Tretia sila sa volá hard rock

The Third Power bola ďalšia zo zástupu amerických hardrockových skupín, ktoré si dnes nikto nepamätá. Pre potreby hudobných archeológov sa vtesnala do škatuľky „jednoalbumoviek“, osamelo stojace dielo Believe vyšlo v roku 1970. 

Kapelu tvorila trojica hráčov, Drew Abbott (gitara, spev), Jem „Turk“ Targal (basa, spev) a Jim Craig (bicie). Vznikla v Detroite, pôvodne zo štvorčlennej garážovej formácie The BVDs (neskôr The Blewsies). Čoby Third Power debutovala v klube The Fifth Dimension v roku 1967. V roku 1968 sa členovia usadili na farme vo Farmingtonských horách a na obskúrnej značke Baron Records im vyšiel singel We, You, I/Snow. Kapela často predskakovala inej detroitskej legende, MC5, a v roku 1969 sa upísala značke Vanguard. Za účasti bluesového producenta Sama Chartersa nahrala album Believe, ktorý vyšiel v máji roku 1970. Rozporuplné kritiky (od priemerných až  po mierne chválitebné) ju prirovnávali ku klasikám typu Cream, či k Jimimu Hendrixovi.

Krátko po vydaní albumu (konkrétne 13. júna) vystúpila na Cincinnati Summer Pop Festivale v Crosley Field pred veličinami ako Grand Funk Railroad, Alice Cooper, Bob Seger, Mountain, Stooges, Mott The Hoople, Ten Years After a Traffic. Na základe tohto úspechu sa dostala do New Yorku, kde hrala po kluboch a každé vystúpenie ukončovala bezmennou skladbou určenou na sólové predstavenie členov skupiny. Album sa však napriek tomu predával slabo, Vanguard kapelu vyhodila na dlažbu, nuž sa v roku 1971 rozpadla. Už predtým mala chvíľku pauzu, lebo Craig sa ženil a v posledných mesiacoch svojej existencie ju používal Bob Seger čoby svoju sprievodnú skupinu.

Abbott hral od roku 1972 v kapele spomínaného Boba Segera (neskôr prekrstená na Silver Bullet Band) a Jem Targal vydal v roku 1978 cenenú sólovú dosku Luckey Guy. V roku 1981 mu vyšiel album Jem Targal and the Sheavy Band.

(upravené, pôvodne zverejnené na progboarde)

Diskografia:
Believe (1970)

5 názorov na “Tretia sila sa volá hard rock”

  1. Nespomínam si, cez koho som sa dostal k výberovke Up All Night: 20 Heavy Nuggets from the Golden Age of Hard Psych (2009). Samotný názov napovedá, že išlo o 20 interpretov a zaujímavý pohľad na americkú rockovú scénu z prelomu 60./70. rokov, ktorý stojí za pozornosť a môže pomôcť pri skúmaní a zoznámení s jednotlivými skupinami. Mňa to veľmi zaujalo a aj Tvojou zásluhou (Highway Robbery) sa mi podarilo zohnať už 18 albumov od reprezentovaných kapiel. The Third Power je tu zastúpená skladbou Gettin’ Together. Mám rád tento rachot a neprestane ma to baviť.
    Hejkal, díky za profil, Believe mi práve hrá.

      1. Presne tak, ani ja neľutujem. Len keď si spomeniem, čo bolo na tom výbere – Liquid Smoke, Tin House, The Litter, The Finchley Boys, Highway Robbery, Euclid, Damnation Of Adam Blessing, SRC, Bang, Dragonfly, Granicus, Steeplechase, Sir Lord Baltimore, Jamul, Power Of Zeus, Haystacks Balboa, The Third Power, Yesterday’s Children, Head Over Heels, Landslide. Väčšina z nich jednoalbumovky a skvelé.

Pridaj komentár