Samovznietenie si vyžaduje čas

Menej známe rockové trio Spontaneous Combustion z Poole v Dorsete vydalo v roku 1972 dva albumy a zmizlo do zabudnutia.

Počiatky skupiny možno vystopovať v 60. rokoch, kedy sa bratia Gary a Tristian Margettovci spojili s bubeníkom Tonym Brockom v kapele Transit Sound. Koncom 60. rokov napokon založili samovznietivú skupinu Spontaneous Combustion. Kým Tris obsluhoval basu, Gary sa chopil gitary a viac-menej aj sólového spevu. Ako na zavolanie sa jej v roku 1971 podarilo dostať do pozornosti manažéra Johna Housea a progresívnej značky Harvest. V novembri jej vyšiel trojskladbový singel Lonely Singer/200 Lives/Leaving (HAR 5046). To stačilo k tomu, aby skupina mohla nahrať eponymný debutový album, ktorý sa pýšil tým, že ho produkoval Greg Lake. Ten to však bral podstatne ľahkovážnejšie, citujem:

Boli miestnou skupinou z Bournemouthu, poznali sme sa. Boli v štúdiu a spýtali sa ma, či by som neprišiel a nepomohol im s produkciou niekoľkých skladieb. Boli skvelou malou skupinou a rád som im pomohol.”

Debut Spontaneous Combustion sa na pultoch objavil v januári roku 1972 (SHVL 801 a americká verzia od Capitol ST-11021) a hudba podľa Malcolma Domea pripomínala všetko možné, od Deep Purple a Wishbone Ash cez Blue Öyster Cult až po Jefferson Airplane, Pink Floyd, či dokonca King Crimson.

Jedno je názor kritika, druhé fanúšika. A ten dostáva parádnu porciu psychedelicky nakúskovaného hard rocku, ktorý sa vyžíva v rôznych stop-time pasážach a ďalších rozbitých rytmických postupoch. A aby toho nebolo málo, občas sa zjaví aj nejaký ten džez rockový moment, či dva. Je zaujímavé, že sa toto dielo komerčne neuchytilo.

Skupina sa však nevzdala a vydala sa na turné s Emerson, Lake & Palmer. Popritom stihla zájsť aj do štúdia, nuž sa v októbri 1972 dostal do predaja jej druhý album nazvaný Triad (SHVL 805 a americká verzia od Capitol WS-11095). Kapela si ho produkovala sama a obsahuje osem skladieb. Album sprevádzal singel Gay Time Night/Spaceship (HAR 5060), ale úspech sa nedostavil. Skupina to skúšala ďalej, v roku 1973 vydala singel Chessboard (P-3558) od Chrisa Redwooda, ktorý produkoval Robert Kirby a dokonca si spomenula na niekdajší hit Dave Edmundsa a jeho skupiny Love Sculpture, keď v januári 1973 vypustila do éteru singel Sabre Dance/And Now For Something Completely Different! – Sabre Dance (HAR 5066).

Nič nepomohlo. Brock opustil skupinu a neskôr hral v kapelách Strider, The Babys a s Rodom Stewartom. Skupina síce pokračovala v koncertovaní po Európe (napríklad v Taliansku či v Nemecku), ale jej zostavy sa dynamicky menili. Vystriedali sa v nej hráči ako Mike U’Doll (spev), Jeff „Jode“ Leigh (bicie), Alec Johnson (gitara), Jay Sharkey alebo Pete Taylor.

Napokon sa v roku 1974 skupina premenovala na Time. V zostave Jode Leigh, Alec Johnson a bratia Margettsovci nahrala jediný album Time (BULP 2005) na značke Buk, ktorý produkoval legendárny krautrockový producent Conny Plank (spolupracoval so skupinami ako napríklad Neu! alebo Cluster). Album vyšiel v roku 1975 v Británii i v Nemecku. Silný príklon k art rocku typu Yes však kapele úspech nepriniesol a to bol jej koniec.

Gary opustil hudobný biznis, Tris sa pridal k bandu Grega Lakea a neskôr založil skupinu Wishful Thinking. Dnes žijú obaja v Austrálii.

Albumy Spontaneous Combustion sa na CD zjavili až v japonskom prevedení od EMI v roku 2008 a následne i s bonusmi od Esoteric Recordings v roku 2012. Album Time vyšiel prvý raz na CD koncom roku 2012 na značke Prog Temple.

(upravené, pôvodne zverejnené v Rock plus č.6/2012)

Diskografia:

Spontaneous Combustion:

  1. Spontaneous Combustion (1972)
  2. Triad (1972)

Time:

  1. Time (1975)

Pridaj komentár