História rockovej hudby ponúka množstvo príkladov, kedy sa umelo vytvárané projekty rozsypali ako domček z kariet. Blind Faith, Spooky Tooth s Pierrom Henrym, Bloomfield-Hammond-Dr. John, no a tiež Southern Comfort. Poďme si o poslednom menovanom povedať niečo viac.
Predstavte si situáciu, že ste mladý muzikant a máte možnosť si zahrať so svojim hudobným vzorom. No nevyužili by ste ju? Martin Stone, gitarista, ktorý hral na debute výbornej skupiny Savoy Brown, sa o to spolu s Petrom Shersterom a Ianom Sippenom pokúsili, a tak vznikol jednorazový projekt Southern Comfort (nepliesť si s inými Sourthern Comfortmi, predovšetkým s Matthews Southern Comfort). O čo presne išlo?
Legendárny harmonikár Walter „Shakey“ Horton (prípadne „Big“ Walter Horton, narodený 6.4.1917 v Horn Lake blízko Memphisu) patril medzi popredných predstaviteľov blues. Hral s mnohými štýlotvornými osobnosťami, medzi ktoré sa radia také veličiny ako Robert Johnson, Ma Rainey, Big Joe Williams, B. B. King, Muddy Waters, Jimmy Rogers alebo Otis Rush. Willie Dixon o ňom prehlásil, že je najlepší harmonikár, akého kedy počul. Jeho hra sa hlboko vryla do sŕdc dvoch spolužiakov, Petrovi Shersterovi a Sippenovi, takže, keď v roku 1967 vyšiel jeho sólový album Shake Down a trávil čas v Británii, kde mal na jeseň roku 1968 hrať na jednom folk-bluesovom festivale, okamžite konali. Požičali si peniaze a založili nahrávaciu spoločnosť Underground Recording Enterprises. Následne zašli za Shakeym a oznámili mu, že je ich hrdina a chcú natočiť jeho album. Ten nadšene súhlasil (svoje zohrali aj jeho problémy s alkoholom a nechuť nahrávacích spoločností vydávať čistokrvné blues). Novopečení manažéri rýchlo spichli sprievodnú skupinu, v ktorej bol Martin Stone (ten, keď sa dozvedel, že si môže zahrať s legendou, neváhal ani okamih) a Hortonovi sprievodní muzikanti z Chicaga, Jessie C. Lewis (bicie) a Jerome Arnold (basa), známi napríklad zo zoskupenia Butterfield Blues Band.
A tak sa jedného dňa v októbri roku 1968 všetci zišli v londýnskom štúdiu na Denmark Street a za deň nahrali to, čo si história prevažne nepamätá pod názvom Southern Comfort. A výsledok? Spomienky zúčastnených hovoria za všetko, na ukážku vyberám komentár Sherstera: „Bola to nočná mora. Ian a ani ja sme nemali páru, čo vlastne robíme a panoval tam veľký zhon, pretože Shakey musel ísť na ten festival. V ten deň sme začali skúšaním u nás v kancli a bol úžasný, ale nedovolil nič nahrať, pretože sme neboli v štúdiu. A strašne nasával.“
Nečudo, že po presune do štúdia sa žoviálna atmosféra vytratila. Miesto bolo v otrasnom stave, dážď pretekal zo strechy, vybavenie bolo predpotopné a Horton bol spitý ako čík. Muzikanti nahrali nejaké veci, vrátane nepodarenej klasiky Walkin’ By Myself, ale ako sa nahrávanie blížilo k záveru, Hortona alkohol dorazil, zaspal na podlahe a bol koniec. Nuž, zachránil to Mark Stone, ktorý začal hrať motív k improvizácii Netti-Netti, ktorá sa svojou psychedelickou atmosférou stala najlepším kúskom albumu. Paradoxne, bez hlavnej hviezdy.
Výsledné nahrávky zmixoval popredný zvukár John Pantry z IBC Studios a platňa nakoniec vyšla najprv v Spojených štátoch, pretože Sherster naivne podpísal licenčnú dohodu s americkou značkou Sire. A predalo sa jej ani nie tisíc kusov. Neúspech donútil producenta uzavrieť ďalšiu zmluvu so značkou Decca a platňa tak vyšla v polovici roku 1969 aj v Británii a predalo sa jej presne 404 kusov. V tej dobe boli Horton a Lewis v Chicagu, Stone mal skupinu Mighty Baby a Arnold bol tiež fuč, takže vízia robiť albumu promo nebola realizovateľná.
A to je možno dobre. Album nemá veľmi dobrý zvuk, skladby nie sú ktovieako zahraté (s výnimkou výbornej Netti-Netti), a tak slúži predovšetkým ako dôkaz realizovaného sna niekoľkých nadšencov.
(upravené, pôvodne zverejnené v RockPlus)
Skladby:
- Easy (No.2) 3:22
- If It Ain’t Me Babe 3:23
- Sugar Mama 3:24
- Need My Baby 2:58
- Somethin’ Else 3:55
- Walking By Myself 3:51
- Train Time 3:34
- Found A New Love 4:03
- Same Old Blues 2:04
- Paying Double 2:29
- Netti-Netti 11:55
Zostava:
Walter „Shakey“ Horton: harmonika, spev
Martin Stone: gitara
Jerome Arnold: basa, spev
Jessie C. Lewis: bicie, spev

blues rock
Sire
1969
CD (Sunbeam Records, 2005)
11

Ukážky hovoria za seba. Zlý zvuk ktorý nezlepší žiadny zvukár, zle zahrané, nenacvičené, skladby ktoré sú iba jamky nahrané za jeden deň v starom štúdiu do ktorého dokonca prší a vedie ich podnapitý bluesman. To je fakt zlé. Ale ukážky sa dali prežiť, viem si to predstaviť aj katastrofálnejšie. Blues je pre improvizáciu vďačný pusipajtáš.
Takýchto albumov vyšlo v tých časoch niekoľko, budem ich pripomínať.
Muziku vem čert, ale storka je to výborná. Hejkale, dík za prima čtení.
Veru, som rád, že ťa to zaujalo.