Patti Smith – Horses (1975)

Patti Smith, básnířka, kytaristka a především zpěvačka, se narodila 30.12.1946 v Chicagu. Nejprve se pokoušela psát básně, které recitovala za doprovodu Lennyho Kaye, pozdějšího kytaristy její skupiny, spolupracovala se skupinou Blue Öyster Cult na LP Secret Treaties a v roce 1975 vydala debut Horses. Album produkoval bývalý hráč Velvet Underground, John Cale. Na desce, mimo jmenovaného Lenny Kaye na kytaru, hraje Ivan Král na baskytaru, Richard Sohl na klávesy a Jay Dee Daugerthy na bicí…

Poprvé jsem Patti Smith slyšel na podzim roku 1977 na Antidiskotéce Jiřího Černého, pouštěl nám tam tehdy ukázku s aktuálního alba Radio Ethiopia. Skladba Čurání do řeky (Pissing In A River) mě tehdy okouzlila natolik, že jsem chtěl mít obě její desky nahrané. Podařilo se mi nahrát Radio Ethiopia, Easter a Wave, debutové album, bohužel, nikdo v okolí neměl.

Horses by se dalo charakterizovat, jako volné pokračování prvních desek Velvet Underground, už kvůli producentské činnosti Johna Calea. Na úvod si Patti vybrala skladbu od Vana Morrisona, Gloria, stejnou píseň si na své debutové album vybral její kamarád Tom Verlain. Už tady je slyšet její nádherný zpěv, alespoň pro mě. Z hlasu cítíte tu obrovskou energii a zapálení, které v ní bylo. Redondo Beach je reggae a po něm následuje Birdland, nejlepší skladba na albu. „Pomalá, s procítěným zpěvem, hypnotickým rytmem a skvělým textem,“ úryvek z článku v Melodii. Je to taky závěr první strany LP. 

Druhá strana začíná s Free Money a končí třídílnou skladbou Land, první část dala název celému albu. Závěr desky tvoří nádherná Elegie, kterou pro Patti složil její milenec, Alan Lanier, takto kytarista Blue Öyster Cult.

Na poslední verzi CD je zařazena jako bonus hodně divoká verze skladby My Generation od britské skupiny The Who.

Patti Smith ovlivnila spoustu kapel, mezi jinými i Michaela Stipeho ze skupiny R.E.M. Četl jsem, že poslouchal tuhle desku pořád dokola a jedl u toho třešně, až se po… Podobný styl zpěvu má Siouxsie Sioux, Lydia Lunch, Karen O a mnoho dalších.

Patti Smith je pro mě zásadní umělkyně, podobně jako Janis Joplin, nebo Frank Zappa a její desky představují základní rockové kameny, hlavně Horses, a proto hodnocení je za maximální počet.

SKLADBY:
1. Gloria:
1.1 In Excelsis Deo
1.2 Gloria (Van Morrison Version)
2. Redondo Beach
3. Birdland
4. Free Money
5. Kimberly
6. Break It Up
7. Land:
7.1 Horses
7.2 Land, Of A Thousand Dances
7.3 La Mer (De)
8. Elegie

SESTAVA:
Patti Smith – vocals, guitar
Lenny Kaye – lead guitar
Ivan Kral – guitar, bass
Jay Dee Daugherty – drums
Richard Sohl – piano
+
Tom Verlaine – guitar (6)
Allen Lanier  – guitar (8)

Horses Book Cover Horses
Patti Smith
Proto Punk, Art Punk
Arista
1975
LP
8
Arista Years - 8 Japan-Mini-LP-CD-Box-Set /2007/

7 názorov na “Patti Smith – Horses (1975)”

  1. Horses je jediná deska, kterou od Patti nemám, hudebně mi nic neříká a ty recitativy už vůbec ne. Taky jsem ji poprvé poznal na antidiskotéce, kde Jiří Černý pouštěl Because the Night, její komerčně nejúspěšnější skladbu z mé nejoblíbenější desky Easter. Patti Smith je interpretka, která si uchovává standard a když už něco nového občas vydá, stojí to za to.

    1. Díky za reakci, nejsem hudebník, beru to pocitově a tvorba Patti Smith s mi líbí komplet. Má pro mě mnohem vyšší hodnotu, stejně jako Beefheart nebo Velveti je její tvorba jedinečná a jako na takovou se nezapomíná.

    2. @Leonard, Velikonoce mám taky rád, Because The Night je od Bruce Springsteena, mně se tam líbí třeba We Three. Z novějších mám hodně rád Gone Again, ta deska je hodně temná plna vzpomínek na manžela a taky Kurta Cobaina.

  2. Desku Horses jsem kdysi strašně chtěl, líbil se mi cover Gloria. Pak přišlo mírné vystřízlivění a hudební zájem mě zavedl do jiných vod. Ale možná si jednou Patti pořídím.
    Zdeny, dík za připomínku.

Pridaj komentár