The Damnation of Adam Blessing bola ďalšia z nekonečného zástupu amerických ráznych kapiel, na rozdiel od mnohých jednoalbumoviek dokázala (aj vďaka zmene názvu na Glory) vydať hneď niekoľko albumov.
Vznikla v roku 1968 v Clevelande spojením dvoch miestnych garážových zoskupení (The Society a The Dust) okolo speváka Adama Blessinga (vlastným menom Bill Constable). Ďalšími hráčmi sa stali gitaristi Jim Quinn a Bob Kalamasz, basák Ray Benich a bubeník Bill Schwark. Nastalo horúčkovité obdobie hrania v miestnych podnikoch, kapela dokonca predskakovala budúcim velikánom James Gang. Napokon podpísala zmluvu s United Artists a v roku 1969 jej vyšiel eponymný debutový album. Turné, na ktorom predskakovala Faces, úspešne skončilo a v roku 1970 vyšiel zoskupeniu aj druhý album The Second Damnation. Singel Back To The River zaznamenal aj istý komerčný úspech. Následne Schwarka vystriedal Ken Constable, brat hlavnej hviezdy súboru. Tretí album Which Is The Justice, Which Is The Thief z roku 1971 zaznamenal odklon od hard rocku smerom ku komerčnejšiemu prejavu (za pomoci dychových a orchestrálnych aranžmánov), čo sa kapele evidentne nevyplatilo.
V roku 1973 sa skupina rozhodla podstúpiť šokovú terapiu a zmenila si meno na Glory. Ešte v tom istom roku vydala eponymný album na značke Avalanche (ide o jednu z podriadených organizácií United Artists), ktorý zapadol a skupina ukončila svoju činnosť.
Celkovo The Damnation of Adam Blessing vyprodukovala v rokoch 1969 -1971 päť singlov a jeden vypustila do sveta ako Glory.
Niekedy okolo roku 2000 vyšiel na talianskej značke Akarma album The Lost Songs (A Meat Music Sequel) obsahujúci nejaké obskúrne nevydané skladby.
DISKOGRAFIA:
- The Damnation of Adam Blessing (1969)
- The Second Damnation (1970)
- Which Is The Justice, Which Is The Thief (1971)
- Glory (1973)
- Glory: The Lost Songs (A Meat Music Sequel) (2000)
(Pôvodne zverejnené na Progboarde)
Připomínač je dobrá věc.
Vytáhnul jsem svoje vinyl ripy druhého a třetího alba a osvěžil vzpomínky. Dvojka je hutný bluesrock, nic mimořádně originálního, ale rozhodně příjemná hudba na poslech. Zemitá, vonící bytostným rockováním.
Trojka Which Is The Justice, Which Is The Thief (mimochodem, název je převzat z dialogu Leara a Glostera ze Shakespeareovy hry Král Lear: jednání 4. výjev 6., překlad dle Ladislava Čelakovského – ” kdež jest nyní soudce a
kde zloděj?”) je výrazně jinde, přibyly smyčce, dechy, prvky country, produkce je pestřejší a odlehčená, skladby nejsou už tak hard, ale o to více jsou hravé. Po pravdě, po přivyknutí jsem si víc užil tu trojku.
Fajn kapelka, kterými se historie jen hemží, a je to dobře. Neměly by být zapomenuty.
Pre fanúšikov LP:
30. marca 2018 firma Exit Stencil Recordings ponúkne do predaja prvé dva štúdiové albumy skupiny, ktoré budú vyrobené z pôvodných zvukových pásov.
Profilom The Damnation Of Adam Blessing si ma milo prekvapil.
Spomenul som si na zoznámenie s hudbou skupiny a zaujalo ma to okamžite. Teda, presnejšie, prvé 2 štúdiovky. Mám ich v zbierke, hoci iba na pofidérnej pirátskej značke Progressive Line, ktorá doplietla aj roky vydania oboch albumov – 1972 resp. 1973.
Toto je jedna zo záležitostí, ktoré síce poznám, ale nevlastním. Človek nemôže mať všetko. Každopádne je to na širšom zozname k nákupom. 🙂
Jasné, o tom zozname by sme mohli diskutovať donekonečna. 🙂
Alebo napísať žurnál. 🙂
Veru – “Chcel by som, ale rodinný rozpočet nepustí!” 🙂
Len na okraj, pozrel som na Discogs a jednotlivé CD od Akarmy si majitelia cenia dosť vysoko.