kamene hudobného sveta, ktorý tvoril dlhšie ako sedemdňový stvoriteľ, o to komplexnejšie a jedinečnejšie pôsobí. Nečakajte tuctovú muziku. Tak čo, láka vás spoznávať túto alternatívnu realitu?
- Áno – choďte na kapitolu K veci
- Nie, toto nie je nič pre mňa. KONIEC
.
Nudapláže sú v zime zatvorené, chápem, že vám z toho tlačí na príslušné orgány, ale vedzte, že striptízové bary sú tu práve pre tieto chvíle, a tak si zvoľte:
- Idete do zmieneného baru – KONIEC
- Ovládnete sa natoľko, že si prečítate túto recenziu – choďte na kapitolu Invenčné mamičky, pekných synov máte
.
Skladby:
- Inca Roads 8:45
- Can‘t Afford No Shoes 2:38
- Sofa No. 1 2:39
- Po-Jama People 7:39
- Florentine Pogen 5:27
- Evelyn, A Modified Dog 1:04
- San Ber’dino 5:57
- Andy 6:04
- Sofa No. 2 2:42
Zostava:
Frank Zappa: gitara, spev
George Duke: klávesy, spev
Napoleon Murphy Brock: dychy, spev
Ruth Underwood: marimba, vibrafón, perkusie
Chester Thompson: bicie, zvukové efekty, hlasy
Tom Fowler: basa
a
James „Bird Legs“ Youman: basa (2)
Johnny „Guitar“ Watson: spev (7, 8)
Bloodshot Rollin’ Red (Captain Beefheart): harmonika (7)
- Stačilo. Poďme na finále – choďte na kapitolu A je to!
- A čo takto rozbor skladieb – choďte na kapitolu Petrov kútik
- Chcem vedieť ešte viac – choďte na internet
.
Možno o to nestojíte, ale aj tak vám to poviem. Tento album mám rád. Je vynikajúci, vlastne sa ním končí éra toho, čo u Zappu považujem za najvydarenejšie. Netvrdím, že je ľahko dostupný, rozhodne má k tomu blízko. One SIze Fits All si zaslúži aspoň jednu šancu, nech už výsledok dopadne akokoľvek. A preto sa ho neštíťte, ktovie, možno vás osloví ako mňa.

progressive rock
DiscReet
1975
LP, CD
9

Můj velký oblíbenec a jeho pro mnohé nejposlouchatelnější album. Poprvé jsem to slyšel na Antidiskotéce Jiřího Černého. Opravdu nádherně popsané album, mně se líbí víceméně celá mistrova tvorba, nejradši mám jeho rané desky s Mothers of Invention zvláště We´re Only In It Money, kde pohosticky hraje v jedné skladbě Eric Clapton. Na téhle a dalších albech je fantastické skloubení živých záznamů se studiovými úpravami, pro mě nejlepší Inca Roads.
Zappa rozhodne len tak ľahko nezmizne do zabudnutia.
Fúha, tak to teda čumím s otvorenými ústami. S takým niečím som sa doteraz ešte nestretol – klobúk dole!!!
Zappa nie je moja parketa, ale po prečítaní recenzie som sa odvážil vypočuť skladbu Po-Jama People…
Vďaka – skvelá robota!
Občas treba ísť s dobou. Papier a pero majú nové dimenzie. 🙂
Ja som rád, že existujú aj kratšie albumy (z pohľadu minutáže jedného, či, nanešťastie, dvoch nosičov), ktoré však udržia pozornosť poslucháča po celý čas.