Uncle Meat v legende o Cletovi

Keď sa povie Frank Zappa, tak možno očakávať vyhrotené reakcie. Nečudo, sám bol hrotitý ako horizont himalájskych osemtisícoviek, za každú cenu uštipačný, kritický, šokujúci. Preto je nezvyklé, ak niektoré z jeho diel pôsobí normálne. Ako The Grand Wazoo.

Zappa sa rozhodol nasadiť na nahrávanie celú plejádu muzikantov, z ktorých vyčnieva zrejmá absencia striedmosti v rodine dychových nástrojov. Rytmika z Aynsley Dunbar Retaliation ich našťastie drží na uzde. Prvú stranu albumu obhospodaruje jedna suita The Grand Wazoo/For Calvin (pokiaľ som sa dopátral, na pôvodnej platni to bolo naopak, mám CD zo Zappovej kolekcie z roku 2012). Najzapovitejšou skladbou na albume je nepochybne výsmešne znejúci kúsok Cletus Awreetus-Awrightus. Nečudo, že sa z tejto krátkej kompozície stal singel. Vlastne, napočudovanie, veď jej komerčný potenciál dosahuje dno močaristej žumpy a tak to aj dopadlo. V rebríčkoch by ste ju hľadali márne. Upaľovači čarodejníc, skrytí za svoju neomylnosť prameniacu z toho, že prečítali Bibliu a dokázali sa pomodliť, by tento počin vyhodnotili „po salemsky“, a teda by zaň nedali ruku do ohňa. Džezová istota Eat The Question zaujme priaznivcov sofistikovanej muzičky. Pre mňa je to vrchol albumu. Ochrápaná džezová zdochlinka Blessed Relief sa snaží získať fleka v zapľuvanom americkom bare, kde si ani len líšky nedávajú dobrú noc, papľuhy! Ako záver, prípadne vyvrcholenie, vyznieva rozpačito.

The Grand Wazoo je príjemný inštrumentálny album (spev v zmysle – máme text, pridajme ho tam – nehrá rolu), ktorý ma nijak zvlášť nevzrušuje, za čo rozhodne viním autora. Frank, nevyšlo ti to! Na druhej strane, pre priaznivca džezovitého rocku je to jasná voľba.

P. S. Dielo je opatrené netradičným muzikantským príbehom, ktorý je obšírne popísaný v rozkladacom booklete a ktorý, ako to už býva, nedodáva muzike vôbec nič. Mnohokrát sa mi potvrdilo, že platí priama úmera. Čím väčšie literárne ambície muzikantov realizované v rámci hudby, tým väčšie sklamanie.

Skladby:

  1. The Grand Wazoo 13:19
  2. For Calvin (And His Next Two Hitch-Hikers) 6:06
  3. Cletus Awreetus-Awrightus 2:56
  4. Eat That Question 6:41
  5. Blessed Relief 7:59

Zostava:
Frank Zappa: gitara, spev, perkusie
Aynsley Dunbar: bicie
Erroneous (Alex Dmochowski): basa
Billy Byers: trombón (1, 2)
Joanna Caldwell: drevené dychové nástroje (1, 2)
Earl Dumler: drevené dychové nástroje (1, 2)
Tony Duran: slide gitara (1), gitara (2, 5)
Alan Estes: perkusie (1, 2)
Fred Jackson: drevené dychové nástroje (1, 2)
Sal Marquez: spev (1, 2), trúbka (1, 2), plechové dychové nástroje (3-5)
Malcolm McNab: plechové dychové nástroje (1-2)
Janet Neville-Ferguson: spev (1-2)
Tony „Bat Man“ Ortega: drevené dychové nástroje (1, 2)
Don Preston: minimoog (1, 2)
Johnny Rotella: drevené dychové nástroje (1, 2)
Ken Shroyer: plechové dychové nástroje (1-2), trúbky (3)
Ernie Tack: plechové dychové nástroje (1-2)
Bob Zimmitti: perkusie (1, 2)
Mike Altschul: drevené dychové nástroje (3-5)
Chunky (Lauren Wood): spev (3)
George Duke: klávesy (3-5), spev (3)
Ernie Watts: saxofón (3)
Joel Peskin: drevené dychové nástroje (4, 5)
Lee Clement: gong (4)

The Grand Wazoo Book Cover The Grand Wazoo
Frank Zappa And The Mothers
jazz rock
Bizarre Records
1972
LP, CD
5

Pridaj komentár