Talianska ľudožravosť spopod germánskeho mosta

Jedna z najslávnejších talianskych skupín si zvolila (nezvyčajne) anglický názov New Trolls.

Vznikla v Janove v 60. rokoch pod názvom I Trolls v zostave Vittorio De Scalzi (gitara, spev), Nico Di Palo (gitara, spev), Mauro Chiarugi (klávesy), Giorgio D’Adamo (basa, spev) a Gianni Belleno (bicie, spev). V roku 1967 vydali prvý z nekonečnej rady singlov a v roku 1968 album Senza orario senza bandiera, ktorý čerpal inšpiráciu z beatu 60. rokov. Najväčším kladom bola hendrixovská gitara Di Paloa. V roku 1970 vychádza album New Trolls, čo je vlastne kompilácia dovtedy vydaných singlov, pretože v tej dobe vraj v Taliansku single fičali, pričom albumy sa moc nepredávali. V tom istom roku odišiel klávesák Chiarugi a nahradil ho Maurizio Salvi. Zúčastnili sa tiež nahrávania filmu Terzo canale – Avventura a Montecarlo, ako singel vyšla skladba Autostrada (na platniach sa nikdy nezjavila).

Prielom v kariére znamenal album Concerto grosso per i New Trolls z roku 1971. Hudbu zložil Luis Enriquez Bacalov, ktorý zabezpečil aj orchestrálny sprievod. Album sa stal jednou z najdôležitejších nahrávok talianskej rockovej scény vôbec. Všetko dobré z britského rockového rozmachu je tu prítomné a album tak umožnil nástup mohutnej vlny talianskeho art rocku (ktorý, paradoxne, na albume zasa až tak vpredu nie je). V roku 1972 bol basák Giorgio D’Adamo nahradený Frankom Laugellim, ktorý mal taliansko-kanadské korene. Vyšiel aj ďalší ambiciózny album Searching for a land (1972) nasledovaný albumom Ut (1972). Spev na oboch bol realizovaný v angličtine, čo sa v Taliansku nestretlo s príliš veľkým ohlasom.

Nezhody medzi dvomi vedúcimi osobnosťami, De Scalzim a De Palom vyústili v zánik skupiny. Nasledovala súdna dohra v spore o názov New Trolls, čo skončilo tak, že De Palo založil skupinu Ibis a De Scalzi sformoval N.T. Atomic System. Tá, v zostave Vittorio De Scalzi (gitara, klávesy, flauta, spev), Giorgio Baiocco (saxofón, flauta), Renato Rosset (klávesy), Giorgio D’Adamo (basa) a Tullio De Piscopo (bicie), vydala dva džezovejšie a neúspešnejšie albumy, N.T. Atomic System (1973) a Tempi dispari (1974).

Následne sa konalo veľké zbratanie bývalých rivalov a New Trolls sa vrátila na mapu Talianska. Zostavu tvorili Vittorio De Scalzi (gitara, spev), Nico Di Palo (gitara, spev), Ricky Belloni (zo skupiny Nuova Idea, gitara, spev), Frank Laugelli (zo skupiny Ibis, basa) a Gianni Belleno (bicie, spev). V roku 1976 vychádza Concerto grosso n°2, čo je album, ktorý nedosahuje kvalít prvého menovca. V rovnakom roku vychádza aj album Live. Skupina pôsobí aj naďalej, ale jej smerovanie sa dostalo až do komerčných vôd popovej hudby. V roku 1978 prichádza Giorgio Usai z Nuova Idea a skupina nahráva niekoľko popových albumov, menovite Aldebaran (1978), New Trolls (1979), F.S. (1981), America OK (1982), Tour (1985), Amici (1988) a Quelli come noi (1992). Potom sa skupina rozpadla.

Koncom 90. rokov absolvoval De Scalzi úspešné turné s bubeníkom Alfiom Vitanzom a dvomi mladšími hudobníkmi, hrali aj materiál od New Trolls vrátane kompletného prvého albumu z roku 1968. V roku 1998 mal Di Palo ťažkú autonehodu. Spolu s Bellenom a Bellonim chcel v roku 1999 sformovať New Trolls, ale história sa opakovala a spor o názov s De Scalzim tejto udalosti zamedzil.

