Spiritual Beggars ‎– Earth Blues (2013)

Hudba, aká je na albume Earth Blues, by vlastne v roku 2013 nemala vzniknúť. Myslím, že keby to vyšlo pred vyše štyridsiatimi rokmi, niektorí kritici by určite tvrdili, že skupina je spiatočnícka a nehľadí dopredu, pretože spája Black Sabbath s Deep Purple, Black Widow, Blue Cheer, Free, Atomic Rooster i Uriah Heep. Je to totiž oslava hudby, kedy klávesové party patrili aktívnemu Hammondovmu organu, ktorý v spojení s basou a gitarou poskytol dodatočnú hutnosť i tvrdosť výslednému zvuku.

Pre tých, ktorí nikdy predtým neprišli do styku s tvorbou Spiritual Beggars, môže byť odhalenie zostavy tejto melodickej stoner / doom rockovej kapely prekvapením. Je rovnaká, ako na predošlom diele Return To Zero (2010), konkrétne kapelník a gitarista Michael Amott (Arch Enemy, Carcass), bubeník Ludwig Witt (Grand Magus, Firebird), klávesový hráč Per Wiberg (Opeth), basový gitarista Sharlee D’Angelo (Arch Enemy, Witchery) a spevák Apollo Papathanasio (Firewind). Celkovo je to 8. album skupiny a bol vydaný v čase, kedy slávila svoje 20. výročie.

Earth Blues bol zaznamenaný v štúdiu naživo, takže nikto sa nešetril a ide z toho dojem, akoby išlo o gigantický džem. Na štúdiových nahrávkach často chýba vitalita a podstata pôvodného zámeru, tu však ide o neuveriteľnú energiu, akoby bol celý album nahratý s úsmevom na tvári. Prv, ako som sa s tými chlapcami zoznámil, mal som skôr ironický úškrn, ale na konci som sa usmieval od šťastia. Alkohol mi, samozrejme, trošičku pomohol. Zakaždým, keď som si Earth Blues prehrával, tak ma vrátil do sedemdesiatych rokov, keď som začal objavovať tento štýl muziky. Je to stále silné a výborné, len to už nie je o nič lepšie.

Ako povedal Michael Amott: „Znie mi to, akoby sa spojilo päť hudobníkov v jednej miestnosti, zložilo nejakú hard rockovú hudbu a pritom sa ohromne zabávalo. Na nahrávke je iba skutočný čistý zvuk kapely. Neboli použité žiadne dokrútky, vylepšenia, opravy a ani iné moderné štúdiové podvody. Vyhli sme sa tomu, aby to bolo dokonalé, lebo v takom prípade to z hudby vysaje dušu. Dôležitá bola iba nálada a emócia piesne.“ To je najpodstatnejšie.

SKLADBY:
01. Wise As A Serpent – 2:34
02. Turn The Tide – 3:25
03. Sweet Magic Pain – 4:42
04. Hello Sorrow – 4:29
05. One Man’s Curse – 4:34
06. Dreamer – 5:09
07. Too Old To Die Young – 6:16
08. Kingmaker – 3:54
09. Road To Madness – 3:05
10. Dead End Town – 2:31
11. Freedom Song – 3:36
12. Legends Collapse – 5:51

ZOSTAVA:
Apollo Papathanasio – vocals
Michael Amott – guitar
Sharlee D’Angelo – bass
Per Wiberg – keyboards
Ludwig Witt – drums

Earth Blues Book Cover Earth Blues
Spiritual Beggars
Stoner Rock, Hard Rock
InsideOut Music
2013
CD, 2LP
12

Názor na “Spiritual Beggars ‎– Earth Blues (2013)”

Pridaj komentár