Simpsonovci zrodení v Amerike

Jednoalbumové hardrockové kapely z USA, to je stávka na istotu. Jednou z nich bola aj skupina Homer.

Vznikla v San Antoniu v štáte Texas. V 60. rokoch tam pôsobilo viacero garážových skupín, pričom z The Outcast a The Stoics sa niekedy okolo roka 1968 vyprofilovalo zoskupenie Homer. V roku 1969 sa presťahovalo do Houstonu, aby, ako sa vraví, nakoplo svoju kariéru. V zostave pôsobili: Phil Bepko (spev), Frank Coy (spev), Galen Niles (gitara), Howard Gloor (gitara), Gene Coleman (bicie) a Chet Himes (basa). Kapela si súkromne (pod pomenovaním Universal Recording Artists) vydala dva single, a síce On The Wall/Texas LightsDandilion Wine/I Never Cared For You. V roku 1970 pridala singel Sunrise/Dandilion Wine a najmä, album Grown In U.S.A.

Necelých štyridsať minút muziky, ktorú označujú za hard-garage-psych a pod., pre mňa má táto hudba jednoznačný punc priamočiareho melodického hardrocku a priradil by som ju k takým formáciám, ako napr. Kopperfield alebo Froggie Beaver. V zostave pôsobia dvaja sóloví gitaristi a dvaja speváci! Okrem rytmiky však počuť aj klávesy, nenašiel som informáciu, kto na ne hral. Album pomerne dobre charakterizuje už úvodná spevná záležitosť Circles In The North. Občas sa do melodického hard rocku primieša kúštik prériovej nálady (Taking Me Home), prípadne sa doplazí aj slaďák (Dawson Creek). Vokály miestami evokujú 60. roky (In The Beginning).

Album sa počúva ľahko, nenásilne, príjemne. Je dobrý. Pre hľadačov rockových vykopávok ide o ďalší drobný artefakt, ktorý síce nedefinuje nový nepoznaný obraz o minulosti, rozhodne však má svoje miesto v zbierke kvalitného múzea.

P. S. Neoficiálne sa na CD album objavil v roku 2002 vďaka Akarme, v roku 2009 pre zmenu vďaka Flawed Gems. Naposledy album vydalo Gear Fab Records, pridalo ako bonusy aj single a nevydané demo nahrávky. Existujú aj ďalšie pirátske vydania.

 Skladby:

 1. Circles In The North 4:03
 2. Taking Me Home 3:50
 3. Dawson Creek 3:21
 4. Survivor 5:00
 5. In The Beginning 3:35
 6. Loves Coming 4:04
 7. Four Days And Nights Without You 4:17
 8. Cirano In The Park 6:35
 9. Lonely Woman 3:38

Zostava:
Phil Bepko: spev
Frank Coy: spev
Galen Niles: sólová gitara
Howard Gloor: sólová a steel gitara
Gene Coleman: bicie
Chet Himes: basa

Grown In U.S.A. Book Cover Grown In U.S.A.
Homer
hard rock
Universal Recording Artists
1970
CD (Flawed Gems, 2009)
9

7 názorov na “Simpsonovci zrodení v Amerike”

 1. Album od HOMER jsem si pořídil asi před sedmi léty při kompletaci Flawed Gems. Tento pirátský vydavatel se zhruba ve dvou třetinách své činnosti trefil do nahrávek, které dříve na CD nevyšly. Zhusta je však předkládal v hodně dynamicky komprimované podobě, takže pokud to šlo, pořizoval jsem si i jiná vydání a srovnával. Titul Grown In U.S.A. jsem si časem pořídil v Akarma verzi, i od Gear Fab, ten asi jako jediný je vydal legálně. Zvukově jsou kompromisní všechna, zdrojová nahrávka má svoje mouchy, ale právě Gear Fab má nejlepší dynamický rozsah, nejvíc bonusů, biografii kapely v bookletu, takže poslouchám jejich disk.
  Hudebně je to archeologická vykopávka, která dělá hledačům radost. Tohle zapomenuté a skryté hard’n’heavy podhoubí je dobré poznávat, a nezůstávat jen u známých jmen. Za tuto neúnavnou osvětu Hejkalovi děkuji.
  Hodnotím také za 3*.

  1. Tiež ďakujem za doplnenie zvukových informácií.
   Vykopávky majú u nás ešte stále veľký dlh, čo sa týka textov v slovenčine i češtine, tak aspoň takto sa snažím zmenšiť to obrovské množstvo utajených a prehliadaných rockových kapiel z obdobia, ktoré mi je blízke a ktoré považujem za vrcholný moment v histórii populárnej hudby.

 2. Album jsem prubnul dneska ráno (bohužel, jen z YouTube) a bylo to fajn poslouchání. Kór se sluncem za okny a voňavou kávou na stole. Jak prvky country moc nemusím, tak tady mi to – kupodivu – ani nevadilo.

  Toho mellotronu si nelze nevšimnout a u zdroje, ze kterého poslouchám, se píše :

  Phil Bepko — vocals
  Frank Coy — vocals
  Galen Niles — lead guitar, producer
  Howard Gloor — lead & steel guitar
  Chet Himes — bass, producer
  Gene Coleman — drums
  +
  Rob Meurer – mellotron

  Ale jestli se tomu dá věřit netuším. Hejkale, díky za představení další obskurní zapomenutosti a za recenzi.

Pridaj komentár