V novom miléniu sa toho tiež udialo relatívne dosť. Vyšli dva nové živé albumy, prvý pod hlavičkou Vittorio De Scalzi – La storia dei New Trolls (2001), ktorý obsahuje prepracované staré skladby. Druhý, Concerto grosso live (2002), obsahuje obe „koncertá“ aj s orchestrom. Skupina funguje naďalej v zložení De Scalzi, Vitanzo, Andrea Maddalone (gitara), Mauro Sposito (gitara) a Roberto Tiranti (basa, spev).

Nico Di Palo s Usaiom a Bellonim používajú meno Il Mito dei New Trolls (v roku 2012 im vyšiel rovnomenný koncertný album). Belleno pre zmenu používa názov Il Cuore dei New Trolls.

V roku 2007 sa skupina De Scalziho v zložení Alfio Vitanza (bicie, spev), Andrea Maddalone (gitara, spev), Mauro Sposito (gitara, spev), Francesco Bellia (basa, spev) dohodla s Nico Di Palom a odohrali spolu niekoľko koncertov. Spoločne nahrali album Concerto grosso – The seven seasons (2007).

V rámci znásobenia chaosu okolo variácií názvov obsahujúcich New Trolls vyšli v roku 2007 hneď dva box sety obsahujúce naživo nahraté Concerto grosso. Prvý sa volal TR3 a vyšiel pod hlavičkou Il Mito New Trolls (Belloni, Belleno, Usai, Di Palo, nahrávka je z roku 2004) a obsahoval aj štúdiové nahrávky a DVD. Druhý vyšiel pod hlavičkou New Trolls (Di Palo a De Scalzi) a volal sa Concerto grosso trilogy live. Aj tento počin obsahuje DVD.

V roku 2010 došlo na reunion klasickej zostavy (Vittorio De Scalzi, Nico Di Palo, Giorgio D’Adamo a Gianni Belleno), vydržala sotva rok. Belleno a Salvi následne založili skupinu UT (Uno Tempore), s ktorou vydali už tri albumy, Live In Milano (2012), Do ut des (2013) a È (2015), posledný pod názvom Ut New Trolls. V roku 2013 sa klasická štvorica zišla opäť a nahrala album Concerto grosso n°3 za pomoci starého známeho Luisa Bacalova.

V októbri 2015 zomrel po dlhej chorobe basgitarista Giorgio D’Adamo.

(upravené, pôvodne zverejnené na progboarde)

Diskografia:

 1. Senza orario senza bandiera (1968)
 2. New Trolls (1970)
 3. Concerto Grosso per i New Trolls (1971)
 4. Searching for a land (1972)
 5. Ut (1972)
 6. N.T. Atomic System (1973)
 7. Tempi dispari (1974)
 8. Concerto grosso n°2 (1976)
 9. Live (1976)
 10. Aldebaran (1978)
 11. New Trolls (1979)
 12. F.S. (1981)
 13. America OK (1982)
 14. Tour (1985)
 15. Amici (1988)
 16. Quelli come noi (1992)
 17. Concerto grosso – The seven seasons (2007)
 18. Concerto grosso Trilogy live (2007)
 19. Concerto grosso n°3 (2013)

3 názory na “Talianska ľudožravosť spopod germánskeho mosta”

 1. Šmarjá, to je chaos 🙂 New Trolls jsou sice (asi právem) řazeni mezi velikány italského art rocku, ale já od nich – už jen kvůli té nepřehledné historii a diskografii – nemám ani notu. Jejich magnum opus – Concerto Grosso per i New Trolls – mě nějak nepřesvědčil. Ve sbírce bych našel dvě desky spřízněnejch Ibis, něco společného s nima snad mají aj Tritons, ale k těm “trollům” si budu muset cestičku teprve najít…

   1. Píšeš, že je to v angličtině…
    Ale určitě si ho zkusím někdy poslechnout. Za ten profil dík, moje znalosti angličtiny jsou velmi chabé a překlady od google (v případě takhle komplikovaných textů se spoustou jmen, dat a údajů) hodně zmatečné.

Pridaj komentár