Status Quo: Aquostic – Stripped Bare (2014) alebo naháči sa bavia

Status Quo – stálica hitparád, kapela s absolútne nemennou tvárou, že popri nej aj Steven Seagal  vyzerá ako hamletovský herec a AC/DC pôsobí ako žánrovo predajná deva. Jej trvácnosť prekonala studenú vojnu, nuž sa v záplave albumov, živých i „mŕtvych“ málokedy šliapne vedľa. Pravda, ak vám táto na špik osekaná rocková muzika vyhovuje. Koncom roku 2014 si muzikanti, tradične starnúci a rovnako zaslúžilo neoblomní, povedali, že namiesto ďalšej „bestofky“ vytasia akustické gitary a zahrajú si len tak, pre radosť. Výsledkom je album Aquostic s podnázvom Stripped Bare, pripomínajúci vaňu naplnenú až po okraj.

Dvadsaťdva skladieb na nosič, to prekonáva hádam aj punkový minimalizmus á la UK Subs. Cédečko som dostal do daru na narodeniny. Darovanému koňovi sa vraj na zuby nepozerá, ale ako správny veterinárny dentista na tradície nehľadím, nuž som podozrivo nahaté cédečko vybalil z celofánu a začal preventívnu prehliadku.

Na to, že ide o akustický prierez tvorbou, znie prezentovaná muzika pohodovo, presvedčivo a dostatočne živo. Výpomoc na spestrenie zvuku je vtelená do sláčikových pomád, ktoré nikde zbytočne nevyčnievajú, dokonca ani vtedy, keď hrajú bez kapely. Veľkých hitov je tu nadostač, dopĺňajú ich však skladby, ktoré, povedzme si otvorene, nebývajú pravidelnými finalistkami súťaže Status Quo hľadá reprezentatívnu vzorku. Osobne nie som ktovieaký fanúšik kapely, albumy, ktoré preferujem, sa nedostali ani do širšieho záberu pre Aquostic. Napriek tomu mi tento počin sedí, dokáže upokojiť nervy i pozdvihnúť náladu.

Ak máte po krk elektrifikovaného skresleného rinčania alebo potrebujete zrelaxoavať popri nevtieravej kulise, je tento album jednou z možných volieb.

Skladby:

 1. Pictures Of Matchstick Men 3:37
 2. Down The Dustpipe 2:41
 3. Nanana 2:55
 4. Paper Plane 3:38
 5. All The Reasons 3:08
 6. Reason For Living 3:21
 7. And It’s Better Now 3:41
 8. Caroline 3:13
 9. Softer Ride 2:57
 10. Claudie 3:58
 11. Break The Rules 3:09
 12. Down Down 2:36
 13. Rain 3:56
 14. Rockin’ All Over the World 2:40
 15. Again And Again 3:20
 16. Whatever You Want 3:25
 17. What You’re Proposing 2:04
 18. Rock ‘N’Roll 2:43
 19. Don’t Drive My Car 3:10
 20. Marguerita Time 3:20
 21. Burning Bridges 3:45
 22. Rock ‘Till You Drop 2:48

Zostava:
Francis Rossi: gitara, spev
Rick Parfitt: gitara, ukulele, spev
Andrew Bown: gitara, mandolína, harmonika, piano, spev
John ‘Rhino’ Edwards: basa, gitara, spev
Leon Cave: bicie, gitara, spev
a
Geraint Watkins: akordeón
Martin Ditcham: perkusie
Amy Smith: vokály
Richard Benbow: sláčikové aranžmány
Lucy Wilkins: husle, vokály (14)
Howard Gott: husle, vokály (14)
Natalia Bonner: husle, vokály (14)
Alison Dods: husle, vokály (14)
Sophie Sirota: viola, vokály (14)
Sarah Wilson: violončelo, vokály (14)

Aquostic – Stripped Bare Book Cover Aquostic – Stripped Bare
Status Quo
rock
Edel Records
2014
CD
22

2 názory na “Status Quo: Aquostic – Stripped Bare (2014) alebo naháči sa bavia”

 1. Svojimi novými “nákupmi” ma prekvapuješ. 🙂 Nedávno prišla na svet aj “dvojka” – Aquostic II: That’s A Fact. Ani na nej sa však nenachádza žiadna skladba z Tvojich obľúbených albumov. Len doplním, že do UK Charts vstúpila na #7.
  Na internete možno naraziť na rôzne rozhovory, ktoré na ďalší deň označujú za manipuláciu a podobne – Rick Parfitt vraj nebol nadšený, že Status Quo ide do akustiky. Ako je to v skutočnosti – netuším.

Pridaj komentár